turunçgiller 1

CANLANDIRICI TURUNÇGİLLER

 

 


Limon, portakal, mandalina, bergamot veya greyfurt… Turunçgiller, mutfak ve kozmetik ürünlerinin vazgeçilmezi. Yağları ise aromaterapide kullanıldığında birçok fayda sağlıyor.

HANGİ MEYVELER?

Turunçgillerin esansiyel yağları limon, misket limonu, bergamot, turuncu veya yeşil mandalina, greyfurt ve portakaldan elde edilir. Dört kilo limon esansı veya bir kilo portakal ve mandalina yağı elde etmek için 100 kiloluk meyve gerekir. Genellikle meyvenin kabuğu kullanılır ve soğuk sıkım veya rendeleme metoduyla işlenerek yağı çıkartılır. Aralarında sadece acı portakal, yaprakları veya çiçeğinin su buharıyla distile edilmesinden iki farklı esansiyel yağ verir.

FAYDALARI NELER?

Rahatlatıcı, dengeleyici ve sakinleştirici turunçgiller sinir sistemine olumlu etki eder. Aynı zamanda arındırıcı ve hazmettirici özellikleriyle mide bulantısını yatıştırırlar. Ciltte kullanıldığında dolaşıma yardımcı olur ve yorgun cilt derisini canlandırır. Güzel kokusuyla da bulunduğu ortamdaki kötü kokuları giderir. Limon yağı antiviral, temizleyici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bağırsak gazını giderir ve ağır yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırır. İdrar sökücü, burun tıkanıklığı giderici ve selülit karşıtı greyfurt yağı, ‘zayıflatıcı‘ yağlar arasında sayılıyor. Tatlı portakal, rahatlatıcı ve sakinleştirici olduğu için uykuyu destekler. Yeşil mandalina ise aşırı hareketli çocukları rahatlatır ve kabuslarla savaşır. Acı portakal mideyle ve bağırsakla ilgili her türlü hazım sıkıntısına fayda eder. Acı portakal çekirdeği yağı da tıpkı portakal çiçeği yağı gibi, rahatlatıcı ve depresyon karşıtıdır. Portakal çekirdeği yağı aynı zamanda egzama veya akne gibi cilt sorunlarında olumlu etki gösterir.

KİMLER KULLANMALI?

Hamileler ve emziren anneler dışında herkes kullanabilir. 3 yaşından büyük çocuklar ise, mandalina yağı hariç diğer yağları kullanabilir. Kanser veya AIDS gibi ağır tedavi gerektiren hastalıklar söz konusuysa kullanılmamalıdır, çünkü birçok ilacın etkisini azaltır. Safra sorunu olanların da acı portakal yağını kullanmamaları tavsiye edilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Esansiyel yağları cilde uygulamadan önce cildin ufak bir bölümünde alerji testi yapılır, aksi durumda kaşıntı yapabilir. Yağlar suyla seyreltilerek ve gece kullanılır, çünkü ışığa karşı duyarlıdırlar.

NASIL KULLANMALI?

Yağlar bir çay kaşığı bal veya zeytinyağıyla yutularak tüketilebilir. Cilde uygulanacağı zaman buğday yağı veya günlük kullanılan kremle karıştırılarak kullanılması uygundur.

Çeviri: Ceylan Özçapkın

 

 

Etiketler: