cildinizi-yenileyin

CİLDİNİZİ YENİLEYİN

Sonunda yaz geldi! Şimdi cildimizi yenileme ve güneşle temas etme zamanı, ama öncesinde ölü hücrelerimizden ve cildimizle ilgili kaygılarımızdan arınalım.

Özel bir zamandır yaz. Yenilenme, doğal olarak gerçekleşir. Cildimizi tanecikli dokunuşlarla uyandırmamıza yardımcı olan vücut peeling’i hatlarımız, pürüzlerimiz ve bazı ihmal ettiğimiz bölgelere özen göstermemizi sağlar. Yüzeydeki bu işlem, gözenekleri tıkayan ve cildin ışığı yansıtmasını engelleyen ölü hücreleri ortadan kaldırmayı amaçlar. “Kan dolaşımı bozuklukları veya menopoz sırasındaki hormonal değişimlerden kaynaklanabilen kuru ciltlerde ölü hücreler birikebilir” diye açıklıyor Clarins bilimsel iletişim müdürü Marie-Hélène Lair. Çözümü basit: Nemli cilde, bal ya da zeytinyağı ile karıştırılmış tuz veya şeker peeling’i yapmak hem doğal hem de etkili yöntemlerden biri. Peki, kozmetik ürünlerin ne farkı var? Marie-Hélène Lair bu farkı, “Kristaller daha homojen olarak eriyor ve bu da her bölgeye eşit bir uygulama anlamına geliyor. Ayrıca durulanmaları da daha kolay” diyerek açıklıyor.

Haftada bir veya iki kez peeling yapmak derinlemesine bir etkiye sahip. Dokuları nemlendirir, besler ve toksinlerden arınmasını sağlar. Bu enerjisel seviyede de etki gösterir. Beden terapisti Jocelyne Mury, “Öfkeyle ilişkilendirilen karaciğer ve aşırı düşünmeyle ilişkilendirilen dalağın sağaltımı için bu sakinleştirici ritüel ifade edilmeyenleri vücuttan atmaya yardımcı olabiliyor” diye ifade ediyor. Hareket burada önemli bir rol oynuyor. Kan dolaşımını hızlandırıcı iyi bir peeling için, topuklardan omuzlara doğru, dirsek ve dizlerinize ağırlık vererek, küçük dairesel hareketlerle yukarı doğru ilerleyin. Bastırarak yapmak yerine aynı hareketi birkaç kez tekrar etmeniz korun tabakasının kalınlaşmasını engeller. “Cildimiz iç dünyamızın aynasıdır. Kendimize iyi davranmazsak, o da bunu yansıtır ve bir kabuğa benzemeye başlar” diyor Mury. Peeling uygulamasını mikro dolaşım üzerindeki etkiyi artırmak için soğuk suyla bitirin. Cildiniz yumuşaklık kazanmış olsa bile işlemin ardından nemlendirici bir krem uygulayın, çünkü hidrolipidik tabakanın kendini yenilemesi uzun sürer. Sonuç olarak, kusurlarından arınmış bir cilde kavuşma hissi, Jocelyne Mury’nin deyişiyle, kendimizi olduğumuz gibi sevmemizi sağlar. Derleyen: Nihan Karahan

 

 

Önceki Yazılar

KARPUZUN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ 14 ETKİSİ

Sonraki Yazılar

İŞYERİNDE MİZAHIN BEŞ FAYDASI