shutterstock_138867431

ÇOCUĞUM EVCİL HAYVAN İSTİYOR!


6 yaşındaki oğlunuz durmadan hayvan istediğini söylüyor. Hayvanın her şeyiyle sizin ilgileneceğinizi bilmenize rağmen, onun bu isteğine boyun eğmeli misiniz? Peki neden? Başlangıç olarak, bu hayvanı istemesinin asıl sebeplerini sorgulamakta fayda var. Asıl sebep, arkadaşının çok tatlı bir kedisi olduğu için onu taklit etmek olabilir mi? Hayvan, bir oyuncak değil; sevgi ve ilgi gösterilmesi gereken bir canlı ve elbette bir saygıyı da hak ediyor. Psikofizyoloji Profesörü Hubert Montagner bu durumu, “Eğer çocuk hayvan beslemek istiyorsa, iyi bir nedeni vardır. Belki kardeşi olmadığı için evde sıkılıyordur veya taşınma sonrası yeni okulunda kendini yalnız hissediyordur. Evcil hayvan, uyum sorunları olan veya kendini terk edilmiş hisseden çocuklara güven verir. Üstelik sadıktırlar ve sizi yargılamazlar. Çocuk, hayvanının mırlama, okşama, kuyruk sallama gibi hareketlerle bağlılığını göstermesini bir şefkat işareti olarak yorumlar. Böylece mutsuzluk ve kızgınlık gibi negatif duygularından arınır” şeklinde açıklıyor. Zor bir durumda, hayvanı kabul etmek durumun düzelmesine yardımcı olabilir; ancak bu, çocuğunuzla zaman geçirmeniz gerekmeyecek anlamına gelmez.

Hayvan edinmenin artı ve eksilerini düşünün

Evcil hayvan sahibi olmak çocuğunuza sayısız avantaj sağlayabilir. Hayvanla oynamak bir yandan çocuğunuzun motor hareketlerini ve el becerisini geliştirir, diğer yandan evcil hayvanla konuşmak dil becerilerinin de gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca sosyalleşir, çünkü çocuğunuz artık daha az ürkektir ve başkalarını daha çok düşünüp onlara karşı daha saygılı davranır. Hayvanınızın her gün beslenmeye, eğer bir köpekse sokağa çıkmaya, hastaysa ilgilenilmeye ve tatil dönemlerinde ona bakacak başka birilerine ihtiyacı var. Bütün bunlar için de zaman, yer ve tabii ki para gerekir. Hubert Montagner, “Kedi ve köpekler, rahatsız edilmeden uyumak için kendilerine ait bir alana ihtiyaç duyarlar. Eğer koltuğunuzda veya yatağınızda yatarlarsa, tüyleri ve salyalarından ötürü alerjik bünyelerde rahatsızlıklar görülebilir” diyor. Böyle bir durumda, bir alerji uzmanına başvurmanız gerekebilir. Durumun artı ve eksilerini düşündükten sonra, kararınız negatifse, çocuğunuza gerçek sebepleri açıklayın. Örneğin evinizin çok küçük olduğunu ve bir köpeğiniz olursa mutsuz olacağını ona anlatın.

Çocuğunuzun yaşına uygun bir hayvan seçin

Tavşan veya hamster, yumuşacık tüyleri olduğundan ve kısmen kafeste yaşadıklarından küçük çocuklar için daha uygun. Yaşı daha büyük olan çocuklarsa iletişim kurabilecekleri bir kedi veya köpekle daha mutlu olurlar. Ancak unutmayın ki kediler bağımsız canlılardır ve öngöremediğiniz reaksiyonlar verebilirler. Örneğin, onu tedirgin ederseniz sizi tırmalayabilir. Eğer eviniz müsaitse, tercihinizi köpekten yana kullanmanız çocuğunuz için daha iyi olabilir. Çünkü köpek sevecen ve dost canlısıdır. Ayrıca köpekleri anlamak her zaman daha kolaydır. Bundan sonra tek yapmanız gereken, çocuğunuza onu nasıl besleyeceğini ve ona nasıl bakacağını öğretmenizdir. Tabii unutmayın ki çocuğunuzun bu görevleri unutma riski de oldukça yüksek.

 

 

Önceki Yazılar

İYİLİKTEN İLHAM ALIN VE YÜKSELİN

Sonraki Yazılar

KENDİNİZDEN ÇOK DAHA GENÇ BİR ERKEKLE BİRLİKTE OLMAK

Bir cevap yazın