cocuk1

ÇOCUĞUNUZUN LOKMALARINI SAYMAYIN


Ebeveynlerin bakışı çocuğun kilosunu etkiliyor.

Çeviri: Batuhan SARICAN, Damla KELLECİOĞLU

“Dikkat! O yediğin çok yağlı”, “Bir tabak daha alma, şişmanlayacaksın”… Ebeveynlerin masada yaptığı bu iyi niyetli yorumlar genelde ters tepiyor. Avustralyalı 2.800 aile üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre 5 yaşındayken anne ve babalarının şişman bulduğu çocuklar, 10 yıl sonra gerçekten şişman oluyor. Üstelik gerçek ağırlıkları, cinsiyetleri ve ailelerin gelir düzeyi bu durumu etkilemiyor. Kendine ve yediklerine karşı çok mu acımasız? Yemek konusunda çok mu dertli? Çocuğun tabağını ebeveynlerin nasıl algıladığına bakmak yeterli. Amerikalı araştırmacılar durumun aksinin de geçerli olduğunu kanıtladı. Çocuğu gerçekten obez olan ebeveynlerin yarısı bunu fark etmiyor.

Ne yapmalı? Çocuğun kilosuna ve masada ne yediğine odaklanılmamalı. Çocuğun vücut gelişimini ölçmenin en iyi yolu gelişim eğrilerini takip etmek ve ideal bir ortalama tutturması yerine doğru bir oranda, düzenli büyüdüğünden emin olmak.

STRESTEN UZAK

Çocukluk döneminde yaşanan stres geleceği tehdit ediyor

New York’ta bulunan Mount Sinai Hastanesi’ndeki Icahn Tıp Okulu’nda yapılan araştırmalara göre çocukluk ve gençlik yıllarında yaşanan stres, depresyon ve diğer psikiyatrik rahatsızlıklara yakalanma riskini artırıyor. Bu çalışma, çocukluk ve gençlik yıllarında yaşanan stresin, dopamin üreten hücrelerin bulunduğu beyin bölgesi VTA’nın gelişimini nasıl değiştirdiğini anlamak için genom çapında yapılan ilk çalışma olması açısından önem taşıyor. Araştırma, erken yaşam evresinde stres altında kalmanın, olgunluk dönemlerinde depresyon yaşama eğilimini artırdığını gösteriyor. Moleküler düzeyde yapılan araştırmalarda yer alan üst düzey bir yönetici olan ve Mount Sinai’deki Friedman Beyin Enstitüsü Direktörü Dr. Eric J. Nestler, yapılan çalışmaların nihai amacının çocuklukta travma yaşamış insanları iyileştirmek için yapılan tedavilere yeni yollar açmak olduğunu ifade etti.

ÇALIŞMA SAATLERİNİZİ DENGELEYİN

Yoğun çalışma saatleri kadınlar için tehlike unsuru

Ohio Üniversitesi’nde 7.500 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre çalışma saatleri uzun olan kadınların kronik rahatsızlıklara ve ölümcül bir hastalığa yakalanma riski artıyor. Çalışmada söz konusu hastalıkların kanserden arterite, kalp hastalıklarından diyabete kadar çeşitlilik gösterdiği gözlemlendi. Araştırmacılar, haftada 60 saatten ya da toplamda 30 yıldan fazla çalışanların bu tür hastalıklara yakalanma riskinin üç kat arttığını kanıtladı. Kadınlar evdeki sorumlulukları da erkeklere oranla daha fazla üstlendiği için daha fazla stres ve baskıya maruz kalıyorlar. O yüzden hem evde hem de işte çalışmak zorunda kalan kadınların tehlike altında olduğunu ifade eden ve çalışmayı yayımlayan Prof. Dr. Allard Dembe, kadınların erken yaşlarda maruz kaldığı yoğun çalışma temposunun, hayatlarının geri kalan dönemlerini etkileyeceğini savundu.

 

 

 

Önceki Yazılar

BİR BAŞKA RIHANNA!

Sonraki Yazılar

DEJAVU HİSSİ NEREDEN GELİYOR?

Bir cevap yazın