bibliyoterapi-kitap-onerileri (4)

Bibliyoterapi: Kitap Önerileri

Bu ay okuyabileceğiniz kitapları derledik.

1. Terapi ve Diğer Şeyler

Her gece aynı rüyaya yatanlar, gerçeği kabullenmeyip sahte mutluluklarla kendini avutanlar, yaptığı veya yapmayı aklından geçirdiği ufacık bir şeyi zihninde büyütüp duranlar… Aldatanlar, aldatılanlar, kalp kıranlar, kalbi kırılanlar ve onları özüne yaklaştırıp iç seslerini keşfetmelerine önayak olanlar, yani terapistler. Evet, ufacık bir sorunun çözümü bazen kısacık bir terapi seansı kadar yakınınızda durabilir ama tam tersi de olabilir. İnsan ruhunun inceliklerini komik ve derinlikli bir üslupla çizgiye döken ünlü Fransız karikatürist JeanJacques Sempé’nin “Terapi ve Diğer Şeyler” isimli kitabı, terapist ve danışan ilişkisine mizahi yönden yaklaşıp hem derdine deva arayanların hem de dertlere deva olanların hayatlarından anlık kesitler sunuyor. Sempé’nin suçluluk duygusu altında ezilen çağımız insanıyla kendini ruh bilimine adamış terapistlerin eksantrik ilişkisini ele aldığı bu kitap, günümüzün en gözde sakinleşme, kendini bulma ritüellerinden biri olarak gösterilen terapi seanslarının toplum üzerindeki yansımalarını eleştiriyor. Sémpe, çoğu zaman sözsüz, yer yer de yazıyla tamamladığı karikatürleriyle danışan ve terapist arasında gelişen iletişimin niteliğini de sorguluyor.

Jean-Jacques Sempé, Desen Yayınları, 64 s.  

2. Psikolojinin Felsefi Tarihi

Antik Yunan’dan 20. yüzyıl ortalarına kadar psikolojinin düşünsel geçmişini Batı felsefesi eksenli ortaya koyan “Psikolojinin Felsefi Tarihi”, yalnızca antik dönemden yakın döneme kadar insana dair en temel düşünceleri keşfetmekle kalmıyor, aynı zamanda geniş bir toplumsal ve bilimsel çerçevede cereyan eden fikirleri, akımları ve tarihsel süreçleri irdeliyor.

Daniel N. Robinson, Doğu Batı Yayınları, 666 s.

3. Beyaz ve Siyah

İnsanlar arasındaki iletişimsizliği, dilin saçmalığını ve davranışların basmakalıplığını her düzlemde aktarmaya çalışan oyun yazarı Eugène Ionesco’nun yine kendine özgü üslubuyla kaleme aldığı “Beyaz ve Siyah”ta insanın temel güdüleri açığa çıkıyor.

Eugène Ionesco, Yapı Kredi Yayınları, 72 s.

4. İşgal Günlerinde Aşk

İkinci Dünya Savaşı günleri, işgal altında bir ülke… Askerler savaşıyor, direnişçiler mücadele veriyor, masum insanlar katlediliyor. Ama yine de hayat devam ediyor. Ülkeleri işgal edilmiş kimi kadınlar, kimi düşman askerleriyle tanışıyorlar; birbirlerinden hoşlanıyor, birbirlerini seviyor ve arzuluyorlar. Navie’nin bu romanına Carole Maurel’in çizimleri eşlik ediyor.

Navie, Yapı Kredi Yayınları, 148 s.

5. Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya

Çağdaş Türk şiirinin yaşayan ustalarından Şükrü Erbaş “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya” adlı kitabında, 20152019 yılları arasında çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayımlanmış yazılarına ve üç şiirine yer veriyor. Erbaş, insanı bütün tutkuları, iyilikleri ve kötülükleriyle birlikte toplumun büyük yalnızlığı ve ağırlaşan bir yabancılaşma içinden okumayı sürdürüyor.

Şükrü Erbaş, Kırmızı Kedi, 104 s.

6. Çocuklar İçin Felsefi Öyküler

Hep sorular soran, merakını paylaşmaktan hiç çekinmeyen, yenilikleri kucaklayan çocuklar tüm zamanların en doğal filozoflarıdır. “Çocuklar İçin Felsefi Öyküler”de yer alan öyküler, gerçeklik, farklılık, adalet, sorumluluk, büyümek, mutluluk gibi temalar çerçevesinde sunuluyor. Ayrıca açık uçlu sorular, yazma ve düşünme etkinlikleri çocukların ve eğitimcilerin yararlanacağı harika birer kaynak niteliğinde.

Filiz Karadağ, Kurtul Gülenç, Ayrıntı Yayınları, 128 s.

7. Çok Kısa Bir Başlangıç

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin “Very Short Introductions” adlı dizisinden seçtiği 27 kitaplık bir seçki sunuyor okuyuculara. Çok Kısa Bir Başlangıç serisinde yer alan “Psikoloji” ve “Bilinç” kitapları en temel sorulardan yola çıkarak okuyucuyu bilgilendirme amacı taşıyor. “Psikoloji”; algı, öğrenme, bellek, bireysel farklılıklar ve anormallik gibi ana başlıkları içerirken, “Bilinç”, bir gerçeklik mi, yoksa bir yanılsama mı yaşıyoruz sorusundan yola çıkıyor.

Çok Kısa Bir Başlangıç serisi, İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi

8. Biricik Hikâye

“Biricik Hikâye”de, genç bir üniversite öğrencisiyle kendisinden yaşça büyük olan iki çocuk sahibi bir kadının tesadüf eseri karşılaşmaları sonucunda karşı koyulamayan ama bir o kadar da kafa karıştırıcı aşk hikâyesi ele alınıyor. Kadının alkolik olması bu ilişkinin geleceğini sorgulamayı gündeme getirirken, vazgeçiş kavramının zorluğu üstüne okuyucuyu düşündürtüyor.

Julian Barnes, Ayrıntı Yayınları, 240 s.

9. Günlük Yaşamın Bilimi

Rüyalarımızı neden hatırlamadığımızı, aynı gökkuşağını herkesin görüp görmediğini, terin neden kötü koktuğunu ya da en acı biberin ne kadar acı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Günlük yaşamımızın bir parçası olan bu tür şeylere bazen kafayı takar, bazen de umursamayız ama siz de bunları merak ediyorsanız, “Günlük Yaşamın Bilimi”ni keyifle okuyacağınıza eminiz.

Marty Jopson, Maya Kitap, 224 s.

10. Marie Curie

Kırmızı Kedi Çocuk, Dünyayı Değiştirenler başlıklı yeni bir seriye başladı. Bilim ve sanat alanında tarihi değiştirmiş olan isimlerin kısa hayat öykülerini anlatan bu kitaplar renkli çizimleriyle çocukların ilgisini çekecek türde. Bu seride yer alan kitaplardan biri olan ve Anke Weckmann’ın tatlı çizimleriyle renklenen “Marie Curie”, Curie’nin bilime adanmış hayatını, Nobel Ödülü kazanmasını sağlayan buluşunu akıcı bir dille anlatıyor.

Isabel Thomas, Kırmızı Kedi, 64 s.

11. Tokyo’nun Son Çocukları

Yaşlıların sonsuza dek yaşadığı, çocukların da bir türlü serpilip büyümediği bir dünya… Ödüllü yazar Yoko Tawada “Tokyo’nun Son Çocukları”nda, çağın gerçeklerinden yola çıkarak bir gelecek hayali kuruyor. Öyle bir gelecek ki bu, ağaçlar zehirli meyveler veriyor, Japonya dış dünyayla tüm bağlarını kesmek zorunda kalıyor, yetişkin ve çocuk kavramları yeniden tanımlanıyor.

Yoko Tawada, Siren Yayınları, 128 s.

12. Ölümcül Yakınlıklar

İnsanlık tarihi veba, tifüs gibi salgınlara karşı mücadele ederek ve çok büyük kayıplar vererek günümüze kadar geldi. Şimdiyse Corona virüsünün yaydığı korku ve verilen kayıplar ciddi boyutlara ulaştı. Peki, mikropların tarihimizi nasıl şekillendirdiğini hiç düşündünüz mü? Mikrobiyolog Dorothy Crawford bu kitapta her yerde hazır ve nazır olan miktoplarla insanlar arasındaki ilişkinin tarihini ele alıyor.

Dorothy H. Crawford, Metis Yayıncılık, 248 s.