calismak-bizim-icin-ne-ifade-ediyor

ÇALIŞMAK BİZİM İÇİN NE İFADE EDİYOR?

İş, ekonomik özgürlüğümüzü ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamanın bir aracı. Aynı zamanda, yeteneklerimizi göstermek, fark edilmek, katkılarımızı somut olarak izlemek, başarı, özyeterlilik ve artan benlik saygısı gibi pozitif duygularla ödüllendirildiğimiz bir alan. İş hayatı ise toplumda kendimizi ifade etmenin bir yolu ve sosyal kimliğimizin de önemli bir unsuru. Uzman psikolog Nazire Üzer, uzun süren işsizliğin söz konusu kaynaklardaki tatminin azalmasına ve buna bağlı olarak finansal ve psikolojik gerilimlerin artmasına neden olduğunu söylüyor.

Yapılan araştırmalar, işsizliğin depresyon ve kaygı bozuklukları gibi psikolojik yaralanmalara neden olduğunu gösteriyor. Yaralanmanın şiddetini artıran unsurlar arasında ise işsiz kalma süresi, finansal ve sosyal kaynakların yetersizliği, olumsuz mülakat deneyimleri, sosyal baskı ve kişisel baş etme stratejileri bulunuyor. Depresyon ve kaygı; hayattan zevk almama, değersizlik düşünceleri, sosyal etkinliklerden uzaklaşma, yeme bozuklukları, sigara ve alkol tüketiminde artış gibi yaşam kalitesini ve bireysel iyilik halini bozan sıkıntılara neden oluyor.

İşsizliği yaşarken, içinde olduğumuz durumu ve kendimizi değerlendirirken tarafsızlığımızı kaybediyor, hatta bazen gerçeklerden uzaklaşıyoruz. Örneğin basit bir zihinsel egzersiz yapalım: Uzun süredir işsizlik yaşayan kişi bir yakınınız olsaydı, işi olmadığı için gözünüzdeki değerini kaybeder miydi? İş bulana kadar sosyal ortamlardan uzak durması gerektiğini mi düşünürdünüz? Sorulara “Hayır” diyorsunuz büyük ihtimalle. O zaman neden kendimize karşı bu kadar acımasız davranıyoruz? Belki de yaşadığımız zor günler, inandıklarımızı bize unutturdu. Nazire Üzer, gerçekleri kendimize sesli olarak bir kez daha hatırlatmamızı öneriyor.

 

 

Önceki Yazılar

HANGİ DOSHA TİPİNE SAHİPSİNİZ?

Sonraki Yazılar

GEŞTALT TERAPİ