boya2

BOYAMA KİTAPLARININ SIRRI NE?


Eskiden yalnızca çocuk kitapları arasında görmeye alışık olduğumuz boyama kitapları artık yetişkinlerin de elinden düşmez oldu. Peki neden?

Derleyen: Ezgi HOŞCAN

Rahatlatıyor

Geometrik desenler, çekici manzaralar ve hayvan tasarımlarıyla dolu boyama kitapları; yaşamın stresinden ve negatif düşüncelerden uzaklaşmak isteyen, zor duygularla baş etmek için yeni yollar arayan yetişkinlere alternatif ve etkili bir rahatlama imkânı sunuyor. Nasıl mı? Klinik Psikolog Ben Michaelis’e göre yaşamda bizi genellikle sıkıntıya sokan, kontrol edemediğimiz durumların yarattığı baskı ve korkular var. İşte böyle bir çıkmaza girdiğimizde, imdadımıza boyama kitapları yetişebilir. Kontrol edemediğimiz durumdan uzaklaşıp bir boyama molası vererek sıkıntımızdan uzaklaşabiliriz. Kontrol etme isteğinden bizi uzaklaştıran, boyama kitapları; olumsuz duygularımızı doğrudan ortadan kaldırmasa da etkili bir rahatlama imkânı sunabilir.

 

Yaratıcılığımızı ve konsantrasyonumuzu artırıyor

Hepimiz zaman zaman yaratıcı düşüncelerimize en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda tıkanıverir, ilerleme kaydedemeyiz. İşte tam da bu noktada yine boyama kitapları bize yardımcı olabilir. Yapılan bazı araştırmalar ortaya koymuş ki işimize, odaklandığımız probleme ara verip zihne dinlenme imkânı verirsek ve boyama gibi daha kolay bir işle uğraşırsak, sonradan önümüze gelecek işlerde daha verimli ve daha etkili sonuçlar alabiliriz. İlerleme kaydedemediğimiz durumlarda fayda sağlamasının yanı sıra boyama kitapları konsantrasyonumuzu da artırabilir. Nasıl mı? Araştırmalarda; kaydedilmiş bir mesajı dinlerken şekillere gölgelendirme yapan, onları boyayan katılımcıların diğer katılımcılara oranla daha fazla ayrıntı hatırladığı keşfedilmiş. Bu da gösteriyor ki boyama kitaplarıyla zihinsel kaçamaklar yapmamız bizde daha bilinçli bir zihin halini canlandırabilir.

Hepimizin içinde göstermeye değer şeyler var

Rahatlama, verimlilik gibi kazanımlar sağlaması bir yana boyama eyleminin başlı başına kendisi bir kazanç olarak görülebilir. Michaelis, öylesine bir hayvan figürünü boyarken bile aslında yaptığımız şeyin kendine has ve sanatsal bir değeri olduğunu söylüyor. Çünkü yaratma eylemi, içimizde değerli bir şeyler taşıdığımıza inandığımızı göstermenin dolaylı bir yolu olabilir. Bu gösterme arzumuz da boyama gibi çocukluktan aşina olduğumuz nostaljik hisler uyandıran bir eylemle canlanabiliyor. Bu canlanmayı ve dürtüyü, her seferinde kalem alırken, rengârenk kalemlere yönelişimizde de görebiliriz.

 

 

Önceki Yazılar

ALDATMANIN YENİ BOYUTU

Sonraki Yazılar

YATAY VE DİKEY MUTLULUKLAR

Bir cevap yazın