cilt-tipine-uygun-ten-makyaji-nasil-yapilir (1)

Cilt Tipine Uygun Ten Makyajı Nasıl Yapılır?

Yağlı, kuru, karma… Hepimizin cilt tipi birbirinden farklı olsa da arzusu aynı; pürüzsüz ve renk tonu eşitlenmiş bir ten makyajı. Cilt tipinizi tanıyıp kendi özel formülünüzü oluşturarak ten makyajını rutininizin en kolay aşaması haline getirebilirsiniz.

Hepimiz zaman zaman aynaya baktığımızda, pürüzsüz ve canlı bir cilt görmek isteriz. Ancak, bazen yanlış ürünlerle yaptığımız makyajlar hayal ettiğimizden farklı sonuçlar verebilir. Pütürlü, aşırı yağlı veya un kurabiyesi gibi bir görünümle karşılaşmamak için, cilt tipinizi iyi tanıyıp uygun ürünler kullanarak olası sorunları engelleyebilirsiniz. Böylelikle aslında size uygun olmayan tonlarca ten ürününün çöpe gitmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Kuru ciltler için

Hazırlık: Cildiniz kullandığınız tüm nemlendiricileri çorak bir toprak gibi içine çekiyor, asla hayalinizdeki yumuşacık, ışıl ışıl ve nemli görüntüye sahip olmuyor ve pul pul dökülüyorsa, muhtemelen siz de kuru ciltlisiniz. Kuru ciltlilerin ten makyajında yaşadığı en büyük problem, ten ürününün uymamasının yanı sıra, cildin asla fondötene hazır bir nemliliğe ulaşamamasıdır. Bu nedenle ilk adım olarak ciltte pürüzleri meydana getiren ölü derilerden yumuşak bir peeling işlemiyle kurtulmanız, ten ürünü için pürüzsüz bir zemin hazırlar. Ardından cildinizi hyalüronik asit içerikli bir serumla neme doyurup etkili bir nemlendirici uygulayın. Eğer özel bir davete katılacaksanız veya gün boyu ten ürününüz kurumadan kalsın istiyorsanız, nemlendirme özellikli maskeler cankurtaranınız olabilir. Yine nemlendirme özellikli bir makyaj bazıyla ten makyajını desteklemek de kalıcılık açısından oldukça etkili bir adım.

Fondöten seçimi: Seçtiğiniz fondötenin ince ve nemlendirme özellikli olmasına dikkat edin ve eğer pudra kullanacaksanız, yanak ve burun kenarı gibi çok kuru yerlere sürmemeye özen gösterin. İçeriğinde pudra bulunan ve yoğun kapatıcı özellikli fondötenlerden kaçının. Dilerseniz fondöteninize birkaç damla cilt bakım yağı damlatıp yüzünüze daha iyi oturmasını sağlayabilirsiniz. Nemlendirici yüz mistleri yani spreyleri kullanmak zamanla kabuklaşan fondötenin tekrar tazelenip cilde oturmasını sağlar. Bu amaçla satılan kozmetik bir ürün satın alabileceğiniz gibi gülsuyunu spreyli bir şişeye koyup içine gliserin damlatarak kendi yüz mistinizi de yapabilirsiniz.

Karma ciltler için:

Hazırlık: Yanak bölgesi ve dudak çevresi gibi yüzün hassas bölümleri kuru; burun, çene ve alın bölgesi ise yağlı olan karma ciltliler için ten makyajını oturtmak diğer cilt tiplerine göre daha zordur, çünkü yüzde farklı ihtiyaçlar meydana gelir. Eğer karma ciltliyseniz, cilt bakımınızda bölgesel olarak farklı ürünler kullanabilirsiniz. Örneğin T bölgenize doğal kil tozu kullanarak yağ giderici maske yapabilir, yanak kısımlarına nem takviyesi sağlayan ürünler kullanabilirsiniz. Su bazlı bir nemlendirici kullanmanız tüm yüzünüzün nem ihtiyacını tek ürünle karşılamak için uygun bir seçim olur. Bir başka çözüm de, T bölgesine matlaştırma özelliği olan, yanaklarınıza da nemlendirici etkili, ışıltılı bir görünüm katan baz uygulayarak denge sağlayabilirsiniz.

Fondöten seçimi: Fondöten seçerken saten bitişli, su bazlı, cildi ekstra yağlandırmayan ama kurulukları da belli etmeyen bir ürün tercih etmelisiniz. T bölgenizin üzerinden transparan ve yağı emen bir pudra geçerek makyajın daha kalıcı olmasını sağlayabilir, yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Gün içinde yağlanan kısımlara yağ emici kâğıtlardan uygulayabilirsiniz.

Yağlı ciltler için:

Hazırlık: Maske gibi duran kalın fondötenler, aşırı pudralamadan dolayı oluşan un kurabiyesi görünümü ve yüze zeytinyağıyla maske yapmış gibi bir his veren görüntü yağlı ciltlilerin kâbusudur. Makyaja başlamadan önce, cildinizi tahriş etmeyecek, güvenilir ve doğal tanecikli bir peeling veya ipek kese ve cilt tipine uygun bir temizleyiciyle yüzünüzü kirden ve yağdan arındırın. Özel günlerde, yine makyajdan birkaç saat önce, temizleyici içerikli veya doğal kil içeren maskeleri uygulayabilirsiniz. Temizlenen gözenekleri uygun bir tonikle sıkılaştırmak, cildi makyaja hazırlamanın ikinci önemli adımı. Bunun için gül, mersin yaprağı veya papatya gibi çiçek hidrolatları yani çiçek suları oldukça uygun. “Yağlı cildi nemlendirmeye gerek yoktur” düşüncesi sık düşülen hatalardan biri. Aksine, yağdan arınmış cildi neme doyurmak, yağlanmanın hızını azaltır. Su bazlı nemlendiricinizle cildinizi iyice nemlendirdikten sonra, baz aşamasına geçebilirsiniz. Yağlanmayı yavaşlatan ve cildi matlaştıran makyaj bazları yağlı cilde sahip olanların en sevdiği makyaj hilesi. Ancak bazın içeriğine dikkat etmez ve silikon içeriği yüksek ürünler tercih ederseniz, kullandığınız an yarattığı gözeneksiz ve pürüzsüz görüntü hayallerinizdeki cildi anımsatsa da zamanla gözeneklerinizin daha da genişlemesine neden olur.

Fondöten seçimi: Ne kadar kalıcı özellikli ve mat bir fondöten seçseniz de çok uzun süre yüzünüzde kaldığı takdirde kusma yapabilir. Yağlı ciltte katman halinde durmayan ten makyajının püf noktası olabildiğince az ürün kullanmak. Su bazlı, pudralı ve olabildiğince ince bir ürünü çok az miktarda cildinize yedirerek uygulayın. Böylelikle, cildin kusacağı ürün miktarı azalır ve “cakey” yani un kurabiyesi dediğimiz görüntü oluşmaz. Kapanmasını istediğiniz leke ve izleri fondötenle değil, güvendiğiniz bir kapatıcıyla kapatmayı deneyin. Tüm yüzünüzü ince yapılı ve tercihen transparan pudrayla sabitleyebilir, gün içinde yağlanma yaşadığınızda, fazla yağı bir yağ emici kâğıtla alabilirsiniz. Direkt yağlanmış cilde pudra sürerseniz, kat kat, kirli bir görüntü oluşma riski vardır.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Pandemi Süreci Çocukları Nasıl Etkiledi?

Sonraki Yazılar

Yabancı Dil Öğrenmenin Beş Yolu