bibliyoterapi

BİBLİYOTERAPİ: OKUMANIZ GEREKEN KİTAPLAR

Bibliyoterapi, yazınsal olarak üstün ve anlamlı niteliklere sahip kitapların, insan psikolojisini iyileştirmesi ve o kişide bulunan bazı güçleri harekete geçirmesi olarak tanımlanabilir. Kitaplar, bireye, yaşamın anlamını öğretir ve çevresine farklı bir bakış açısıyla bakmasına yardımcı olur. İnsanlar bu kitaplar sayesinde kendisininkine benzer sorunların üstesinden nasıl gelindiğini öğrenir.

Bibliyoterapi, insanların problem çözme güçlerini artırır. Bunun yanı sıra olumlu bir benlik kavramı gelişimine ve olumlu davranış değişikliklerine yardımcı olur. (Kaynak: turkpdr.com)

Mutlaka okumanız gereken kitapları bir araya getirdik.

  1. Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi

Hayatımız şehirlerin beton dolu sokaklarında geçse de başımızı gökyüzüne kaldırdığımızda bizi mutlu eden, alıp götüren, hayal kurduran canlılardır kuşlar. Serçeleri, kırlangıçları, martıları, güvercinleri hepimiz biliriz. Peki, adını bile duymadığınız onlarca kuş türünü yakından tanımak ister misiniz? Ece Temelkuran’ın yeni kitabı “Olmayan Kuşlar Ansiklopedisi”, hiç var olmamış şakacı, hüzünlü, neşeli, melankolik, çilekeş kuşları okuyucuyla buluşturuyor. Gelgeç Gönül Kumrusu’ndan Kül Kargası’na, Uyku Sakası’ndan Hokkabaz İspinozu’na pek çok farklı kuşla tanışacağınız bu kitapta, “Acaba onlar neye benziyor?” diye düşünüyorsanız, M. Kutlukhan Perker’in usta kaleminden çıkan çizimleri hayal gücünüzü canlandırıyor. Temelkuran ve Perker, aynı gökyüzünün altından bize bir kuş ağacı gönderiyorlar; berrak bir gökyüzü ve neşeli topraklar istiyorsak eğer, hayal etmenin hakkı da verilsin diye. (Ece Temelkuran, Karakarga Yayınları, 136 s.)

2. Mitoloji – Hayali Dünyalara Eksiksiz Rehber

Her kültürün kendi mitleri vardır. Bu kitap insanoğlunun hikâyelerine değiniyor ve dünyanın her köşesinden efsaneleri ele alıyor. Dünyanın yaratılışı, ölümsüz aşklar, kıskanç tanrılar, azimli kahramanlar, korkunç canavarlar, öbür dünya ve yeraltı diyarına uzanan mitolojik hikâyeleri bu kitapta toplayan Christopher Dell, mitolojinin belirleyici temalarından yola çıkarak ne kadar çok mitin ortak kalıplar taşıdığını okuyucuya gösteriyor. (Christopher Dell, Yapı Kredi Yayınları, 352 s.)

3. Borderline Anneyi Anlamak

Sınırda kişilik bozukluğundan mustarip annelerin çocukları da karmaşık ve yıkıcı kişilik bozuklukları geliştirme riski taşıyor. Farklı semptom kümeleri tanımlayarak Kimsesiz, Münzevi, Cadı ve Kraliçe olmak üzere dört sınırda karakter profili çıkaran Dr. Lawson, empati yoluyla sınırda anneyi anlamanın ve erken müdahaleyle çocuğu gerçekliğe bağlayarak “hayal ürünü” bir anneyle yaşamanın sıklıkla tehlikeli olan etkilerinden korunmanın yollarını anlatıyor. (Christine Ann Lawson, Sfensk Kitap, 280 s.)

4. Acının Kaynakları

Salman Akhtar’ın çeşitli acıları ele aldığı “Acının Kaynakları” kitabı, korku, açgözlülük, suçluluk, kandırma, ihanet ve intikam üzerine kapsamlı teorik ve klinik tartışmalardan oluşuyor. Yazar, psikanalitik kuramlardan yaptığı çıkarımlara çağdaş sinirbilimin bulgularını, hatta şiir ve edebiyatı katıyor. (Salman Akthar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 228 s.)

5. Salyangozlar, Sandalyeler, Bulutlar

26 yaşındayken Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü alan Deniz Karanfil’in ilk öykü kitabı “Salyangozlar, Sandalyeler, Bulutlar” şiir tadında öykülerden oluşuyor. Yaşamlarını ancak düşlerin yardımıyla katlanılır kılan insanların ve gri toz bulutunun içinde kendi rengini arayanların çarpıcı öyküleri ile tanışıyorsunuz bu kitapta. (Deniz Karanfil, Can Yayınları, 72 s.)

6. Suç ve Beyin

“Suç ve Beyin”, 15 Temmuz darbe girişimini insan davranışı, sosyal sinirbilim, suç, fedakarlık ve kahramanlık üzerinden nörobilimsel bir bakışla ele alıyor. Aynı zamanda da terörist beyni, kitlesel eylemler ve büyük toplumsal olayların arka planındaki görünmesi zor nedenleri bilimsel olarak analiz ediyor. Doğuştan mı suçlu oluruz yoksa suç toplumsal mıdır? Sağ-sol beyin arasındaki savaş siyasal savaşlara nasıl yol açar? Zihin kontrolü ile katil yaratmak mümkün müdür? gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir kitap. (Sultan Tarlacı, Destek Yayınları, 384 s.)

7. Klasiklerle Tanışıyorum

Dünya edebiyatının tanınmış eserlerini genç okurlara yönelik bir anlatım ve tasarımla yeniden yorumlayan Klasiklerle Tanışıyorum serisine dört yeni kitap eklendi. “Moby Dick”, “Siyah İnci”, “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ve “Robinson Crusoe”, çizimleri ve basitleştirilmiş anlatımıyla genç okurların hayal gücüne hitap ediyor. (Doğan Egmont Yayınları)

8. Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak

“Mülksüzler” ve “Yerdeniz Öyküleri” gibi fantastik, bilimkurgu öyküleri ve romanlarıyla tanınan Ursula K. Le Guin “Tanrı Kuşlarıyla Tanışmak” kitabında, şaşırtıcı ve güçlü şiirleriyle karşımıza çıkıyor. Hem Le Guin takipçilerinin hem de şiir tutkunlarının seveceği türde diyebiliriz. (Ursula K. Le Guin, Yitik Ülke Yayınları, 168 s.)

9. Yıkım, Yeniden Yaratım ve Cinsellikler

Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2017 derlemesi Yıkım, Yeniden Yaratım ve Cinsellikler başlığını taşıyor. The International Journal of Psychoanalysis (IJP) makalelerden derlenen seçki, yıkıcı ve saldırgan dürtülerin akıbetini, yıkıcılığın yaratıma dönüştüğü yaratıcı ruhsal hamleyi ele alan metinlerle konunun farklı yönleri ele alınıyor. Derlemede eşcinselliği mercek altına alan ve psikanalizin bu konuda fazla bilinmeyen değişik bakış açılarını gündeme getiren makaleler de bulunuyor. (Kolektif, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 289 s.)

10. Buhurumeryem

Şair Lale Müldür’ün en sevilen ve unutulmaz şiirlerinin bir araya getirildiği “Buhurumeryem”, sizi masalsı bir yolculuğa çıkarıyor. Müldür’ün yazdığı gibi, “Bir gün sokakta beni göreceksin, hiç anlamayacaksın/Beni yedi uyuyanlardan biri sanacaksın/Yine de pardösüme iliştirilmiş envaı çeşit rozet ve boncuklara dehşetle bakacaksın/Tuhaf bir sıkıntıyla adımı soracaksın/Ali McGravv deyince hiç değişmediğimi anlayacaksın.” (Lale Müldür, Yapı Kredi Yayınları, 136 s.)

11. İnsan Coğrafyası Atlası

Dört kadın bir yayınevinde Dünya Coğrafyası Atlası hazırlamak için tesadüfen bir araya gelir. Atlas için veri toplayıp araştırma yaparken bir yandan da kendi kişisel coğrafyalarındaki konumlarını belirlemek zorunda kalırlar. Bu keşif sürecini onlarla yaşarken, onları, çevrelerindeki dünyayı keşfederiz: yalnızlıklar, örselenmiş hayaller, yaşlanmanın acımasızlığı ve umutsuzluğu. Hepimizin hayatı gibidir hayatları. Sıradan hikayelerdir ama bazen sıradan hikayelerde bile işler değişir. İmkansız bazen olur (Almudena Grandes, Alfa Yayınları, 566 s.)

12. Otohipnoz

Bu kitap size derin hipnotik translara girmek, kendinizi negatif düşünce ve davranışlardan arındırmak ve hayatınızda değiştirmek istediğiniz her şeyi güncellemek için gereken becerileri kazandırmayı hedefliyor. “Otohipnoz”da kendinizi hipnotize edebilmeniz için kolay anlaşılır teknikler, derin bir trans haline geçebilmeniz için pratik egzersizler ve önemli bir hastalığınızın olması durumunda hipnozdan nasıl faydalanabileceğinize dair çeşitli yöntemler sunuluyor. (Valerie Aurtin, Ganj Yayınları, 232 s.)

13. Aşk, Delilik ve Ölüm Öyküleri

Edgar Allan Poe’yu sevenler için Uruguaylı yazar Horacio Quiroga’yı keşfetmenin tam sırası. Öykülerinde akılla delilik, tutkuyla pişmanlık, aşkla hastalık birbirini kovalıyor, ölümse buluşma anını bekleyen bir gölge gibi. Qurioga’nın öykülerindeki en önemli tema, insanın faniliği ile aşk ya da dünyada bir yer gibi mutlak bir şey arayışı arasındaki dram, ölümün büyüleyiciliği ve dehşeti. (Horacio Qurioga, Notos Kitap, 231 s.)

14. Sanat Başkaldırır

Güçlü kalemiyle sanatla aramızdaki mesafeyi kısaltmayı amaçlayan Jeanette Winterson, bu kez sanatı hayatının bir parçası kılmak için çıktığı keşif yolculuğunda sanat nesnelerinin özündeki muhalif niteliği vurgulayarak önyargıların, toplumsal cinsiyetin bu nesnelerin üzerine örttüğü kirli ve karanlık perdeyi cesurca aralıyor. Yazar, okurlara radikal bir görme biçimi geliştirmede kılavuzluk ediyor. (Jeanette Winterson, Sel Yayıncılık, 192 s.)

15. Süre: Diyaloglar

Kerem Kandemir, okuyucuya seçen-seçilen olma üzerine yeniden düşünebilmesi için bir “süre” veriyor. Bu süre aynı zamanda görüş açımızı kaydırarak, çıkmaz diye bellediğimiz sokakları birbirine bağlayan kapıları da işaret ediyor. Bu sokaklarda dolaşıp hangi kapının nereye çıktığını bulmayı ise okuyucuya bırakıyor. (Kerem Kandemir, Aletheia Kitap, 347 s.)

16. Edebiyatın lezzetiyle çizginin macerasını birlikte tatmak isteyenlere

Everest Yayınları’nın Çizgi Dizisi, hem büyüklere hem de küçüklere hitap eder türde. Türkiye’nin önde gelen yazarlarından Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Hasan Ali Toptaş, Orhan Kemal, Buket Uzuner ve dünya edebiyatının çok satan yazarlarından Elena Ferrante ve Jean Giono’nun eserleri illüstrasyonlarla bambaşka bir anlam kazanıyor. Ayşe Kulin’in Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul’da bir konakta yaşananları dile getiren ve en çok satan romanlarından biri olan “Veda”, Cemil Cahit Yavuz’un çizgileriyle bir kez daha okurlarla buluştu. Ayşe Kulin’le başlayan Çizgi Dizisi, Ahmet Ümit’in “Olmayan Ülke” ve polisiye roman kurgusuyla soluksuz takip edilen hepsi birbirine bağlanan beş masaldan oluşan “Masal Masal İçinde” kitaplarıyla devam etti. Oğuz Demir illüstrasyonları ile renklenen bu kitaplar, hem küçüklere hem büyüklere masallar niteliğinde.

17. Ölen Hayvan

Amerika’nın yaşayan en büyük yazarları arasında gösterilen Philip Roth’un “Ölen Hayvan” isimli romanı, aşka, cinselliğe, özgürlüğe ve her şeyi bırakıp kaçıp gitmeye dair etkileyici bir roman. Yazarın güçlü olay örgüsü ve tasvirleri ile bir solukta okuyacağınız türde. (Philip Roth, Monokl Yayınevi, 112 s.)

18. Beden: Zekânın Özü

Zekânın zihin sayesinde var olduğunu, mantığın duyguları bastırmak zorunda olduğunu zannediyorsanız bir kez daha düşünün ya da iyisi mi hiç düşünmeyin! Guy Claxton bu kitabında nöroloji ve psikoloji alanında elde edilen son bulgulara dikkat çekerek, bedenin zekâya dayalı yaşamımızın özünü oluşturduğu fikrini öne sürüyor. Organlarımızın birbirleriyle iletişimde olmasını sağlayan beden içi salgılardan çevremizde gerçekleşen olayların harekete geçirdiği ani karar alma davranışlarına kadar çoğu zaman görmezden geldiğimiz ya da haksız yere beyne atfettiğimiz tüm ölçüm ve akıl yürütmelerden bedenimiz de sorumlu. Claxton, bedenimizle bağ kurmamıza yardım edecek tekniklerden söz ederek, bedene verdiğimiz değerin yaşamımızı nasıl güçlendireceğini anlatıyor. (Guy Claxton, The Kitap Yayınevi, 322 s.)

19. Budalalıktan Deliliğe

Umberto Eco’nun ölmeden önce hazırladığı son seçki olma özelliğini taşıyan ve 2000-2015 yılları arasında kaleme aldığı yazılarından derlenen bu kitap, içinde yaşadığımız dönemin akışkan doğasını yansıtıyor. Eco’nun insanların görünür olma tutkusundan sosyal medyanın toplumu biçimlendirmedeki rolüne, komplo teorisi çılgınlığından James Bond’un meşhur Martini tarifine, ırkçılığın yeni biçimlerinden felsefe ve kitaplara kadar kalemini esirgediği tek bir konu bile kalmıyor. (Umberto Eco, Kırmızı Kedi Yayınevi, 484 s.)

20. İnsanın Esareti

Somerset Maugham’ın başyapıtı olarak kabul edilen “İnsanın Esareti”, gerçekle kurguyu iç içe geçirmiştir. Yazarın özyaşamıyla büyük ölçüde paralellikler taşıyan bu romanda, küçük yaşta öksüz kalıp akrabaları tarafından büyütülen, bir ayağı doğuştan sakat olan Philip’in uyum sağlamakta zorlandığı yatılı okul günlerinin ardından acılı olgunlaşma yılları anlatılıyor. (Somerset Maugham, İş Bankası Kültür Yayınları, 800 s.)

21. Saten Ada

Edebiyat dünyasında Perec, Calvino ve Joyce’un meşalesini devraldığı düşünülen Tom McCarthy’nin “Saten Ada” kitabı, gece kulüpleri, petrol sızıntıları, paraşüt kazaları, kanser, protesto gösterileri gibi ilgisiz görünse de tarihi saran şeffaf bir ağla birbirine bağlanan, çok sayıda verinin yüküyle ağırlaşmış dünyanın âdeta on dört bölümlük bir dökümü niteliğinde. Yazarın son romanı, Saten Ada aynı zamanda bir inceleme, makale, rapor, bir manifesto ve itiraf. (Tom McCarthy, Notos Kitap, 167 s.)

22. İnsan İletişiminin Kökenleri

İşaret eden bir parmağın ne kadar çok anlama gelebileceğini düşünün: Sizi bir tehlike konusunda uyarabilir, şaşırtıcı ya da komik bir şey gösterebilir, bilmek isteyebileceğiniz bir bilgi verebilir. İşareti yapan kişiyle birbirinizi ne kadar iyi tanıyorsanız, iletilen anlam o kadar incelikli olacaktır. Küçücük bir işarette bunca anlam saklı olabiliyorsa, insanların gerek sistemli diller gerekse çeşitli jest ve hareketlerle gerçekleştirdiği iletişimin mekanizması baş döndürücü olsa gerek. İnsan iletişiminin evrimsel kökenlerini konu alan bu kitapta, gelişim psikolojisinin önde gelen isimlerinden Michael Tomasello bize tam da bunu gösteriyor. (Michael Tomasello, Metis Yayıncılık, 288 s.)

23. İşim ve Ben

İçimize sinen bir mesleği seçmek için nelerin farkında olmalıyız? Dört yıl önce üniversiteye girerken meslek tercihini sizin istediğiniz iyi bir bölümden yana yapmış olan çocuğunuzdan şöyle bir mektup aldığınızı hayal edin: “Dört yıldır yaşadığımı hissetmiyorum. Neyle uğraşıyorum bilmiyorum. Sevmek istiyorum sevemiyorum… Mezun olduktan sonra eğitimini aldığım meslekte çalışmak istemiyorum. Hangi işi yapmak istediğimi ise bilmiyorum. Hiçbir duygum net değil, içerisi karmakarışık…”  Böyle bir mektup alan her anne-babanın içi acır. Çocuklarımızın “iyi” bir mesleğe sahip olmasını isteriz ama mutlu olmalarını da. İşte bu kitap bu anlamda bir yol gösterici. (Yıldız Hacıevliyagil, Remzi Kitabevi, 160 s.)

24. Kavramlarla İyileş

Hayatın ritmine kapılıp kaybolduk kendi içimizde. Sıcak sohbetler edemez olduk. Her şey o denli değişiyor ki hayatımızda, geleneklerimizden, değerlerimizden uzaklaşır hale geldik. Merhamet, vicdan, hoşgörü arar olduk insanlarda. Ahlak neydi? Peki ya birlik beraberlik? Aşkım Kapışmak ile Aynur Tartan sizleri kavramlar üzerine derin bir yolculuğa çıkarıyor. Ahlak, sevgi, hoşgörü, merhamet, vicdan, aile, aidiyet, kaygı ve birlik beraberlik üzerine gerçekleştirdikleri sohbetle hayata ve insanlığa dair dokuz kavramın iyileştirici yönlerini tartışıyorlar. (Aşkım Kapışmak-Aynur Tartan, İnkılap Kitabevi, 224 s.)

25. Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor

Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” sloganıyla herkesi kendi hikâyesini anlatmaya davet etti. Merkeze ulaşan yüzlerce hikâye Murat Gülsoy, Güven Güzeldere, Ömer Madra ve İlksen Mavituna’dan oluşan seçici kurul tarafından ön elemeden geçerek yayına hazırlandı. Seçilen 102 yazardan 116 öykü Açık Radyo mikrofonlarından seslendirildi ve şimdi de kitap olarak okuyucularla buluşuyor. (Kolektif, Can Yayınları, 504 s.)

26. Edebiyat Seferleri için Vapur Tarifeleri

Aralarındaki akrabalık ilişkisini güçlendirmek için aynı anda yayımlanan hem vapur odaklı öykülerden oluşan “Edebiyat Seferleri için Vapur Tarifeleri” hem tren odaklı öykülerden oluşan “Tren Geçti” adlı seçkilerle okuyucunun edebiyat tarihimizin içinden vapur ve trenle geçerek yolculuk yapmasını isteyen Murathan Mungan’ın hazırladığı bu kitap sıcak yaz günlerinde içinizi açacak. (Kolektif, Metis Yayıncılık, 336 s.)

27. Aşk Döngüleri

Çift terapisi alanında 30 yıllık bir deneyimi olan Linda Carroll, “Aşk Döngüleri” adlı bu yapıtında aşk ilişkilerini beş ayrı evreye ayırıyor; kaynaşma, kuşku ve yadsıma, düş kırıklığı, karar ve tüm kalple sevme. Carroll bu evreler arasında güvenle yol alarak kalıcı sevgiye ulaşma konusunda bize rehberlik ediyor. Bu kitap aynı zamanda okurlarına, kendi ilişkilerinde hangi aşamada olduklarını anlamalarına yardımcı olacak ve ilişkilerinin en zor zamanlarında bile mutluluklarını ve bağlılıklarını sürdürebilmesi için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini de gösteriyor. (Linda Carroll, Remzi Kitabevi, 248 s.)

28. Gerçeklik ve gerçeküstü arasındaki sınır

Günümüz edebiyatının en önemli ve popüler yazarlarından biri olan Haruki Murakami, gerçeklikle masalı harmanladığı romanlarıyla okuyucuyu bambaşka bir dünyanın içine çeker. Eserlerindeki simgesel göndermeler bir yandan gerçeküstü dünyalar yaratırken, diğer yandan da genelde okuryazar olan entelektüel karakterlerin kalabalıklar içindeki yalnızlığına değinir. Murakami romanlarında, hep bir yalnızlık, hep bir hüzün vardır ama bunu öyle iyi bir şekilde kurgular ki işin içine mutlaka gizem katar. Okuyucuyu yakalayan da aslında tam da budur. Yaptığı detaylı tasvirler sürükleyici bir hal alır ve okuyucuyu kitabı elinden bırakamaz hale getirir. (Haruki Murakami, Doğan Kitap, 76 s.)

29. Yaratıcı Düşünce

Kendinize sık sık “Ben bunu neden daha önce düşünemedim?” diye soruyor musunuz? Fikirlerinizi hiç olmadığı kadar özgürleştirebilir ve hayal gücünüzü zenginleştirebilirsiniz. Bu size imkânsız gibi geliyorsa, Michael Michalko’nun “Yaratıcı Düşünce” kitabı size yardımcı olabilir. Yazar bu kitapta iş dünyasından bilime, idari işlerden sanata ve günlük hayata dek pek çok alanda sizi diğerlerinden birkaç adım öne çıkaracak doğal yaratıcılığın formülünü sunuyor. (Michael Michalko, Koridor Yayıncılık,
288 s.)

30. Savaş Günlükleri

George Orwell’ın hayatındaki önemli anları ve dönemleri kayıt altına aldığı günlüklerinin ilk kitabı olan “Savaş Günlükleri”, İkinci Dünya Savaşı’nın bütün dünyayı altüst eden ilk yıllarında hem gündelik yaşama hem de genel politik atmosfere dair bir panorama sunuyor. Orwell, uluslararası politika kadar işgal beklentisi içindeki bir halkın psikolojisini de bu eserinde gözler önüne seriyor. (George Orwell, Sel Yayıncılık, 175 s.)

31. Modernizm: Sapkınlığın Cazibesi

1850’lerden itibaren edebiyat, görsel sanatlar, müzik ve mimari gibi sanat dallarının değişmez olduğu varsayılan kurallarını amansızca yerle bir eden ve gelenekleri yıkarak eşi görülmemiş bir şekilde yeni yollar açan modernizm hareketinin ele alındığı bu kitap, sanata ilgi duyan herkes için benzersiz bir kaynak. (Peter Gay, Everest Yayınları, 622 s.)

32. 4 3 2 1

Paul Auster’ın “Ömrüm boyunca bu kitabı yazmak için bekledim” dediği son kitabı “4 3 2 1”, bir aile destanı havasında başlıyor ve o aile bireylerinden birinin kendi yaşamını “ya öyle olmasaydı” diye sürdürmesiyle devam ediyor. Sadece bir ailenin ve bir kişinin yaşamıyla sınırlı kalmayan roman, Soğuk Savaş, Rosenberg’lerin idamı, Kennedy ve Martin Luther King suikastları, Vietnam Savaşı, My Lai katliamı, 1968 üniversite olayları gibi konuları da ayrıntılarıyla işleyerek 20. yüzyılın ikinci yarısına panoramik bir bakış sunuyor. (Paul Auster, Can Yayınları, 1.128 s.)

33. Anlatış

Ursula K. Le Guin’in kaleminden çıkan son bilimkurgu romanı “Anlatış”, yazarın çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. Din kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı. (Ursula K. Le Guin, İthaki Yayınları, 288 s.)

34. Dikkat Tacirleri

Reklamcılığın Madison Bulvarı öncesi döneminden mobil internet sitelerinin artışına, e-postanın doğduğu günden dikkatin Google ve Facebook’un tekeline geçtiği güne, Ed Sullivan’dan Oprah Winfrey, Kim Kardashian ve Donald Trump gibi marka olmuş günümüz simalarına kadar geçen sürede “dikkat ticareti” denilen en temel iş modeli tahtını korumaya devam ediyor. Tim Wu “Dikkat Tacirleri” kitabında, dikkat tacirlerinin tarihini anlatırken, bir yandan da elde ettikleri zaferlerle insanların hayatını nasıl şekillendirdiğini anlamanıza yardım ediyor. (Tim Wu, The Kitap Yayınları, 448 s.)

35. A’dan Z’ye Sabahattin Ali

Sabahattin Ali ve eserleriyle ilgili bugüne kadar yazılmış en kapsamlı kitap olma özelliğini taşıyan “A’dan Z’ye Sabahattin Ali”, genişletilmiş yeni baskısıyla okuyucularla buluşuyor. Yazarın bilinmeyen özelliklerini açığa çıkaran kitapta, “Kürk Mantolu Madonna”nın elyazısı taslakları, Sabahattin Ali adını taşıyan cadde ve sokaklar, Sabahattin Ali büst ve heykelleri, Sabahattin Ali Edebiyat Okulu gibi yeni maddeler ve fotoğraflar da bulunuyor. (Sevengül Sönmez, Yapı Kredi Yayınları, 384 s.)

36. Küçük Şeyler

Avustralyalı sanatçı Mel Tregonning, tek bir sözcüğe ihtiyaç duymadan küçük bir çocuğun iç dünyasını anlattığı “Küçük Şeyler”de, insanın ruhunun barındırdığı kaygı, korku gibi duyguların üzerine eğiliyor. Ve bunu yaparken insanı mutsuz hissettiren şeylerin yanı sıra mutlu hissettirecek bazı küçük şeylerin de var olabileceğini fısıldayıp kimsenin kusursuz ve eksiksiz olmadığını hatırlatıyor. (Mel Tregonning, Desen Yayınları, 40 s.)