couple1

CİNSEL TERAPİ


Cinsel isteksizlik, vajinismus, erken boşalma gibi konuşmakta zorlandığımız cinsel sorunlara odaklanan cinsel terapi, birçok cinsel bozukluğun tedavisinde kesin çözüm sağlıyor.

Derleyen: Dilara ADAŞ

Tarihçesi

Seksoloji alanında çalışan ilk uzmanlar, araştırmalarına 1957 yılında başlayan Amerikalı William Masters ile Jinekologve Psikolog Virginia Johnson’dır. Erkek ve kadındaki cinsel döngünün (uyarılma plato evresi boşalma ve orgazm çözülme evresi) keşfedilmesini onlara borçluyuz. Meşhur Kinsey Raporu’nun yayımlanmasından sonra artan ilginin etkisiyle harekete geçen çift, cinsel terapi hizmeti veren ilk kliniği açtılar. Türkiye’de de 1970’lerden beri cinsel terapi uygulanıyor.

Tanımı

Cinsel terapist; bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle cinsel sorunlara çözüm getirmek için çalışır. Cinsel işlev bozuklukları; erken boşalma, vajinismus, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki), sertleşme bozukluğu, kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte orgazm bozukluğu gibi durumları ele alır. Cinsel terapi, olası bir biyolojik sorunun elenmesinden sonra gerçekleştirilen psikoterapiye dayanıyor. Cinsel problemlerin çoğu psikolojik bir bileşenin yanında fonksiyonel bir nedenden de kaynaklı olabilir. O zaman multidisipliner bir tedaviye yönlendirme yapılabilir. Cinsellikten bahsetmekse her zaman kolay olmuyor. Bu nedenle terapistler nefes alma ve rahatlama teknikleri gibi çok sayıda yöntemi içeren bir seans sunuyor. Tedavinin süresini ise sorunun türü belirliyor.

İlkesi

Seanslar, cinsel terapi eğitimi almış hekimler, psikoterapistler ve jinekolog gibi uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Uzman, danışanın cinsel problemiyle ilgili fiziksel bir neden arıyorsa, fonksiyonel bozukluk ihtimali elendikten sonra psikoloji ihtisaslı seksologlar duruma müdahale ediyor. Amaç, görüşme esnasında, semptomu ve kökeni teşhis etmek. Ardından da blokajları ortadan kaldırarak danışanın kaynaklarını harekete geçirmek.

Nasıl uygulanır?

Cinsel terapist tıbbi kontrollerle ilgili bilgileri aldıktan ve danışanın sorununun organik sebeplere dayanıp dayanmadığını belirledikten sonra seansların yapısını belirliyor. Her seans diyalog, psikoterapi, alıştırma ve cinsel eğitim içeriyor. Görüşmeler duygusal ve psikolojik blokajların kelimelere dökülmesine olanak tanıyor.

Blokajlar, danışanın kendi vücudunu ya da karşısındakinin vücudunu yanlış tanımasından, cinsel mitlerden, eşler arasındaki anlaşmazlıklardan ya da travmalardan kaynaklanabiliyor. İlk seansta terapist biraz daha pedagojik bir rol üstleniyor. Testler, ölçekler ve değerlendirme görüşmesi sonucunda çıkardığı tedavi planını uyguluyor. Terapist, cinsel eğitim materyallerine, rahatlama (orgazmın anahtarlarından biri) ya da nefes alma alıştırmalarına başvurabiliyor. Ev ödevleri veriyor. Terapide hiçbir fiziksel temas olmuyor.

GENEL BİLGİLER

Cinsel terapi, ağırlıklı olarak üç sorun grubuna hizmet ediyor. Erkekler erken boşalma ya da ereksiyon bozuklukları ile ilgili olarak yardım almak istiyor. Kadınlar ise daha ziyade istek bozuklukları, orgazm eksikliği ya da vajinismus için danışıyor. Çiftin cinsel anlaşmazlık yaşadığı durumlardaysa, bir uzmanın müdahalesi gerçekten oldukça önemli olabiliyor.

ÜCRET VE SÜRE

Terapinin süresi doğal olarak sorunun türüne bağlı oluyor. Problemlerin çoğu birkaç seansta çözülse de travmalar veya ilişki içerisinde yaşanan sorunlar daha fazla zaman gerektirebiliyor. Bazı hallerdeyse klasik psikoterapi seansları gerekli olabiliyor. Seans ücreti süreye göre değişebiliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın