seyahat1

BİNBİR GECE MASALLARINA YOLCULUK


Yıllardır görmeyi hayal ettiğim ülkelerden biriydi Fas. Marakeş ise belki de en çok görmek istediğim şehirdi. Gördüğüm fotoğraflar, izlediğim belgeseller zaman içerisinde bu aşkımı büyüttü, geliştirdi. Sonunda gitme fırsatı bulduğumda ise hayal ettiğimden daha güzel bir şehir vardı karşımda.

Yazı ve Fotoğraflar: Çiler GEÇİCİ

KIZIL ŞEHİR

Marakeş, Fas’ın orta kısımlarında yer alıyor. İlk gittiğinizde dikkati çekecek olan şey ise şehrin neredeyse tamamının kızıl tonlarda olması. Yürüyerek keşfetmesi en keyifli olan yerlerden biri olan Marakeş, eski şehir yani Medina ve daha modern ve lüks markalara ev sahipliği yapan Gueliz bölgesi olarak ikiye ayrılmış. Sanırım bizim tüm vaktimizi Medina’da geçirdiğimizi söylememe gerek yoktur. Sokaklarda gezerken ilk fark ettiğim hemen herkesin Fransızca konuştuğu oldu. Ülke Kuzey Afrika’da yer aldığından, en kuzeye yani Akdeniz kıyılarına çıktığınızda çok yoğun İspanyolca da konuşulduğunu duyarsınız. Bu arada sanırım şimdiye kadar gördüğüm en şık turistleri Marakeş’te gördüm.

TARİHİ BÖLGE

Surların içindeki eski şehre girdiğinizde, binlerce insanın dolaştığı, fotoğraf çektirmeniz için size maymunlarını gösterenlerden yılan oynatanlara, zennelerden taze meyve tezgâhlarına her tarafta müzisyenlerin olduğu, kendinizi kaptırdığınız büyülü bir meydan olan Jemaa El Fnaa ile karşılaşıyorsunuz. Bu meydandan kendinizi alabilirseniz, civarda birkaç tane dar sokak göreceksiniz. Hangisine dalarsanız dalın başka bir “souk” yani pazar bölgesine ulaşıyorsunuz. Alışveriş yapmayı sevenler için çok tehlikeli olan bu daracık sokaklarda kilimler, Marakeş’e özgü babuşlar, deri işleri, baharatlar, kumaşlar ve şimdilerde çok moda olan hasır çantaların her türlüsü karşınıza çıkıyor. Alışveriş için verebileceğim en önemli tavsiye ise “pazarlık edin” demek olacak. Beğendiğiniz herhangi bir ürünün fiyatını sorduğunuzda önce size turist fiyatı söyleyecekler, biraz pazarlık yaptığınızda küçük bir indirim alırsınız ama arkanızı döner giderseniz, peşinizden koşup size gerçekten iyi bir fiyat verirler ve oradan mutlu ayrılırsınız.

 

 

Önceki Yazılar

ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKA GELİŞİMİ

Sonraki Yazılar

MUTLU ÇİFTLERİN SEKS ALIŞKANLIKLARI

Bir cevap yazın