bibliyo

BİBLİYOTERAPİ


BÜYÜKLERE MASALLAR
Oswald Amcam

Charlie’nin Çikolata Fabrikası” ve diğer çocuk kitaplarıyla tanınan Roald Dahl’ın sıra dışı ve renkli hayal dünyası, yetişkinlere anlattığı hikayelerde de kendini gösteriyor. Hikayenin başkahramanı Oswald, 17 yaşındayken, Afrika’ya gider ve burada afrodizyak etkisi olan yakı böceği tozlarını toplar. Kimya bilgisiyle bunu ilaca çevirip 1913’ün Paris’inde satmaya başlar. Bu mizah dolu romanda Proust, Einstein, Freud, Puccini ve Renoir gibi dönemin isimleri de önemli karakterler olarak karşımıza çıkıyor.
Roald Dahl, Can Yayınları, 264 s.

MÜKEMMELİYETÇİLERE
Kendini Aş!

Sürekli streslisiniz, genelde tatmin olmuyorsunuz ve mutluluğunuz kendinize koyduğunuz neredeyse ulaşılması imkansız hedeflere mi bağlı? “Kendini Aş!“, sizin gibi mükemmeliyetçilerin hayatında bir denge bulabilmesi için çözüm önerileri sunuyor. Aynı zamanda davranış özelliklerinizi değiştirebilmeniz için pratik egzersizler ve size zarar veren mükemmeliyetçiliğinizin üstesinden gelebilmeniz, mükemmeliyetçilik yerine tutkuyu seçmeniz için stratejiler öneriyor.
Elizabeth Lombardo, Yabancı Yayınları, 376 s.

PARILTILI DÜNYALAR
Üstün Zekalı Çocuğa Yardım

Başarılı olması için fazla çaba göstermesi gerekmeyen ve doğuştan şanslı olarak algılanan üstün zekâlı çocuklar için bu özellik sandığınız kadar onların hayatını kolaylaştırmıyor. Alışıldık olmayan düşünme şekillerinden dolayı zaman zaman anlaşılamayan ve hatta dışlanan üstün zekâlı çocuklara nasıl yardımcı olunabileceğine dair rehberlik eden bu kitap, üstün zekâlılar alanında uzman olan Klinik Psikolog Jeanne Siaud-Facchin tarafından kaleme alındı.
Jeanne Siaud-Facchin, İletişim Yayınları, 270 s.

MÜZİĞİN ÖYKÜSÜ
En Sevilen Klasikler

Klasik müzik tutkunuysanız, okumaktan keyif alacağınız bir kitap karşınızda. İngiltere’nin klasik müzik kanalı Classic FM’in dinleyicilerinin kullandıkları oylarla oluşturulan listeden yola çıkarak hazırlanan bu kitapta, 300 klasik müzik eserinin öyküsü anlatılıyor. “En Sevilen Klasikler“de, müzik tarihinin en büyük isimlerinden günümüzün müziğini yazanlara kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayılan çok sayıda bestecinin eseriyle tanışacaksınız. Darren Henley, Sam Jackson, Tim Lihoreau,
Kitap Kurdu Yayınevi, 470 s.

GEÇMİŞ OLUR Kİ
Geceyi Anlat Bana

Amerikalı yenilikçi yazar Djuna Barnes’in 1936 yılında kaleme aldığı “Geceyi Anlat Bana“, o dönemin bohem hayatını okuyucuya lirik bir dil ile sunuyor. Düşkünlerin, müptelaların, hayal ve gerçek arasında salınırken ruhu arafta kalıp acı çekenlerin, gecenin mahremiyetine sığınanların hikayesini belleklere kazıyan çarpıcı kitaplardan.
Djuna Barnes, Sel Yayıncılık, 174 s.

HALA UMUT VAR
Hatırla

İsmail Güzelsoy’un yeni çıkan kitabı “Hatırla“, 800 yüzyıl önce Artuklu Sarayı’nda El-Cezeri isimli mühendisin yaptığı karmaşık robotların can kazandığı büyülü bir masalla okuyucuyu buluşturuyor. Zulmün, adaletsizliğin hükmüne son vermenin, şenliğin ve neşenin hüküm sürdüğü bir hayat kurmanın düşündüğümüzden daha kolay olabileceğine dair umut veren bir eser.
İsmail Güzelsoy, Doğan Kitap, 360 s.

AŞKIN ÖYKÜSÜ
Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Ayfer Tunç’un yeni romanı, zaman hızla akıp giderken, birbirini tamamlayan iki aşığın hikayesini konu ediniyor. Genetik bir hastalıkla yolları kesişen aşıkların araya mesafeler girse de birbirini bırakmama hikayesine yer verilen “Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura“, ailenin, arkadaşlığın, sadakatin, hastalığın ama en çok deliliğin ve acının öyküsünü okuyucuyla buluşturuyor. Çünkü aşıklar delidir ve deliler acı çeker.
Ayfer Tunç, Can Yayınları, 448 s.

 

 

Önceki Yazılar

ÖĞRETMENLERİN DE DESTEĞE İHTİYACI VAR

Sonraki Yazılar

ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMAYI NASIL SEVDİRİRİM?