fantezi1

BİRAZ FANTEZİLERDEN KONUŞALIM MI?

 

 


İlişkinizde ve seks hayatınızda daha mutlu olmanın yolu, fantezilerden geçiyor olabilir mi? 

Derleyen: Y. Buğra LEVENT 

Başlangıçta dürüst olmakta yarar var. Zira hepimizin onlarca seks fantezisinin olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak çoğunlukla da bu fanteziler üzerine konuşmaya pek de yanaşmıyoruz. Seks terapisti Kat Van Kirk’e göre, seks fantezilerinin konusu açıldığı zaman kendimizi savunmasız hissetme eğilimi gösteriyoruz ve karşımızdakinin bizi yargılayacağını varsayıyoruz. Arzularımızı dillendirme söz konusu olduğunda, içimizi rahatsızlık ve gariplik kaplayıveriyor.

Fakat, fantezilere ket vurmak uzun vadede ilişkiye zarar verebiliyor. Van Kirk, “Uzun süredir beraber olduğunuz partneriniz ile fantezilerini paylaşmamanız, ona karşı hissettiğiniz utanma duygusunu perçinleyebilir; buna bağlı olarak da ona karşı kendini kopuk hissedebilirsiniz.” diyor.

Kabul edelim ki, fantezileri kendimize saklamak kötü; ama ‘onlar’ üzerine gerçekleştireceğiniz bir sohbeti nasıl açmalısınız?

Van Kirk’e göre göre konuya direkt girmek pek de işe yarayacak bir yöntem değil. Ona göre, meseleye biraz incelikle yaklaşmak gerekiyor. Partnerinizin gözünü en az korkutacak yöntem ise, fantezilerinizi dillendirirken “bazı araçlardan yararlanmak. Örneğin, diğer insanların fantezileri üzerinden başlayabilirsin. “Grinin Elli Tonu”ndaki karakterler üzerine konuşmak, her ikinizin de konu üzerine daha güvenli hissetmesine ve birbirinizin fantezilerini dinlemenize zemin hazırlayabilir. Fantezilerle bezenmiş biraz erotik bir film izlerken onun mimiklerini ve tepkilerini gözlemleyebilirsiniz. “Bak bu seksiymiş” gibi yorumlar yaparak, sohbetin başlaması için adımlar atabilirsiniz.

Van Kirk’in bir diğer önerisi, partnerinizin neyin çekici bulduğunu sormak. Yanıtı aldıktan sonra ise aşırı yargılayıcı bir tutum benimsememelisiniz. Fantezileri olmak, onların illa ki canlandırılacağı anlamına gelmiyor. Fanteziler, çoğunlukla uyarılmayı besleyici bir rol oynuyor.

Favori seks fantezileri hakkında konuşmak size yardımcı olabilir; ancak “Seks sırasında ne düşünüyorsun?” gibi sorulardan uzak durmak gerekiyor. Bu sorunun sorulması, partnerinizin gözünü korkutabilir ya da gerilmesine neden olabilir. Bu durumda ise sizin incinebileceğinizi varsayarak sohbetten kaçınacaktır. Üstelik siz bu soruyu yanıtlamayı pek de istemezsiniz, öyle değil mi?

Konuşma sırasında kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz; burada sıkıntı yok. Hatta, Van Kirk’e göre beklenen davranış da zaten bu.  Kendinizi sıkıntılı hissetmeniz, yeni bir bağlantı oluşturuyor olduğunuzun kanıtı sadece. Yani, bu korkuyu pozitif bir şey gibi değerlendirmeniz gerekiyor.

Van Kirk’e göre bir sonraki adım ise fantezinizi hayata geçirmeniz. Bu şekilde, aklınızdan geçeni gerçekten istediğinizi kanıtlamış olursunuz. Bazen bir fantezi, sadece bir fantezidir. Fantezinizin peşinden gitmek istiyorsanız, rahatlayabileceğiniz ve olaylara kendinizi kaptırabileceğiniz bir gece organize edin ve bütün sürecin tadını çıkarın. Ayrıca, bunun ilişkiniz için de iyi olduğundan emin olun. Zira her ikinizi de neyin tahrik ettiğini biliyorsanız, uzun vadede birlikte daha da mutlu olma şansınız o denli yüksek demektir.