bibliyoterapi

BİBLİYOTERAPİ: OKUMANIZ GEREKEN KİTAPLAR

 

 


FANTASTİK KUŞLAR

Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi

Hayatımız şehirlerin beton dolu sokaklarında geçse de başımızı gökyüzüne kaldırdığımızda bizi mutlu eden, alıp götüren, hayal kurduran canlılardır kuşlar. Serçeleri, kırlangıçları, martıları, güvercinleri hepimiz biliriz. Peki, adını bile duymadığınız onlarca kuş türünü yakından tanımak ister misiniz? Ece Temelkuran’ın yeni kitabı “Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi”, hiç var olmamış şakacı, hüzünlü, neşeli, melankolik, çilekeş kuşları okuyucuyla buluşturuyor. Gelgeç Gönül Kumrusu’ndan Kül Kargası’na, Uyku Sakası’ndan Hokkabaz İspinozu’na pek çok farklı kuşla tanışacağınız bu kitapta, “Acaba onlar neye benziyor?” diye düşünüyorsanız, M. Kutlukhan Perker’in usta kaleminden çıkan çizimleri hayal gücünüzü canlandırıyor. Temelkuran ve Perker, aynı gökyüzünün altından bize bir kuş ağacı gönderiyorlar; berrak bir gökyüzü ve neşeli topraklar istiyorsak eğer, hayal etmenin hakkı da verilsin diye.

Ece Temelkuran, Karakarga Yayınları, 136 s.

ORTAK EFSANELER

Mitoloji – Hayali Dünyalara Eksiksiz Rehber

Her kültürün kendi mitleri vardır. Bu kitap insanoğlunun hikâyelerine değiniyor ve dünyanın her köşesinden efsaneleri ele alıyor. Dünyanın yaratılışı, ölümsüz aşklar, kıskanç tanrılar, azimli kahramanlar, korkunç canavarlar, öbür dünya ve yeraltı diyarına uzanan mitolojik hikâyeleri bu kitapta toplayan Christopher Dell, mitolojinin belirleyici temalarından yola çıkarak ne kadar çok mitin ortak kalıplar taşıdığını okuyucuya gösteriyor.

Christopher Dell, Yapı Kredi Yayınları, 352 s.

SINIRLARDA YAŞAYANLAR

Borderline Anneyi Anlamak

Sınırda kişilik bozukluğundan mustarip annelerin çocukları da karmaşık ve yıkıcı kişilik bozuklukları geliştirme riski taşıyor. Farklı semptom kümeleri tanımlayarak Kimsesiz, Münzevi, Cadı ve Kraliçe olmak üzere dört sınırda karakter profili çıkaran Dr. Lawson, empati yoluyla sınırda anneyi anlamanın ve erken müdahaleyle çocuğu gerçekliğe bağlayarak “hayal ürünü” bir anneyle yaşamanın sıklıkla tehlikeli olan etkilerinden korunmanın yollarını anlatıyor.

Christine Ann Lawson, Sfensk Kitap, 280 s.

UZMANLAR İÇİN

Acının Kaynakları

Salman Akhtar’ın çeşitli acıları ele aldığı “Acının Kaynakları” kitabı, korku, açgözlülük, suçluluk, kandırma, ihanet ve intikam üzerine kapsamlı teorik ve klinik tartışmalardan oluşuyor. Yazar, psikanalitik kuramlardan yaptığı çıkarımlara çağdaş sinirbilimin bulgularını, hatta şiir ve edebiyatı katıyor.

Salman Akthar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 228 s.

ŞİİR TADINDA ÖYKÜLER

Salyangozlar, Sandalyeler, Bulutlar

26 yaşındayken Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü alan Deniz Karanfil’in ilk öykü kitabı “Salyangozlar, Sandalyeler, Bulutlar” şiir tadında öykülerden oluşuyor. Yaşamlarını ancak düşlerin yardımıyla katlanılır kılan insanların ve gri toz bulutunun içinde kendi rengini arayanların çarpıcı öyküleri ile tanışıyorsunuz bu kitapta.

Deniz Karanfil, Can Yayınları, 72 s.

BİLİMSEL YAKLAŞIM

Suç ve Beyin

“Suç ve Beyin”, 15 Temmuz darbe girişimini insan davranışı, sosyal sinirbilim, suç, fedakarlık ve kahramanlık üzerinden nörobilimsel bir bakışla ele alıyor. Aynı zamanda da terörist beyni, kitlesel eylemler ve büyük toplumsal olayların arka planındaki görünmesi zor nedenleri bilimsel olarak analiz ediyor. Doğuştan mı suçlu oluruz yoksa suç toplumsal mıdır? Sağ-sol beyin arasındaki savaş siyasal savaşlara nasıl yol açar? Zihin kontrolü ile katil yaratmak mümkün müdür? gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir kitap.

Sultan Tarlacı, Destek Yayınları, 384 s.

 

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BAKIŞIMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM!

Sonraki Yazılar

PROF. DR. JEFFREY KOTTLER YENİDEN İSTANBUL’DA!