cizgir

ÇİZGİ ROMAN TUTKUNLARINA


Kütüphanenizin en değerli köşesini ayırmak isteyeceğiniz türde eserlerle tanışma zamanı…

Flaneur Books, bundan tam yedi yıl önce Kadıköy’de butik bir çizgi roman dükkânı olarak hayatına başladı. Bazılarına göre oldukça idealist bir atılım olmakla beraber çizgi roman ve kitapseverler için kısa sürede adeta bir kaçış noktası haline geldi.

Amaçsa çizgi romanlar yayımlamak ve çizgi roman üretimi yapmaktı. 2012 yılında Reinhart Kleist’ın hem yazıp hem de çizimlerini yaptığı Johnny Cash’in biyografisini ele alan “I See a Darkness” grafik romanıyla yayıncılık hayatına başladı. Ardından ünlü Fransız çizer Jean Pierre Gibrat’ın “Erteleyiş” adlı kitabı Türk okuyucularla buluştu.

Bu kitapları takiben Thomas Ott’un “Numaralar”, “Cinema Panopticum” ve “R.I.P.”, Matthias Schultheiss’in çizdiği Charles Bukowski hikâyelerinden oluşan “Bütün Atlar Kaybetmeye Koşar” ve gazeteci Frederic Bertocchini’nin yazdığı “Jim Morrison” eserleri geldi.

Şimdiyse sıra Jean Pierre Gibrat’ın “Karganın Uçuşu” adlı kitabında. Yazarın İkinci Dünya Savaşı’nın işgal edilmiş Fransa’sında yaşanan aşk ve direniş hareketlerini anlattığı “Erteleyiş” kitabından sonra Türk okuyucularla buluşan Fransız çizerin bu eseri de yine aynı dönemde Paris sokaklarında geçiyor.

İşgal altında, polis ve muhbir devletinde, bombardımanlar arasında çatılarda başlayan ve sokaklar, kitapçılar, kanallar ve Himalayalar’da devam eden hikâye, işgal karşısında alınan farklı pozisyonları gözden geçirirken, serüvende umut da umutsuzluk da aynı hızda yükseliyor.

Kitapta, direnişçi Jeanne kardeşine ulaşmaya çalışırken, ona çenebaz hırsız François eşlik ediyor. Gibrat’ın romans ve aksiyonu aynı potada ustalıkla erittiği “Karganın Uçuşu”nu bir solukta okuyacaksınız.

Çizgi roman koleksiyonerleri için kitabın standart versiyonunun yanı sıra özel basım sert kapaklı versiyonu da bulunuyor.

 

 

Bir cevap yazın