bibliyoterapi-kitap-onerileri (6)

BİBLİYOTERAPİ: KİTAP ÖNERİLERİ

Ayrılığın üstesinden gelmenize yardımcı olacak kitapları ve filmleri bir araya getirdik.

Demek ki Oluyormuş, Wendy T. Behary, Gerhard Zarbock, Eckhard Roediger, Psikonet Yayınları

İlişkinin en başında çiftler “ilişki kimyası” sayesinde birbirlerini bulurlar. Ancak bu ilişki kimyası sonraları çifti kavga veya ayrılığa sürükleyebilir. Daha önceleri eşinizde çekici bulduğunuz özellikler, bir süre sonra sinirinize dokunmaya başlar. Böyle bir durumda küçük tetikleyiciler bile şiddetli anlaşmazlıklara yol açabilir ve eş ilişkisi belli bir süre sonra çatırdamaya yüz tutar. Deneyimli çift terapistlerinin kaleme aldığı bu kitap, çift mutluluğuna destek olma amacı taşıyor.

Huzurlu Ebeveyn Mutlu Çocuk, Laura Markham, İnkılap Kitabevi

Yaratıcı ve huzurlu ebeveynler olmak istiyoruz, ama bazen kendi duygularımıza ve üzerimizde hissettiğimiz baskılara o kadar saplanmış oluyoruz ki, çocuklarımızın neden olduğu en ufak bir aksilik bile bizi uçurumun eşiğine getirebiliyor. İşte bu kitap size başarılı ebeveynliğin sırrını veriyor. Her biri açık, pratik ve ilham verici olan bölümleri okurken onlara verebileceğinizin en iyisini nasıl vereceğinizi öğreneceksiniz.

Kişi Olmaya Dair, Carl Rogers, Okuyan Us Yayınevi

“Yaşamın amacı nedir?” sorusuna psikoterapist Carl Rogers, “İnsanın gerçekten de olduğu kişi olması” ifadesiyle cevap verir. “Kişi Olmaya Dair”de Rogers’ın başkalarını ve kendini duymaya çabalayan sıcak, coşkulu, güvenli, ilgi dolu sesiyle karşılaşırız. Bu dikkat dolu dinleyiş, hem bireylere hem de o muazzam soruya, yani kişi olmanın anlamına hizmet eder. Kendinizi ve hayatı çözmeye yardımcı olan bir kaynak.

Özgürlüğün Baş Dönmesi, Kemal Sayar, Kapı Yayınları

İçinde yaşadığımız endişe çağına yönelik yazıları ruha ilaç gibi gelen Kemal Sayar, “Özgürlüğün Baş Dönmesi”nde bizi bu çağa getiren gelişmelerin perdesini aralıyor. Görünen o ki hep peşinde koşulan özgürlük, bir ucundan yakalandığında baş dönmesine yol açıyor. Küreselleşmenin, postmodern dönemin, internetin bireye etkilerini ele alan, derinlikli bir anksiyete incelemesi sunan ve kaos kuramına dokunan bu yazılar, günümüz dünyasındaki halimizi anlamaya yardımcı oluyor.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Milan Kundera’nın aynı adlı eserinden beyazperdeye uyarlanan “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği”, çapkınlığı ve cinselliğe düşkünlüğüyle tanınan beyin cerrahı Tomas ile tıpkı kendisi gibi hayatı ve ilişkileri hafife alan Sabina ve monogamiden yana olan Tereza’nın ilginç ilişkisini konu edinirken, aynı zamanda da ’68 ruhunu bütün çarpıcılığıyla izleyiciye yansıtıyor.

 Hayata Uyanmak

Yetişkinlere hitap eden bir animasyon film olan “Hayata Uyanmak”, insanın varoluşu üzerine kafa yoran ve rüya ile gerçek hayat arasındaki ayrımın peşinde olan genç bir adamın hikâyesini konu ediniyor. Film, gündelik yaşamdaki pek çok olguya felsefi bir yönden yaklaşarak hayata başka bir gözle bakmanız için yepyeni bir kapı aralıyor.    

 

 

Önceki Yazılar

ELEŞTİRMEN ANNELER

Sonraki Yazılar

YALAN SÖYLEMENİN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ