bibliyoterapi-aralik-ayinda-okumaniz-gereken-kitaplar-11

Bibliyoterapi: Kitap Önerileri

Sizler için seçtiğimiz bu kitaplar, doyumlu bir hayat yaşamamızı engelleyen unsurların farkına varıp çözümler üretmemizi sağlıyor.

1. Bağlan

Elimizden neredeyse bir an bile düşürmediğimiz akıllı telefonlarla kurduğumuz bu sağlıksız ilişkiyi mercek altına alan ve kullanımı azaltmaya dair yollar öneren bir kitap “Bağlan”. Sanal dünyayla bağlantısız kalmaya bir dakika dahi tahammülümüzün olmadığı bu dünyada, doğaya, ailemize, hobilerimize, dostlarımıza, hayallerimize, yaşadığımız topluma, değerlerimize yeniden bağlanmanın yollarını bulmaya hepimizin ihtiyacı var. Sorunlu akıllı telefon kullanımını azaltmayı kolaylaştıracak sistematik bir kendine yardım kitabı olan “Bağlan”da, testlerle kendi durumuzu değerlendirip gerekirse kendinize yardım sürecini başlatabiliyorsunuz.

Cansel Poyraz Akyol, Mehmet Şakiroğlu, Doğan Kitap, 175 s.

2. Gizli Psikolojik İstismar

İnsanın bulunduğu her yerde, her toplulukta toksik insanlar ve psikolojik istismar olabilir, ancak bunlar çoğunlukla gizlidir; moraran göz, kırılan kol veya duvarlarda patlayan tabak, bardak yoktur. Oysa şiddetin bu görünmeyen biçimi ağır hasara yol açar. Belki siz de yaşamınızın bir döneminde, birilerinin gizlice yaptığı bazı davranışların altında ezildiniz, bunun nasıl bir duygu olduğunu biliyorsunuz. Belki de şu an bir dargın bir barışık olduğunuz, “Benimle oynuyor galiba” dediğiniz romantik ilişkinizi anlamaya çalışıyorsunuz. Shannon Thomas “Gizli Psikolojik İstismar”da, paramparça olan hayatların toparlanmasına, iyileşmesine ve yeniden inşa edilmesine yardımcı olan bir yol haritası sunuyor.

Shannon Thomas, Kuraldışı Yayıncılık, 176 s.

3. Korku Sal Cesur Desinler

Dünyada ve ülkemizde olup bitenleri bir düşünün: Korkutucu bir eşitsizlik, yok oluş kaygılarımızı tetikleyen iklim krizi, salgınları önleyen aşılara ve bilime düşmanlık, bireysel silahlanma, zorunlu göçler, boy boy zorbalık… Peki, bunların insan üzerindeki etkileri neler? İnsan ruhundan dış etkenlere, zorunlu göçlerden
zorbalığa, korkulardan cesarete kadar pek çok konuyu psikoloji ve beynin temel ilkeleriyle harmanlayan psikiyatr Yankı Yazgan, son 10 yıl içinde yazdığı yazıları bu kitapta bir araya getirdi. “Korku Sal Cesur Desinler”, insanı ve hayatı anlamak adına bugünden geçmişe uzanan o uzun yolculukta kalbinize dokunacak.

Yankı Yazgan, İnkılâp Kitabevi, 192 s.

4. Altın Çocuk

Otizmi için “terapi topluluğunda” yaşamak üzere Payton Yaşam Merkezi’ne 11 yaşındayken yollanan Todd Aaron, artık 50’li yaşlarına gelmiş ve yaşam merkezinin “yaşlı kurdu” olarak anılmaya başlamıştı. Ancak Todd, çocukluğunda yaşadığı eve geri dönme hayalini sonunda gerçekleştirmeye karar verir ve olaylar gelişir. Bu kitap, orta yaşta otizmin nasıl olduğu konusuna yeni bir bakış açısı getiriyor.

Eli Gottlieb, Yabancı Yayınları, 232 s.

5. Arzunun Sınırları

“Arzunun Sınırları”nda seksin aile, iktidar, ırkçılık, sömürgeleştirme, cinsiyet ve kimlik mefhumlarıyla ikircikli ilişkisini 20. yüzyıldan çarpıcı örnekler eşliğinde aktaran Eric Berkowitz, cinsel devrim, mağduru korumaktan uzak tecavüz yasaları, eşcinsel hakları mücadelesi, modern psikiyatrinin hukuk üzerindeki etkisi, insan ticareti ve sanal seks haberleri üzerinden bu ilişkinin izini günümüze kadar sürüyor.

Eric Berkowitz, Kolektif Kitap, 496 s.

6. Bir Kadının Yüreği

Şair, romancı, müzisyen ve aktivist Maya Angelou, otobiyografik romanı “Bir Kadının Yüreği” ile okuyucuyu 1950 ve ’60’ların Amerika’sına götürerek ırkçılık gerçeğiyle yüzleştiriyor. Billie Holliday, Malcolm X, Martin Luther King gibi isimlerle arkadaşlığının arka planını anlattığı bu romanda, yalnız bir anne olarak yetiştirdiği oğluyla olan çok özel ilişkisini de bütün samimiyetiyle paylaşıyor.

Maya Angelou, Everest Yayınları, 350 s.

7. Kadın Mücadelesi

“Kadın Mücadelesi”, feminizm tarihini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir grafik roman. 150 yıllık yakın tarihe odaklanan Marta Breen dünyanın dört bir yanında hakları için savaşan kadınları kaleme alıyor. Bugün her bireyin doğal hakkı olduğunu düşündüğümüz eğitim, çalışma, seçme ve seçilme haklarını elde etmenin o kadar da kolay olmadığını anlatan kitap Jenny Jordahl’ın çizimleriyle renkleniyor.

Marta Breen, Yapı Kredi Yayınları, 128 s.

8. Ölüler, Diriler ve Deliler

Bu kitap, Aydınlanma Çağı’nın göz ardı ettiği doğaüstü, akıldışı ve acayipliklerle yeniden bağ kuran gotik edebiyatın en çarpıcı örneklerini bir araya getiriyor. Mary Wollstonecraft Shelley, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne ve Elizabeth Gaskell gibi efsaneleşmiş isimlerin yanı sıra gölgede kalmış kimi yazarlardan titizlikle seçilmiş 14 öykünün yer aldığı “Ölüler, Diriler ve Deliler”, 1773’ten 1911’e, yüzyılları aşan korkunun panoramasını sunuyor.

Kolektif, DeliDolu Yayınları, 196 s.

9. Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde

Janina, uzak bir Polonya köyünde yaşayan, insanlar yerine hayvanlarla vakit geçirmeyi tercih eden biridir. Bir gün komşusu Koca Ayak gizemli bir şekilde ölü bulunur. Gelecek günler daha da tuhaf ölümleri beraberinde getirir. Şüpheler ve soru işaretleri yükselirken Janina, tuhaf teorileriyle kendini soruşturmanın göbeğine yerleştirir. “Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde”, tuhaf bir gerilim masalı, bir kara komedi, her şeyiyle kendine özgü bir roman.

Olga Tokarczuk, Timaş Yayınları, 304 s.

10. Asi Delikanlılara Uykudan Önce Hikâyeler

Alan Turing’ten Antoine de Saint-Exupéry’ye, Barack Obama’dan Nikola Tesla’ya… Tarihe adını yazdırmış ressamlar, müzisyenler, dansçılar, sporcular, yazarlar, aşçılar, aktivistler, kâşifler, mucitler ve bilim insanlarının gerçek hayat öykülerine yer veren bu kitap, pelerin ya da kılıca ihtiyaç duymadan süper kahraman haline gelen 50 çocuğun zorluklara rağmen neler başarılabileceğini gösteren ilham verici hikâyelerden oluşuyor.

G. L. Marvel, Karakarga Yayınları, 152 s.

11. Armstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolculuğu

Ödüllü yazar ve çizer Torben Kuhlmann’ın kaleme aldığı “Armstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolculuğu”, minik bir farenin tutkusunun peşinden gitmesini konu ediniyor. Kendi evinden Ay’ı teleskopla gözlemleyen minik bir fare, oraya gitmeyi kafasına koyuyor ve kendine hem uzay kıyafeti hem de uzay mekiği hazırlamak üzere kolları sıvıyor. Bunları yaparken zaman zaman başarısız oluyor, karşısına zorluklar çıkıyor, kimse başarabileceğine inanmıyor ama o asla pes etmiyor ve sonunda Ay’a ayak basıyor. Çocuklara merak ve araştırma duygusu aşılayan bu kitap, hayallerimizi gerçekleştirmek için kararlı olup asla pes etmememiz gerektiğini anlatırken, bir yandan da uzay tarihinin en önemli anlarına tanık olmamızı sağlıyor.

Torben Kuhlmann, Uçan Fil, 128 s.

12. Gençler için Stresle Baş Etme Rehberi

Sınavların baskısı, değişmeye başlayan bedenler, sosyal medya, zorbalıklar ve ilişkiler kendinize olan güvenin azalmasına, depresyona, kaygı bozukluklarına ve diğer hastalıklara yol açabilir. “Gençler İçin Stresle Baş Etme Rehberi”, tüm bu sorunları ve daha fazlasını onlarla başa çıkabilecek stratejilerle birlikte ele alıp yol gösteriyor.

Nicola Morgan, Peta Kitap, 256 s.

13. Çocuk ve Kitap

Çocuklara okumayı sevdirmede ve okuma kültürü kazandırmada erken çocukluk dönemi büyük önem taşıyor. 0-8 yaş aralığındaki çocuklara kitap sevgisini ve okuma alışkanlığını aşılama konusunda ebeveynlere yol gösterici olan bu kitapta, yaş gruplarına göre kitap seçim önerileri, kitap okurken kullanılabilecek alternatif yöntem ve tekniklerle etkinlik önerileri ve materyal örnekleri yer alıyor.

Cansev Karakuş, Nobel Akademik Yayıncılık, 144 s.

14. Talebe

Kendi yaşam öyküsünü kaleme alan Tara Westover’ın “Talebe” kitabı dünya çapında pek çok yayın organı tarafından yılın kitabı seçildi. Yazarın hiddetli bir sadakatle bağlandığı ailesinin, aldığı eğitim sayesinde yaşadığı değişimin ve ayrılık hikâyesini okurken, sevdikleriniz için ne kadar ödün verebileceğinizi sorgulayacaksınız. Yürek burkan ama aynı zamanda umut saçan bir hikâye.

Tara Westover, Domingo Yayınevi, 384 s.

15. Yuvarlak Ev

Annesi tecavüze uğradıktan sonra hayatı geri dönülmez bir şekilde değişen 13 yaşındaki Joe’nun hikâyesini konu edinen “Yuvarlak Ev”, trajedinin ailemizle ilişkimizi nasıl değiştirebileceğini ve bize yeni acılar yanında yeni sevme olasılıkları da getirebileceğini gösteren sarsıcı ve sürükleyici bir roman.

Louise Erdrich, Pegasus Yayınları, 352 s.

16. Dilimdeki Acı

Büyüme sancıları; arkadaşlar, sevgililer ve aileyle kurulan kurulamayan ilişkiler; insanın ruhuyla, düşünceleriyle, bedeniyle ve geçmişiyle giriştiği bir hesaplaşma… Monique Truong’un farklı bir anlatımla kaleme aldığı “Dilimdeki Acı”, küçük yaşlarından itibaren herkesten farklı olduğunu hisseden Linda Hammerick’in kendi kimliğini, kişiliğini ararken hiç bilmediği gerçeklerle, hayatındaki sırlarla yüzleşmesini konu ediniyor.

Monique Truong, İletişim Yayınları, 351 s.

17. Karınca İncitmez Artur Balyan’ın Tuhaf İntikam Planı

“Karınca İncitmez Artur Balyan’ın Tuhaf İntikam Planı”, Kumarbaz Sabri’nin kaplumbağa olma serüveninden Yeşilçam’a, Endülüs’ten İç Ege’nin kurak yazına, TRT yılbaşı programından Amsterdamlı jonglörlere, Knidoslu Teo’dan Napolyon taraftarı tutsaklara kadar pek çok orijinal mekân ve kişinin konu edildiği öykülerle dolu. Kitap, farklı kurgusunun yanı sıra ilginç karakterleriyle de bir solukta okunacak bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Alper Bilgili, Vadi Yayınları, 96 s.

18. Darwin ve Sonrası

Bilim insanı Stephen Jay Gould “Darwin ve Sonrası” adlı kitabında, evrim kuramını açıklayarak Charles Darwin’in düşüncesinin bilim dünyası ve toplumsal yaşam üzerindeki etkilerini çarpıcı bir üslupla anlatıyor. Gould, insanın evrimleşmesini ele alırken Friedrich Engels’in beynin evriminde düşüncenin değil, emeğin belirleyici olduğu görüşünü ileri sürmekte ne kadar haklı olduğunu belirtiyor ve homo sapiensin ırklara ayrılmaması gerektiğini ileri sürüyor.

Stephen Jay Gould, Say Yayınları, 352 s.

19. Edebiyatta Pati İzleri

Bu kitap çağdaş edebiyatımızın 10 yazarının hayvanlarla olan ilişkisini okurla buluşturuyor. Faruk Duman, İnci Aral, Haydar Ergülen, Buket Uzuner, Doğu Yücel, Sevin Okyay, Neslihan Önderoğlu, Haldun Çubukçu ve Murat Batmankaya mektuptan öyküye, denemeden anlatıya uzanan metinlerle hayvanlarla dostluklarını büyük bir içtenlikle paylaşıyor.

Kolektif, Karakarga Yayınları, 112 s.

 

 

Önceki Yazılar

Farklı Bir Terapi Yöntemi: Mandala

Sonraki Yazılar

Ayrılık Sürecine Dair Her Şey