bibliyoterapi-yaraticiliginizi-kesfedin (1)

BİBLİYOTERAPİ: YARATICILIĞINIZI KEŞFEDİN

 

 

Yaratıcılığınızı keşfetmenize yardımcı olacak kitapları bir araya getirdik.

ZOR DEĞİL

Sanatçı Gibi Düşün, Will Gompertz, Yapı Kredi Yayınları

Bazı kişiler yeni fikirler üretme ve bunları hayata geçirmesi konusunda daha yeteneklidirler. Uzun yıllar sanatçılarla çalışan ve onları inceleme şansı yakalayan BBC sanat editörü Will Gompertz, “Sanatçı Gibi Düşün” kitabında tam da buna değiniyor. Başarılı sanatçıların birtakım ortak özellikleri olduğunu fark eden Gompertz, yeteneklerin gelişmesine yardımcı olan yaklaşımları benimseyerek herkesin daha yaratıcı ve verimli bir hayat sürebileceğini savunuyor.

YARATICILIĞINIZI GELİŞTİRİN

Sanatçının Yolu, Julia Cameron, Butik Yayıncılık

Julia Cameron’un “Sanatçının Yolu” adlı kitabı yaratıcılık konusunda kendini tıkanmış hisseden ve üretimde bulunup daha verimli bir hayat sürmek isteyen herkese yol gösterici nitelikte. Ancak bu kitabı elinize alıp bir solukta okumak yerine, gün içerisinde kendinize kısa da olsa bir zaman ayırıp Cameron’un önerdiği egzersizleri yapmanızda fayda olduğunu söylememiz gerekiyor.  

ENGELLERİ KALDIRIN

Yaratıcı Düşünce, Michael Michalko, Koridor Yayıncılık

Neden bazı insanlar yaratıcılığın zirvesindeyken diğerleri düzlükte tökezler? Michael Michalko “Yaratıcı Düşünce” kitabında, iş dünyasından bilime, idari işlerden sanata ve günlük hayata dek pek çok alanda sizi diğerlerinden birkaç adım öne çıkaracak doğal yaratıcılığın formülünü sunuyor ve zekânın mantıksal önyargılarla, kabullenilmiş kesinlikler ve kavramlarla nasıl sınırlandığının altını çiziyor.

FARKLI ÇÖZÜM YOLLARI İÇİN

Yaratıcı Düşünme Sanatı, Rod Judkins, Pegasus Yayınları

“Yaratıcı Düşünme Sanatı”, insanoğlunun yaratıcılık yönünü daha iyi anlayarak kendimizi ve işimizi nasıl geliştirebileceğimizi, toplumu nasıl dönüştürebileceğimizi gösteriyor. Rod Judkins daha yaratıcı düşünmenizi sağlamak için Dada Manifestosu’ndan Nobel ödüllü ekonomistlere, Andy Warhol’un stüdyosundan Einstein’ın çalışma masasına kadar çeşitli ilham verici örneklerden yararlanarak bir ömürlük deneyimi özetliyor.

İÇSEL KAYNAKLAR

Yaratma Cesareti, Rollo May, Metis Yayıncılık

“Yaratma Cesareti”, kişiye kendi kaynaklarından yararlanmanın ve günümüzdeki ahlaksal çözülmenin çöküntüsü altında kalmadan yeni bir yaşam kurmanın yollarını gösteren bir kitap. Varoluşçu psikoterapist Rollo May, geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayarak, yeni olanın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilinçdışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor.

İZLEYİN

Yaratıcı Beyin (The Creative Brain)

Kısa bir süre önce “Yaratıcı Tür” adlı eseri dilimize çevrilen nörolog David Eagleman, insan olmanın anlamını sorgulayan çalışmalarıyla tanınıyor. Sadece insana özgü olan yaratıcılığın nereden geldiğini ele aldığı belgeseli “Yaratıcı Beyin”de Eagleman, yaratıcılığı artırmak için akıl almaz ve riskli yollar ararken çeşitli mucitlerin yaratıcılık süreçlerinden faydalanıyor.

 

 

Önceki Yazılar

YAŞLANMA KARŞITI SEKİZ BESİN

Sonraki Yazılar

SÜREKLİ BEKLENTİ İÇİNDE OLMAK