çocuks1

BU AY SEÇTİĞİMİZ 3 KİTAP


Çocuğa yönelik ihmal ve istismarlarla ilgili eğitim ve farkındalık çalışmaları her geçen gün artarken konuyla ilgili hem ebeveynleri hem çocukları hem de toplumu bilgilendiren üç kitap seçtik.

SINIR İHLALLERİ

Bedenim Bana Ait!

Bedenim Bana Ait!“, cinsel istismardan ziyade çocukların nasıl tavır alacaklarını ve başkalarına karşı nasıl davranacaklarını öğrenebilecekleri gündelik hayattan örnekler içeriyor. Çocukların duygu ve bedenlerinin farkına varmalarının yanı sıra önemli olan, hoşlarına giden ve gitmeyen durumları ayırt edebilmeleridir. Bu yüzden duygularını ve isteklerini net bir şekilde ifade edebilmeleri için onları cesaretlendirmek gerekiyor. Nahoş ve istenmeyen bir durumla karşılaştıklarında belli bir sınır koymayı ve “Hayır” demeyi öğrenmelerinin tam zamanı.

Pro Familia, Gergedan Yayınları, 25 s.

BİLGİLENDİRMEK ÖNEMLİ

Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşmalı?

Hemen hemen herkes çocuk yetiştirme konusunda kendi ebeveyni gibi olmayacağını söyler. Oysa çocukları olduktan sonra, çoğu kez kendilerini tıpkı anne-babaları gibi davranırken bulurlar. Özellikle cinsellik söz konusu olduğunda, ailelerimizin yaptıklarını yapmak ya da konuşmadıklarını konuşamamak sorunların devam etmesine neden olur. Böylece cinsellik, hala tabu olan, pek çok yanlış bilginin hüküm sürdüğü bir alan olmaya devam eder. Mutsuzluklar, cinayetler ve intiharlar çoğu kez cinsel bilgi yetersizliğiyle örtüşür. Bu gidişatı değiştirebilmenin yolu ebeveynin cinsellik konusunda bilgilenmesinden geçiyor. Bu kitap sayesinde, hangi bilgiyi, kaç yaşında ve ne şekilde çocuklarınıza aktarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bengi Semerci, Alfa Yayınları, 190 s.

ENSEST GERÇEĞİ

Kardeşini Doğurmak

Türkiye’nin en mahrem yerinde görülmeyen, görmezden gelinen bir yara: Ensest. “Kardeşini Doğurmak” kitabının yazarı Büşra Sanay, yıllarca süren titiz bir çalışmayla ensest mağdurlarından ailelere, sosyologlardan ilahiyatçılara, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan adli tıpçılara kadar her kesimden insanla konuşarak Türkiye’nin ensest tablosunu gözler önüne seriyor. Gerçekler acıdır. Bu kitabı okurken, gerçeklerle yüzleşmek tahmin ettiğinizden çok daha sarsıcı olacak.

Büşra Sanay, Doğan Kitap, 372 s.

 

 

Önceki Yazılar

GÜÇLÜ BİR HAFIZA İÇİN: CEVİZ

Sonraki Yazılar

TERAPÖTİK POSTA