cocuklar-icin-bedensel-soz-hakki-kavrami

ÇOCUKLAR İÇİN BEDENSEL SÖZ HAKKI KAVRAMI

“Cinsiyet”, bedensel söz haklarından bahsederken mutlaka değinilmesi gereken önemli bir mesele. Beden söz konusu olduğunda elbette ilk toplumsal filtre cinsiyet oluyor. Türkiye’de cinsellik eğitimi, cinsiyet eğitimi ile karıştırılıyor. Çocuğa bedeniyle ilgili ilk cinsel eğitim, cinsiyetiyle ilişkilendirilerek “Sen kızsın, kızlar bunu yapmaz”, “Sen oğlansın, oğlanlar böyle olmalıdır” gibi kalıp yargılarla veriliyor.

Oysa cinsellik eğitimi böyle bir şey değil. Aksine, cinsellik eğitiminin cinsiyetinden bağımsız, her çocuğa eşit mesajların aktarılması yoluyla uygulanması gerektiğini söylüyor uzman psikolog Nurgül Öz:

“Cinsiyetçi yaklaşımlar bedene dair mesajları da şekillendiriyor. Kız çocuklarına sistemli olarak bedenlerini koruma mesajı verilerek, hayatları boyunca baş etmelerini gerektirecek bir korku aşılanırken, oğlan çocuklarına her koşulda korkusuz ve güçlü olmaları öğretilerek sağlıksız bir maskülenlik üretiliyor. İkili cinsiyete sığmayan çeşitli varoluştaki tüm diğer çocuklar ise bir kalıba sığamadıkları için duygusal, sözel ve fiziksel açıdan cezalandırılıyorlar. Yetişkinlerin kişisel korkuları, homofobi, transfobi ve bilgisizlikleri nedeniyle zarar gören sayısız çocuk var.”

Toplumsal cinsiyet rollerine dair farkındalığımızı artırmamız çocuklarımızı yetiştirirken onları ikili cinsiyet rollerine sıkıştırmamızı da engeller. Çünkü bebek henüz doğmadan bile renklerle, oyuncak seçimleriyle başlayan toplumsal cinsiyetlendirme süreci çocukların hayallerine, mesleklerine, sevecekleri kişiyi seçmeye varan ifade ve davranış kalıpları yaratıyor. Öz, “Çocuklar cinsiyetlerinden çok daha fazlasıdır” diyor. “Bizim varsayımlarımızdan ve planlarımızdan çok daha fazlasıdır. Çocukların ne olduğunu görebilmek için; çocuklara bakmak, onları dinlemek, onlara söz hakkı tanımak, bizlerin dayattığı seçenekler dışında sunacağı öneriler için alan açmak gerektiğine inanıyorum. Çocuklara öğretmek kadar çocuklardan öğrenmeye de açık birer yetişkin olmak hepimizin hedefi olmalı.”

Yazı: Hüma Babal Kaya

 

 

Önceki Yazılar

ERKEKLİK VE BABALIK

Sonraki Yazılar

ÜÇ YENİ NEMLENDİRME RİTÜELİ