bibliyoterapi-tatilde-okunabilecek-kitaplar (10)

BİBLİYOTERAPİ: TATİLDE OKUNABİLECEK KİTAPLAR

Temmuz ayını uzun ve dinlendirici olan güzel bir tatille karşılarken, sizler için yeni çıkan kitaplardan bir seçki hazırladık.

Bir At Bara Girmiş

David Grossman’ın kaleme aldığı, Man Booker Uluslararası Ödülü’ne layık görülen, samimi ve doğrudan anlatımıyla dikkat çeken “Bir At Bara Girmiş”, herkesin derdinin kendine olduğu, her koyunun kendi bacağından asıldığı bir dünyada onca yalnızlığa rağmen görülmeye, duyulmaya, anımsanmaya duyulan ihtiyacı konu ediniyor. Acı verici gerçekleri keskin mizah anlayışıyla harmanlayan Grossman’ın bu romanını okumanızı tavsiye ederiz. David Grossman, Siren Yayınları, 216 s.

Kore Masalları

Kore’nin kuruluş efsaneleri, komşu imparatorluklarla ilişkileri, halkının ortak kişilik özellikleri, inanışları ve ülkeye dair daha pek çok şeyi konu edinen “Kore Masalları”, okuyucuyu Kore kültürü ve tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelen 24 masalın yer aldığı kitap, hayal gücünüzü zenginleştirecek türde.

William Elliot Griffis, Maya Kitap, 176 s.

Nadja

André Breton “Nadja” adlı eserinde, gündelik hayata dair olguların gerçeküstü algılanışını sunmasının yanı sıra gerçeküstücülüğün estetik bir kaygıdan daha fazlası, hatta politik tavrı ve varoluşsal sorgulamasıyla ne denli yaşamsal bir mesele olduğunu gösteriyor. Umut kıvılcımını ararken, kendi benliğinin en karanlık köşelerini aydınlatmaya başlayan Nadja’nın öyküsü sizin hayatınıza da ilham verecek.

André Breton, Jaguar Kitap, 145 s.

Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin!

Çoğumuz modern hayatın yarattığı döngüye uyum sağlayarak yaşıyoruz. Ancak vücudumuzun, hücresel boyutta, 24 saatlik aydınlık ve karanlık döngüsüyle bağlantılı olduğunu hepimiz göz ardı ediyoruz. Vücudumuzun doğal ritmine uyumsuz saatlerde uyuyor, yemek yiyor ve spor yapıyoruz. “Rutinini Değiştir Hayatın Değişsin!”, vücudunuzun saatlerine uygun bir planlama yaratırsanız, hayatınızın nasıl değişeceğini ele alıyor.

Michelle D. Seaton, Büyükada Yayınevi, 288 s.

Oyun Terapisi

Oyun terapisi, çocuğun korku, nefret, yalnızlık gibi duygularını, başarısızlık ve yetersizlik hislerini ve diğer sorunlarını oynayarak sergilemesini sağlar. Gerçek vaka öykülerinden derlenen “Oyun Terapisi”, oyun seanslarıyla nasıl terapi uygulandığına ilişkin örnekler sunuyor ve oyuncakların oyun odasında nasıl yaşamsal bir önem taşıdığını anlatıyor. Ebeveynler, öğretmenler ve çocuklarla teması olan herkes için önemli ve faydalı bir çalışma.

Virginia M. Axline, Panama Yayıncılık, 480 s.

Âşıklar ve Diğer Şeyler

Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé’nin yazdığı ve resimlediği “Âşıklar ve Diğer Şeyler”, aşkın ve dolaylı olarak âşıkların, içinde bulunduğumuz tüketim çağından nasıl etkilendiklerini gözler önüne seriyor. Sempé’nin aşkın büyülü dünyasına oklarını fırlattığı karikatürleri, imkânsız aşklardan trajik ayrılıklara ve mutlu sonlara, öykü içinde öyküler anlatarak aşkın bin bir halini yansıtıyor. Sevenle sevilen arasındaki tozpembe ilişkiyi farklı katmanlarda ele alan özel bir koleksiyon kitap.

Jean-Jacques Sempé, Desen Yayınları, 64 s.

Yola Çıkma Cesareti

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan’da araba kullandığı için hapse atılan kadın hakları aktivisti Manal al-Sharif’in kendi hayat hikâyesini kaleme aldığı “Yola Çıkma Cesareti”, yaşadığı tacizleri, hapis hayatını ve ülkesinden uzaklaşmak zorunda kalışını bütün içtenliğiyle okuyucuya aktarıyor.

Manal Al-Sharif, Epsilon Yayınevi, 304 s.

Akran Zorbalığı

Çocukların büyük bir çoğunluğu maalesef zorbalık deneyimine maruz kalıyor veya zorbaca davranışlar sergiliyor. “Akran Zorbalığı”, zorbalığın ne olduğunu anlama, fark etme ve önleyebilme açısından hem ebeveynlere hem de eğitimcilere kılavuzluk etmesinin yanı sıra kitapta yer alan etkinlik sayfaları çocuklarla bire bir uygulama yapma açısından oldukça işlevsel.

Ayşe Başak Erk, Ekinoks Yayınevi, 112 s.

Merve Kült

Beklenmedik anlarda yaşadığı bayılma ve yüksek oktavda küfür etme şikâyetiyle gittiği doktorlardan farklı bir tür panik atak olduğunu öğrenmesiyle hayatı değişen Merve Kült’ün hikâyesini okuyucuyla buluşturan Naz Baycan, yarattığı karakterin dönüşüm sürecini aktarırken, siz de varoluşunuzu, hayatınızı, aşkınızı, işinizi, sağlığınızı ve dünyanızı sorgulayacaksınız.

Naz Baycan, Artemis Yayınları, 261 s.

 

 

Önceki Yazılar

ONE LOVE FESTIVAL

Sonraki Yazılar

CİNSELLİK HAKKINDA KONUŞUYORUZ