shop

BÜTÇENİZİ DENGELEYİN

 

 


Bütçenizi dengelemek, hem geleceğiniz hem de bugününüzü daha rahat geçirmeniz için önemli. Her ay aynı kısırdöngü içine girmekten bıktıysanız, ekonomik durumunuzu kontrol altına almanın iki basit adımını öğrenin.

1. ADIM: GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARIN 

Finans Uzmanı Jeff Motske’nin finansal durumunu anlama metodu hem çok basit hem de bilgilendirici. Öncelikle, son üç ayın kredi kartı ve hesap dökümlerini, ayrıca üç ayrı renkte fosforlu kalemi yanınıza alın. Bir rengi gerekli harcamalar (kira, ev kredisi, süpermarket, ulaşım, sağlık) için; bir rengi sosyal harcamalar (dışarıda yemek, konser veya spor aktiviteleri) için; diğer rengi de gereksiz harcamalar (markete bir ürün için gidip beş ürünle çıktığın ya da evdeki kazak yığınına bir yenisini daha eklediğiniz zamanlar) için kullanın. Motske’ye göre harcamalarımızı bu şekilde somut olarak görmek, bankanın telefon uygulamasına bakmaktan çok daha iyi bir yöntem. Aynı zamanda para biriktirmek veya tasarruf etmek için atmanız gereken adımları daha iyi belirleyebilirsiniz.

2. ADIM: HARCAMALARINIZI ORANLAYIN 

Sırada, harcamalarınızın gerçekçi olup olmadığını belirlemek var. Motske, net gelirinizin yüzde 55’inin “gerekli” harcamalara gitmesi gerektiğini belirtiyor. “Olsa ne iyi olur” dediğiniz şeylere yaptığınız harcamalar, gelirinizin  yüzde 20’sini geçmemeli. Kalan paran ise normal şartlarda tasarrufa, bireysel emekliliğe veya birikimlerine gitmeli. Ama hepimiz insanız ve sadece bir tişört almak için girdiğimiz mağazada kendimizi kaybettiğimiz anlar olabiliyor. Yine de gereksiz ve dürtüsel harcamalarınızı limitlemeye dikkat edin.

 

 

Önceki Yazılar

ÖNYARGILARIMIZ NE KADAR DOĞRU?

Sonraki Yazılar

SEKS YAPMANIN PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL FAYDALARI