bibliyoterapi-kitap-onerileri (17)

Bibliyoterapi: Kitap Önerileri

Hem çocuklar için hem de kendiniz için okuyabileceğiniz kitapları bir araya getirdik.

1. Çocuklar İçin Shakespeare Öyküleri

Shakespeare’in 12 klasik eserini ilköğretim çağındaki çocukların kolaylıkla anlayacağı bir dille, sadeleştirilmiş olarak sunuyor. Kitabın yazarı Angela McAllister, yazıldıkları tarihten bu yana tüm dünyada sayısız kez sahnelenen, çeşitli yorumlarla çok sayıda sanat ve edebiyat yapıtına konu olan bu öyküleri uzun, karmaşık ve korkutucu olmaktan kurtarıyor. Bütün öyküler, temel karakterleri ve olay örgüsü korunarak küçük çocuklar için çok daha anlaşılır kılınmış. Her bir öykünün girişinde sunulan ana karakterlerin tanıtımı ve öykülere eşlik eden Alice Lindstrom’un rengârenk çizimleri kavramayı kolaylaştırıyor. Kitapta “Macbeth”, “Romeo ve Juliet”, “Hamlet”, “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, “Fırtına”, “Onikinci Gece”, “Othello”, “Beğendiğiniz Gibi”, “Julius Caesar”, “Kuru Gürültü”, “Kral Lear” ve “Venedik Taciri” yer alıyor. Shakespeare’in kaleminden çıkan her bir klasik, tüm duyguları ve yaşantısıyla insanı anlatıyor. Öykülerdeki karakterler zayıflıkları ve erdemleriyle insan doğasının farklı yönlerini, görünmeyen sırlarını açığa çıkarıyor. Sevmenin ya da acı çekmenin ne demek olduğunu, öfke ve kıskançlığın başımıza açtığı korkunç dertleri, dostluğun ve fedakârlığın değerini Shakespeare bize bir kez daha işaret ederken, bu kitap çocukları insani duygu ve değerlerle tanıştırıyor.

Angela McAllister, Arden Yayıncılık, 128 s.

2. Bırak Kirlensin

Mikrop ve bakterilerin kötü olduğunu, onlardan mutlaka kurtulmak gerektiğini düşünen anne-babaların ilgisini çekecek bir kitap karşınızda. Çocuk sağlığı, gelişimi ve mikrobiyom hakkında var olan en güvenilir bilimsel araştırmalara yer veren “Bırak Kirlensin”, önyargılarınızdan kurtulmayı, yeni yaklaşımlar keşfetmeyi ve toza çamura bulanmış çocuğunuza gülümsemeyi vaat ediyor.

Jack Gilbert, Rob Knight, Doğan Kitap, 228 s.

3. Bullet Journal Metodu

Ortaya çıktığı günden bu yana bütün dünyayı etkisine alan “bullet journal” yöntemiyle günlük tutmak, öğretmenlerden öğrencilere, ev kadınlarından şirket yöneticilerine kadar birçok insanın hayatını kolaylaştırıyor. Tek ihtiyacınız boş bir defter ve bir kalem. “Bullet Journal Metodu”, dilediğiniz gibi tasarlayacağınız şahsi ajandanız aracılığıyla hayatınızdaki dikkat dağıtıcı unsurlardan nasıl kurtulacağınızı öğretiyor.

Ryder Carroll, Turkuvaz Kitap, 304 s.

4. Şehirde Kompost

Kompost yapmak için büyük bir bahçeye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. “Şehirde Kompost” ise sizi bir daha düşünmeye davet ediyor. Usta kompostçu Rebecca Loui’nin uzman görüşlerini mizahi bir dille okuyucuya aktardığı bu eğlenceli kitap, küçük alanlarda ve dar zamanlarda bile kompostu hayatınıza nasıl sokabileceğinizi gösteriyor.

Rebecca Louie, Hil Yayınları, 205 s.

5. Dijital Ruh

Teknoloji gelistikçe insanların ona dair fikirleri de çeşitleniyor. Kimi algoritmaların her şeye hâkim olduğubir gelecekten korkuyor, kimiyse o geleceğe olağanüstü bircoşkuyla yaklaşıyor. Peki, gerçekte nedirteknoloji? Yazar Edward Ashford Lee, önce Platon’un felsefesine kadar geri gidiyor, ardından da insanlar vemakineler arasındaki rekabeteodaklanıyor. Okura adeta bir teknolojifelsefesi sunuyor.

Edward Ashford Lee, Koç Üniversitesi Yayınları,392 s.

6. Gitsem Bir Türlü Kalsam Bir Türlü

Barışmak mı, ayrılmak mı? Uzun süreli bir ilişkiniz olduğunda başka hiçbir soru bu denli bas ağrısı ve kuşku yaratmıyordur. Bu kitapla devam etmek için çaba göstermeniz mi, yoksa çekip gitmeniz mi gerektiğini psikoterapist Mira Kirshenbaum’un rehberliğinde öğreneceksiniz. Doğru kararı vermenize yardımcı olan bu kitapla kişisel analiz yaparak teşhis koyabileceksiniz.

Mira Kirshenbaum, Koridor Yayınevi, 400 s.

7. Derindeki Her Şey

Daisy Johnson’ın kaleme aldığı “Derindeki Her Şey”in başkarakteri Gretel annesiyle birlikte bir teknede büyümüştü. Kendi icat ettikleri bir dil konuşuyorlardı. Annesini son gördüğünde 16 yasındaydı. Kanaldaki çocukluğunu unutmaya çalışmak için ömrünün yarısı geçti. Bir gün bir telefon konuşması onları yeniden birleştirdi ve Gretel’in aile sırlarının trajik bir şekilde yeniden canlanacağı geçmişin sığ sularında yürümekten başka çaresi yoktu.

Daisy Johnson, Eksik Parça Yayınevi, 240 s.

8. Dar Koridor

Daron Acemoglu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil. Güçlü bir sivil toplum ile güçlü amaprangalınmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle süreçiçinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığındagirilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor.Bu kitap okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğündoğusu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcısonuçlara ulaştırıyor.

Daron Acemoglu, James A. Robinson, Doğan Kitap, 648 s.

9. İşsiz

Lisa Owens’ın ilk romanı “İşsiz”, günümüz insanına çok tanıdık gelecek bir kesit sunuyor. Claire gündelik hayatın stresinden uzaklaştığında, kendisinin en iyi ve en kötü yönleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Acaba o, yaslı büyükannesine yüce gönüllülükle yardım eden ve erkek arkadaşı Luke’a her koşulda destek olan biri midir, yoksa kendini unutacak kadar dağıtan, ölçüsüz ve çevresindeki herkesi kıran bir kadın mıdır? Sonuçta kimse mükemmel değildir, tabii gerçeklerle yüzleşmeye cesaretiniz varsa.

Lisa Owens, Yabancı Yayınları, 256 s.

10. Serbest Kürsü

Silili yazar Alejandro Zambra’nın deneme ve öyküleri, tür ya da konu gibi sınırlara boyun eğmeksizin “Serbest Kürsü”de bir araya geliyor. Okumak, yazmak, çeviri, dil ve edebiyat dünyası ekseninde dönen eleştirel ve mizahi bakısı türlü türlü odaktan geçiyor: Öğretmenlik, eleştirmenlik, şiir ve müzik, deprem, Santiago, New York ve Meksiko’da yasamanın farklı deneyimleri, çocukluk, aile hayatı, ebeveynlik…

Alejandro Zambra, Notos Kitap, 149 s.

11. Düşüncen Değişirse Kaderin Değişir

Potansiyelinizi, yaratıcılığını ve gücünüzü ortaya çıkarmanın tek bir yolu var; o da kendinize ve düşüncelerinize zaman ayırmanız. Kendinize dönüp baktığınızda, içinizdehâlihazırda var olan bu değerleri bulacaksınız.Peki, bunu nasıl yapacaksınız? NLP uzmanı vemarka danışmanı Didem Moralıoğlu, düşüncegücümüzün farkına vararak duygularımızınasıl yönetebileceğimizi, olumsuz duygulardannasıl kurtulacağımızı bu kitabında okuyucuyasunuyor.

Didem Moralıoğlu, Epsilon Yayınevi, 224 s.

12. Kediler

Salâh Birsel’in 14 kitaptan oluşan 1001 Gece Denemeleri serisinin 11. kitabı “Kediler”, okuru diyar diyar dolaştırıyor. Colette’in kedilerindenel alıp kalemini Paris’in civcivligünlerinde Rousseau’nun Diderot,Grimm, Hume ve daha niceleriylegelgitli ilişkisine ve bu gelgitlerarasında eserlerinin yazılmaöykülerine uzatıyor.

Salâh Birsel, Sel Yayıncılık, 180 s.

13. Ya Hiç Karşılaşmasaydık

Psikoterapist Tuğçe Isıyel, kendimiz ve ötekiyle kurduğumuz ilişkilere, yasamdaki türlü karşılaşmalara dair yazdığı denemeleri okurlarla buluşturuyor. Psikoterapi odasında, sokakta, evde gözlemlenen insan hallerinin edebiyattan psikanalize, sinemadan mimariye uzanan biçimlerini ele alıyor. İnsanın ve ilişkilerinin karanlıkla aydınlık taraflarına, var oluşun sürekliliği ve değişkenliğine göz atıp bilinçdışının izini sürme konusunda cesaretlendiriyor.

Tuğçe Isıyel, Doğan Kitap, 232 s.

14. Arınmalar

Patrick DeWitt “Arınmalar” kitabında, gözden düşmüş bir Hollywood barında çalışan bir barmenin hayatına odaklanıyor. Barmen müşterilerin her gece hiçliğe yuvarlanışını hastalıklı bir keyifle izlerken, romanı için notlar alıyor. Sırlarını duymak, gayelerini anlamak için onlarla yakınlaşıyor ve yakınlaştıkça kendi bardağına müşterilerine verdiğinden fazlasını doldurmaya başlıyor. Bağımlılık ve yalnızlığın kıskacında evliliğini ve sonunda kendini yitiren bir adamın hikâyesi karşınızda.

Patrick DeWitt, Domingo Yayınevi, 184 s.

15. Ben Değil de Bi Arkadaş

Bar Psikoloğu olarak tanınan Ferhat Aydın’ın ilk kitabı “Ben Değil de Bi Arkadaş”, psikolojiyle mizahın bir araya geldiği, okuyucuyu güldürürken düşündüren türde bir kitap. Herkesin günlük yaşamında yararlı olabilecek temel psikososyal bilgileri dozunda bir mizahla aktararak birçok kişi için farklı anlamlar çağrıştıran psikoloji ve psikoterapilerle ilgili merak edilen konuları ele alıyor.

Ferhat Aydın, Okuyan Us Yayınevi, 204 s.

16. Siz Yaşlanırken Beyniniz

Yaş aldıkça tıpkı vücudumuzun geri kalan kısmı gibi beynimiz de yaşlanır. Bu yüzden idrak değişiklikleri kaçınılmazdır ama bu değişikliklerden hangisinin normal yaşlanma sürecinin bir parçası olduğunu, hangisinin olmadığını bilmek bu noktada büyük önem taşıyor. Alanında uzman olan isimler tarafından kaleme alınan bu kitap, beyin sağlığımız hakkındaki güncel sorulara bilimsel cevaplar veriyor.

Steven P. Simmons , William E. Mansbach, Jodi L. Lyons, Orenda Yayınevi, 272 s.

 

 

Önceki Yazılar

Sizi Özgürleştirecek Beş Öneri

Sonraki Yazılar

Konuşmak, Konuşturmak Neden Önemli?