3588551767_73ede01262_b

BU KİTAPLARI OKUMA LİSTENİZE EKLEYİN!

 

 


“Okunacaklar” listenize eklemeye değer kitapları mercek altına aldık. Keyfini çıkarın! 

BAMBAŞKA HAYATLAR
Öbürküler

Mahir Ünsal Eriş’in yeni kitabı “Öbürküler”, gecenin olur olmaz saatlerinde uykuları kaçıran, basamakları gıcırdata gıcırdata tırmanan, tel dolapları karıştıran misafirlerin romanı. M. K. Perker’in çizimleriyle hayat bulan kitap, bize 60’lı yılları, komşuluğu, darbeleri, göçleri, hevesleri, yolları ve aslında bir daha asla dönemeyen ötekileri geri getiren, hem hüzünlü hem de gülümseten bir roman. “Olduğu Kadar Güzeldik”, “Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde…”, “Benim Adım Feridun” gibi kitapların yazarı olan Eriş, çarpıcı diliyle okuyucuyu daha ilk cümleden etkisi altına alıyor.

Mahir Ünsal Eriş, Karakarga Yayınları, 136 s.

YAŞAMI SORGULARKEN
Yedi Ulak

İtalyan yazar Dino Buzzati’nin kendi öykülerinden derlediği ilk seçkisi “Yedi Ulak”, yazarın mizahi üslupla kaleme aldığı yalın ve sembollerle örülü 19 öyküyü okurlarla buluşturuyor. Kitapta sıradan insanların dünyasına, onların kurnazlık ve kırılganlıklarına, yabancılaşmaya, melankoliye ve bürokrasiye değiniliyor. Her öyküde yarattığı fantastik atmosferle zamandan bağımsız bir gerçekçiliğe ulaşan Buzzati, kendine özgü mizah anlayışıyla insanın çağlar boyu süregelen ahmaklığına dikkat çekerken, yaşamı yeniden sorgulama gereği uyandırıyor.

Dino Buzzati, Delidolu Yayınları, 324 s.

YENİ HAYAT
Evlenmeden Önce

Evlilik yolculuğuna başlarken biricik sermayeniz olan sevgi, küçülüp yok olabilecek ya da büyüyüp gelişebilecek bir şey. Evet, o hem çok kudretli hem de bir o kadar zarif ve kırılgan. Kurduğunuz ilişkiler ve üstlendiğiniz rollerin farkında olarak onu hakkıyla yaşamanız ve yaşatmanız gerekiyor. Doğan Cüceloğlu’nun “Evlenmeden Önce” kitabı, çoğunun boşanmayla sonlandığı günümüz evliliklerinin daha sağlam ve sağlıklı olması için yol gösterici bir kılavuz niteliğinde.

Doğan Cüceloğlu, Remzi Kitabevi, 224 s.

PARMAKLIKLARIN ARDINDA FELSEFE
Kodes

“Kodes”, Nîmes Hapishanesi’nde felsefe atölyeleri düzenlemesi için gelen teklifi hemen kabul eden bir felsefe hocası olan Lazare Vilain’in hikâyesini konu ediniyor. Felsefeyi kodese taşımak onun için felsefeyi anayurduna geri götürmektir. Orada felsefe yalnızca “kentli entelektüelleri” ilgilendiren bir uğraş olmaktan çıkar. Ancak kendini çok kaptırdığı ve adeta bir oyun olarak gördüğü bu girişimi onun hayatını altüst etmeye başlar ve önünü alamadığı bir karmaşanın içine sürüklenir.

Alain Guyard, Kolektif Kitap, 264 s.

HER ŞEYİN SONU
Ölümün Kısa Bir Tarihi

Bu kitapta ölüm farklı zaman dilimlerinde, farklı mekânlarda, farklı kültürlerde ele alınıyor ve kavramın tarihin akışı içindeki gelişimi anlatılıyor. Mezopotamya ile Mısır’daki ölüm algısı, Antik Yunan ve Roma’nın filozoflarının ruh ve beden üzerine tartışmaları, Budizm, Hinduizm, Taoizm gibi inanç sistemlerinin ölüm, ölü bedene ne olacağı ve bir öte dünyanın var olup olmadığına dair fikirleri gözler önüne seriliyor.

W. M. Spellman, Can Yayınları, 328 s.

YAKINDAN TANIYIN
Yazarın Odası 1

Dünyanın en prestijli edebiyat dergilerinden The Paris Review’da yayımlanan röportajlar, edebiyat dünyasının gizli kalmış, bilinmeyen sırlarını okurlarla buluşturuyor. Jorge Luis Borges, Truman Capote, Ernest Hemingway, Stephen King, Gabriel Garcia Marquez, Rebecca West, William Faulkner, Graham Greene ve T. S. Eliot gibi dünya edebiyatına yön vermiş romancılar, öykücüler ve şairler, bu röportajlarda bir araya geliyor.

Kolektif, Timaş Yayınları, 304 s.

TEHLİKELİ İLİŞKİLER
Venüs Üçgeni

1940’lı yıllarda erotik hikâyeler yazmaya başlayan Anaïs Nin, başta sipariş üstüne kaleme aldığı metinlerde erotizmin en saklı kuytularına ulaşır. Bedenin ve hayal gücünün kışkırtıcılığına kapılan karakterler aracılığıyla insan doğasının en mahrem köşelerini gözler önüne serer. “Venüs Üçgeni”, erotik yazının en usta kalemlerinden birinin olağanüstü zengin ve egzotik öykülerini bir araya getiriyor.

Anais Nin, Notos Kitap, 305 s.

YENİ ÖYKÜLER
Gecenin Gecesi

Geçen sene yayımlanan son romanı “Kuşlar Yasına Gider”in ardından yeni kitabı merakla beklenen Hasan Ali Toptaş’ın yeni öykülerinin yer aldığı “Gecenin Gecesi”, Türk edebiyatını yakından takip edenleri bekliyor. Beş öykünün yer aldığı kitap, Ümit Ünal’ın çizimleriyle renkleniyor.

Hasan Ali Toptaş, Everest Yayınları, 88 s.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

GÜZELLİĞİNİZE GÜVENİN

Sonraki Yazılar

YAŞAM SÜRENİZİ UZATIN