cocugumla-cinsellik-hakkinda-nasil-konusabilirim (3)

ÇOCUĞUMLA CİNSELLİK HAKKINDA NASIL KONUŞABİLİRİM?

 

 

Cinsellikle ilgili çocuğunuzla konuşuyor olmak, size rahatsız edici gelebilir. Yanlış bir şey söylemekten çekinmeniz gayet doğal. Doğru kelimeleri ve tanımları seçebiliyor olmanız ise hassas bir konu. Ancak küçük bir yardımla bu konuyu çocuğunuzla rahatça konuşabilirsiniz. Seksolog Rayka Kumru’nun hem yetişkinler hem de çocuklar için yazdığı “Kapsamlı Cinsellik Eğitimi – Ben” kitapları cinselliği anlamak ve anlatmak konusunda çocuğunuza ve size yardımcı olacak.

Çocuğunuzla cinsellik hakkında nasıl konuşacağınızı bilmiyorsanız, belki de bu size hiç öğretilmediği içindir. Blandine Lenoir’ın “Zouzou” adlı filmindeki kadın kahramanlar annelerini suçluyorlar. Ancak, size bir “kullanma kılavuzu” verilmedi ve bu bilgi eksikliği sizin zorlanmanıza neden oluyor. Sessiz kalmanız ve de güvensizlik hissetmeniz bundan kaynaklanıyor.

Endişelenmeyin: Her şeyi cevaplamanıza ve çocuğunuzla cinsellik hakkında her şeyi konuşmanıza gerek yok. Netflix’te yayınlanan “Sex Education”da, dizinin kahramanı onun tüm davranışlarını adeta mikroskopla inceleyen seksolog bir anneye sahip olmaktan şikâyetçi. Evet, bu konuda konuşmak gerekiyor ama herkesin mahremiyetine saygı duymalıyız.

Derleyen: Ekin Nazlı

 

 

Önceki Yazılar

FOTOĞRAFIN HİKAYESİ: COLETTE

Sonraki Yazılar

ÇEVRENİZDEKİ GÜVENİ BESLEYİN