bibliyoterapi

BİBLİYOTERAPİ: OKUMANIZ GEREKEN KİTAPLAR

 

 


YENİ YORUM

Klasiklerle Tanışıyorum

Dünya edebiyatının tanınmış eserlerini genç okurlara yönelik bir anlatım ve tasarımla yeniden yorumlayan Klasiklerle Tanışıyorum serisine dört yeni kitap eklendi. “Moby Dick”, “Siyah İnci”, “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ve “Robinson Crusoe”, çizimleri ve basitleştirilmiş anlatımıyla genç okurların hayal gücüne hitap ediyor.

Doğan Egmont Yayınları

ŞİİRSEL ANLATIM

Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak

“Mülksüzler” ve “Yerdeniz Öyküleri” gibi fantastik, bilimkurgu öyküleri ve romanlarıyla tanınan Ursula K. Le Guin “Tanrı Kuşlarıyla Tanışmak” kitabında, şaşırtıcı ve güçlü şiirleriyle karşımıza çıkıyor. Hem Le Guin takipçilerinin hem de şiir tutkunlarının seveceği türde diyebiliriz.

Ursula K. Le Guin, Yitik Ülke Yayınları, 168 s.

PSİKANALİZ YILLIĞI

Yıkım, Yeniden Yaratım ve Cinsellikler

Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2017 derlemesi Yıkım, Yeniden Yaratım ve Cinsellikler başlığını taşıyor. The International Journal of Psychoanalysis (IJP) makalelerden derlenen seçki, yıkıcı ve saldırgan dürtülerin akıbetini, yıkıcılığın yaratıma dönüştüğü yaratıcı ruhsal hamleyi ele alan metinlerle konunun farklı yönleri ele alınıyor. Derlemede eşcinselliği mercek altına alan ve psikanalizin bu konuda fazla bilinmeyen değişik bakış açılarını gündeme getiren makaleler de bulunuyor.

Kolektif, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 289 s.

YİNE YENİDEN

Buhurumeryem

Şair Lale Müldür’ün en sevilen ve unutulmaz şiirlerinin bir araya getirildiği “Buhurumeryem”, sizi masalsı bir yolculuğa çıkarıyor. Müldür’ün yazdığı gibi, “Bir gün sokakta beni göreceksin, hiç anlamayacaksın/Beni yedi uyuyanlardan biri sanacaksın/Yine de pardösüme iliştirilmiş envaı çeşit rozet ve boncuklara dehşetle bakacaksın/Tuhaf bir sıkıntıyla adımı soracaksın/Ali McGravv deyince hiç değişmediğimi anlayacaksın”

Lale Müldür, Yapı Kredi Yayınları, 136 s.

HAYATINI SIRADAN SANANLARA

İnsan Coğrafyası Atlası

Dört kadın bir yayınevinde Dünya Coğrafyası Atlası hazırlamak için tesadüfen bir araya gelir. Atlas için veri toplayıp araştırma yaparken bir yandan da kendi kişisel coğrafyalarındaki konumlarını belirlemek zorunda kalırlar. Bu keşif sürecini onlarla yaşarken, onları, çevrelerindeki dünyayı keşfederiz: yalnızlıklar, örselenmiş hayaller, yaşlanmanın acımasızlığı ve umutsuzluğu. Hepimizin hayatı gibidir hayatları. Sıradan hikayelerdir ama bazen sıradan hikayelerde bile işler değişir. İmkansız bazen olur.

Almudena Grandes, Alfa Yayınları, 566 s.

TELKİN EDİN

Otohipnoz

Bu kitap size derin hipnotik translara girmek, kendinizi negatif düşünce ve davranışlardan arındırmak ve hayatınızda değiştirmek istediğiniz her şeyi güncellemek için gereken becerileri kazandırmayı hedefliyor. “Otohipnoz”da kendinizi hipnotize edebilmeniz için kolay anlaşılır teknikler, derin bir trans haline geçebilmeniz için pratik egzersizler ve önemli bir hastalığınızın olması durumunda hipnozdan nasıl faydalanabileceğinize dair çeşitli yöntemler sunuluyor.

Valerie Aurtin, Ganj Yayınları, 232 s.

AKILLA DELİLİK ARASINDA

Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri

Edgar Allan Poe’yu sevenler için Uruguaylı yazar Horacio Quiroga’yı keşfetmenin tam sırası. Öykülerinde akılla delilik, tutkuyla pişmanlık, aşkla hastalık birbirini kovalıyor, ölümse buluşma anını bekleyen bir gölge gibi. Qurioga’nın öykülerindeki en önemli tema, insanın faniliği ile aşk ya da dünyada bir yer gibi mutlak bir şey arayışı arasındaki dram, ölümün büyüleyiciliği ve dehşeti.

Horacio Qurioga, Notos Kitap, 231 s.

VİZYON FARKI

Sanat Başkaldırır

Güçlü kalemiyle sanatla aramızdaki mesafeyi kısaltmayı amaçlayan Jeanette Winterson, bu kez sanatı hayatının bir parçası kılmak için çıktığı keşif yolculuğunda sanat nesnelerinin özündeki muhalif niteliği vurgulayarak önyargıların, toplumsal cinsiyetin bu nesnelerin üzerine örttüğü kirli ve karanlık perdeyi cesurca aralıyor. Yazar, okurlara radikal bir görme biçimi geliştirmede kılavuzluk ediyor.

Jeanette Winterson, Sel Yayıncılık, 192 s.

KONTROL KİMDE?

Süre: Diyaloglar

Kerem Kandemir, okuyucuya seçen-seçilen olma üzerine yeniden düşünebilmesi için bir “süre” veriyor. Bu süre aynı zamanda görüş açımızı kaydırarak, çıkmaz diye bellediğimiz sokakları birbirine bağlayan kapıları da işaret ediyor. Bu sokaklarda dolaşıp hangi kapının nereye çıktığını bulmayı ise okuyucuya bırakıyor.

Kerem Kandemir, Aletheia Kitap, 347 s.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

POZİTİF PSİKOLOJİ

Sonraki Yazılar

İNTERNETTE GERÇEK HİKAYE VAR MI?