bibliyoterapi-kitap-onerileri (17)

Bibliyoterapi: Kitap Önerileri

Size önerdiğimiz kitaplar arasından beğendiklerinizi ve okuduğunuz diğer kitapları #BAKMAOKU hastag’iyle bizimle paylaşın.

1. Meraklının El Kitabı

Gözümüzü dünyaya açıp hayatı keşfetmeye başladığımız andan itibaren merak etme dürtüsüyle hareket eder, duyularımızı kullanarak öğrenmeye başlarız. Dil becerimiz geliştikçe hiç akla gelmeyecek soruları ilk olarak ebeveynimize sorar, ardından da eğer şanslıysak merak duygumuzu her daim tetikte tutan yenilikçi, iyi eğitmenlerle bu yetimizi geliştiririz. Çünkü öğrenmek, merak etmekle başlar. Peki, merak dilimizde ve toplumumuzda ne kadar yer bulabiliyor? Tam da bu fikirden yola çıkan ve Eğitim Reformu Girişimi’nin içerik desteğiyle hazırlanan “Meraklının El Kitabı”, merak duygusunu besleyecek alıştırmalardan oluşuyor. Bu kitabın en büyük özelliklerinden biri ise merak atasözleri içeriyor olması. Türkçede merakı destekleyen hiçbir atasözü olmadığını fark eden araştırmacılar, merakedenler. org’u hayata geçirerek herkesi kendi merak atasözünü yazmaya davet etti. Gelen binlerce atasözünü ise akademisyenler, yazarlar ve eğitimciler inceledi. Geleceğe merakı destekleyen bir hafıza bırakabilmek için, seçilen atasözleri bu kitapta bir araya getirildi. Gökçe Yavaş Önal’ın çizimleriyle renklenen “Meraklının El Kitabı” sadece küçüklere değil, büyüklere de hitap ediyor, çünkü hepimizin bildiği gibi öğrenmenin ve hayata meraklı gözlerle bakmanın yaşı yok.

Kolektif, Çınar Yayınları, 80 s.

2. Hemen Her Şeyin Geleceği

İşletmelerin ayakta kalması ve gelişmesi için; müşterilerin ve piyasaların, siyasetin ve demografinin, teknolojinin ve becerilerin, fırsatların ve tercihlerin çok farklı olacağı bir gelecekle yüzleşmesi gerekiyor. Wall Street Journal’ın küresel değişim gurusu olarak tanıttığı Patrick Dixon, “Hemen Her Şeyin Geleceği”nde 2030’da dünyamızın nasıl görüneceğine dair öngörülerini anlatıyor ve hayatımızı yeniden şekillendirecek trendleri sıralıyor.

Patrick Dixon, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 416 s.

3. Mikroplar Zararlı mıdır?

Mikropların yaşamın başlangıcından beri nasıl var olduklarını, varlıklarından henüz haberdar olmadan önce bile onları nasıl yiyeceklerimizde kullanmaya başladığımızı, birçok mikrop insanlarla uyum içinde yaşarken neden bazılarının tehlikeli olduğunu, dahası araştırmacıların birtakım hastalıkları tedavi edebilme umuduyla günden güne onlarla nasıl daha çok ilgilendiğini keşfetme zamanı. Benjamin Lefort’un çizimleriyle renklenen bu kitap çocukları minik canlıların dünyasıyla tanıştırıyor.

Anne Olliver, Dinozor Çocuk, 36 s.

4. Mutlu Yaşlanmak

Yaşanan yılların zorunlu olarak neden olduğu doğal kayıpları kabul etmek ve bu değişime uyum sağlamak kolay değil. Ancak Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in kaleme aldığı “Mutlu Yaşlanmak”, yaşlı bireylerin yanı sıra yetişkinliğin erken dönemlerinden başlayarak gelişim süreci içindeki herkesin bilinçli bir şekilde yaşlanabilmek için izleyebileceği faydalı bir yol haritası sunuyor.

Haluk Yavuzer, Remzi Kitabevi, 136 s.

5. Birim

Ruhsal sağlığın vücudumuza etkilerini ve gerçek iyileşmenin sırlarını öğrenmeye hazır mısınız? Gerçek sağlığa ulaşmanın yolunun hastalık isimlerinden sıyrılıp vücudun hücresel düzeyde ihtiyaçlarını karşılamaktan ve ruhsal sağlığın vücudumuza etkisini anlamaktan geçtiğini vurgulayan Uzm. Dr. Deniz Şimşek, binlerce iyileşme hikâyesinden edindiği tecrübeleri harmanlayarak “Birim” adlı kitabında bir araya getiriyor. Kitap, neredeyse tüm hastalıklardaki kök faktörleri bilimsel veriler ışığında gün yüzüne çıkarıyor.

Kısa kısa Deniz Şimşek

• Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini tamamlamasının ardından tıp doktoru unvanını aldı.

• İhtisasını ise Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri anabilim dalında tamamladı ve psikiyatri uzmanı oldu.

• Hastalara yaklaşımda psikodinamik faktörlerin ve ruhsal sistemin yanı sıra bağırsaklar, beslenme, sindirim, metabolizma, hormonal denge, metilasyon, enflamasyon gibi ana kök sistemleri ve birbirleriyle ilişkilerini baz alacak şekilde bütüncül bir yaklaşımı benimsedi.

Deniz Şimşek, Nemesis Kitap, 344 s.

6. Uzun Savaş

Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının önde gelen isimleri Terry Pratchett ve Stephen Baxter’ın kaleme aldığı “Uzun Dünya” serisi “Uzun Savaş” kitabıyla devam ediyor. Serinin ilk kitabında yaşananlardan bir nesil sonra, insan ırkı yeni dünyalara yayılmaya devam eder. Ancak tüm Uzun Dünyaları savaşın eşiğine getirecek kriz fırtınası kapıdadır ve bunu durdurabilecek olan tek bir kişi vardır; o da Joshua. Bir solukta okuyacağınız sürükleyici bir yapıt.

Terry Pratchett , Stephen Baxter, İthali Yayınları, 488 s.

7. Kafka’dan Kafka’ya

Maurice Blanchot’un kaleme aldığı “Kafka’dan Kafka’ya”, kendine has üslubuyla tanınan Kafka’yı bilinmeyen yönleriyle okurun karşısına çıkarıyor. Yazar, Kafka’nın kitaplarından ve günlüğünden yola çıkarak yazarın hayatının ve eserlerinin gizemine ışık tutuyor. “Benim için yazmak en zorunlu ve en önemli şeydir” diyen Kafka’nın sözcüklerle ilişkisine ve iç dünyasına dair birçok bilgi edineceksiniz.

Maurice Blanchot, Monokl Yayınları, 240 s.

8. Çılgın Süpürge Şipşak

Çocuklardaki hayal gücünün sınır tanımazlığını dâhiyane bir kurguyla okuyuculara sunan Salah Naoura’nın “Çılgın Süpürge Şipşak” kitabı, insanlığın en kadim geleneklerinden hikâye anlatıcılığına bambaşka bir yorum katıyor. İnsanların zaaflarıyla yersiz istek ve arzuları üzerine düşündüren kitap, tüketim kültürünün vazgeçilmez unsurlarından reklam ve pazarlama taktiklerini de eleştiriyor.

Salah Naoura, Tudem Yayınları, 160 s.

9. Rusya’da Bir Başkaldırı

Bugüne dek 25 dile çevrilen ve sayısız ödüle layık görülen Zahar Prilepin “Rusya’da Bir Başkaldırı” adlı romanı, Saşa adlı bir gencin hikâyesini anlatıyor. Kapitalizmi yok etmek isteyen bir partinin üyesi olan Saşa’nın radikal eylemleri sonucu gelişen olayları heyecanla okurken bir yandan da yüreğinize dokunan aile bağlarıyla yüzleşiyorsunuz.

Zahar Prilepin, Monokl Yayınları, 304 s.

10. İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım

Yordam Kitap’ın “Gençlerle Baş Başa” adlı serisinin devamı olan “İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım”, hem gençlere hem de genel bilgi sahibi olmak isteyen meraklı okurlara hitap edecek şekilde, akıcı bir söyleşi havasında Fikret Başkaya tarafından kaleme alındı. Yazar, alana özgü teknik terimleri ve olguları sade bir dille açıklamakla yetinmeyip sorunun asıl faili olan kapitalizmi de net bir şekilde çözümlüyor.

Fikret Başkaya, Yordam Kitap, 160 s.

11. Takımyıldızı

Sivri diliyle dikkat çeken yazar Suzette Mayr’ın “Takımyıldızı” isimli romanı, 17 yaşındaki Patrick Furey’nin intihar haberinin okuduğu okulda kulaktan kulağa yayılmasını ve haberi duyan herkesin bir iç hesaplaşmaya sürüklenmesini konu ediyor.

Suzette Mayr, Ayrıntı Yayınları, 304 s.

12. İnternet

İnternet artık içme suyu gibi hayati bir şeye dönüşmüşken, tarihi ve işleyişi hakkında hâlâ çok fazla şey bilinmiyor. Gerçek internet, frekanslardan ya da bulutlardan oluşan yapay bir dünya değil, fiziksel yapısı olan geniş bir dünya. Üstelik jeopolitik yönü, tüm gerçeklerden daha gerçek! Teknoloji tarihi konusunda uzman olan Jean-Noël Lafargue’nun kaleme aldığı bu çizgi roman Mathieu Burniat’nın çizimleriyle renkleniyor.

Jean-Noël Lafargue, KaraKarga Yayınları, 96 s.

13. Duvarlardan Geçmek

Marina Abramović “Duvarlardan Geçmek” adlı otobiyografisinde, anne ve babasının çalkantılı evliliğini, onu gerçek bir partizan gibi yetiştirmeye ant içmiş annesiyle zorlu ilişkisini, resimle tanışma öyküsünü, sanat akademisi yıllarını, ilk performans deneyimlerini ve 12 yılını beraber geçirip hayatını ve sanatı paylaştığı Ulay’ı, beraber gerçekleştirdikleri sayısız performansın ardında yatan onlarca fikri anlatıyor.

Marina Abramovic, Everest Yayınları, 456 s.

14. Günler Aylar Yıllar

Yan Lianke’nin “Günler Aylar Yıllar” adlı kitabı, yaşanan zorlu bir kuraklık döneminde ihtiyar bir adam ve kör köpeğinin hayata tutunma çabasını dokunaklı bir şekilde ele alıyor. Bu iki kader ortağının yaşadığı zorluklardan geriye kalan ise olağanüstü bir varoluş inadı.

Yan Lianke, Jaguar Kitap, 105 s.

15. Yabancı Kucak

Çağdaş İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden, Man Booker Ödüllü Ian McEwan, tutkulu bir çift olan Colin ile Mary’nin bir gece vakti başlarına gelenleri konu edindiği “Yabancı Kucak” adlı romanında, ilişkileri ve duyguları öyle etkileyici anlatıyor ki okur gerilimin ve vahşetin boyutu ne olursa olsun bir türlü hikâyenin peşini bırakamıyor.

Ian McEwan, Yapı Kredi Yayınları, 112 s.

16. Senin Suçun Değil

Klinik psikolog Beyhan Budak “Senin Suçun Değil” adlı yeni kitabında, içine doğduğunuz aileden yaşadığınız travmalara kadar bugün var olan problemlerinizin geçmişteki izlerini sürmeniz için size yol gösteriyor. Çocukken almanız gereken sevgi, saygı ve güveni alamadığınız zaman neler olduğunu, zehirli anne-baba davranışlarının nasıl yıkıma yol açtığını görürken, bazen önemsiz sanılan küçük bir travmanın uzun vadeli etkilerinin çok büyük olduğunu fark ettikçe hafifleyeceksiniz.

Beyhan Budak, İnkılap Yayınları, 236 s.

17. Kimseden Bana İnanmasını Beklemiyorum

Meksikalı yazar Juan Pablo Villalobos, yaşamın anlamsızlığı, göç, yolsuzluk, ırkçılık, suç, şiddet, aile sadakati ve sevgi gibi zor konuları işleyerek Juan Pablo adlı bir gencin yaşadıklarını “Kimseden Bana İnanmasını Beklemiyorum” adlı romanında anlatıyor.

Juan Pablo Villalobos, Profil Kitap, 288 s.

 

 

Önceki Yazılar

Bir Salyangoz gibi Olabilmek

Sonraki Yazılar

Canlanmak için İyileştirici Meditasyon