bibliyoterapi-kitap-onerileri (19)

Bibliyoterapi: Kitap Önerileri

Bu ay, yaşamınızı kolaylaştıracak kitapları bir araya getirdik.

1. Hayvan Çiftliği

20’inci yüzyılın totaliter rejimlerini zamana meydan okuyan ve geleceğe ibret niteliğinde bir anlatıya dönüştüren George Orwell’in bundan tam 55 yıl önce fabl türünde kaleme aldığı “Hayvan Çiftliği”, demokrasi adı altında uygulanan sıkıyönetimlerin hâlâ var olduğu günümüz dünyasına ayna tutmasıyla güncelliğini korumaya devam ediyor.

Can Yayınları bu kült eseri, özel ahşap kutusu, saman dokusuna sahip şömizi ve ciltli baskısıyla kitapseverlerin koleksiyonunun başköşesine koymak isteyeceği bir şekilde yeniden tasarladı. Utku Lomlu’nun sanat yönetmenliğinde hazırlanan özel baskıda seramik sanatçısı Hülya Sözer’in yaptığı çamurdan heykellerin görselleri yer alıyor. Hikâyenin tüm kahramanları; Snowball, Napoleon, Squealer, Boxer ve diğerleri, bu kez çamurdan heykel olarak sayfalarda canlanıyorlar. Kitaptan en çarpıcı sahnelerinin seçilmesiyle başlayan proje, “Hayvan Çiftliği”nin masalsı fakat karamsar dünyasını yansıtan heykellerin yapılmasıyla devam etti. Boyutları 10-30 cm arasında değişen heykellerin her biri seramik çamurundan yapıldı ve yaklaşık iki aylık bir sürecin sonunda ortaya çıktı. Orwell’in kaleminden çıkan karakterlerin kişiliğini kusursuz bir şekilde betimleyen bu çamurdan heykeller, seçilen sahnelere uygun kurgularla fotoğraflandı.

Kendi kendilerini yönetmek için çiftliğin gaddar sahibini deviren ve kendi bağımsızlıklarını ilan eden hayvanların birbirine düşürülmesinin, adaletsiz düzenin yine yolunu bulmasının ve bir ütopyadan adım adım inşa edilen korku rejiminin hikâyesi, bu özel koleksiyonla hem edebi hem de ebedi varoluşunu ortaya koymuş oldu.

George Orwell, Can Yayınları, 240 s.

2. İnsanlık Sendromu

Doktor Alp Sirman bu kitabında, çağımızda insan yaşamına ilişkin en temel hataların, yani insanlık sendromunun nedenlerini arıyor. İşyeri başta olmak üzere tüm yaşam alanlarımızdaki köklü sorunların yanıtlarını bulmak için bazen 10 yıl geriye, bazen de hiç üşenmeden iki milyon yıl öncesine gidiyor. Günlük hayatımıza ilişkin temel hataları ve bilimsel gerçekleri esprili bir dille aktarıyor.

Alp Sirman, Humanist Kitap, 136 s.

3. Krizantemler

Adaletsiz bir toplumda yaşama tutunmaya çalışan, haksız düzenle uyuşamayan bireylerin öykülerini anlatan John Steinbeck, “Krizantemler” adlı öyküsünde de benzer bir mücadeleyi sürdüren insanların hayatlarına ışık tutuyor. Steinbeck edebiyatının bütün özgün çizgilerini yansıtan eser, kırsalda yaşayan bir ev kadınıyla ansızın çıkagelen tuhaf bir yabancının karşılaşmasını konu ediniyor.

John Steinbeck, İnka Kitap, 64 s.

4. A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler

Tıbbi bitkilerle tedavi yöntemi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Ancak “Doğalsa zararsızdır” şeklindeki yaygın kanı doğru değil. Önemli olan doğru bitkinin, doğru kısmının, doğru dozda kullanılıyor olması. “A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler”, altı profesörün tamamlayıcı tıbbın onayladığı 224 tıbbi bitkinin güvenli kullanım yollarını anlattığı önemli bir kaynak niteliğinde.   

Kolektif, Hayy Kitap, 520 s.

5. Türlü İşlerin Adamı Bob Honey

Aktör ve aktivist Sean Penn’in kaleme aldığı kitabın kahramanı Bob Honey, görünüşe göre tipik bir Amerikan erkeği ama aslında bir kiralık katil. Fosseptik depoları satmak, başka ülkelerdeki diktatörler için havai fişek gösterileri düzenlemek gibi işler yapıyor. Ama sonra işler karışmaya başlıyor ve gittikçe çığırından çıkan Amerikan siyaseti karşısında isyan bayrağını çekiyor.

Sean Penn, Alakarga Yayınları, 200 s.

6. Mesleğim Yazarlık

Yalnız yapılan bir iş olduğunu söylemek sıradan bir ifade olur ama roman yazmak, özellikle de uzun bir roman yazmak, gerçekten de yalnız yapılan bir iştir. Ortaya konulan eser birileri tarafından övülebilir ama kimse roman yazma işinin kendisini değerlendirmez. Bu, yazarın tek başına sessizce sırtlanacağı bir yüktür. Haruki Murakami, bu mesleği düşünenlere yol gösteriyor.

Haruki Murakami, Doğan Kitap, 208 s.

7. Sessiz Anlaşmalar

Sessiz anlaşmalar, başkalarıyla ve hatta kendinizle olan ilişkinizde pek farkında olmadığınız, dile getirilmemiş kurallar sorunudur. Anlaşmazlıktan kaçınma, korku, sorumluluk duyguları veya suçluluktan dolayı tartışılmadan, hatta farkında bile olmadan kabullenilmeyle oluşur. İlişkileri baltalar, mutsuzluğa, tatminsizliğe ve sağlıksız tepkilere neden olur. Bu kitap, iç seslere derin bir ses ve güçlü bir içgörü kazandırıyor.

Linda D. Aderson, Kuraldışı Yayınları, 208 s.

8. Solak Kadın

Peter Handke, hiç değilse bir süre için tek başına kalmak isteyen bir kadının öyküsünü anlatıyor “Solak Kadın”da. İnsan günün birinde bir aydınlanışla uyanıp yaşamını değiştirecek bir karar verirse, ne olur? Bu roman, kocasından ayrılıp çocuğuyla birlikte yalnız kalmayı seçen bir kadının birkaç günlük serüvenini anlatıyor. Dramatik olmaktan çok olağanlığı, herkesçe yaşanabilirliği vurgulayan bir hikâye oluşuyla okuyucuyu yakalıyor.

Peter Handke, Kırmızı Yayınları, 76 s.

9. Virane Harita

Kobo Abe’nin “Virane Harita” isimli bu kitabı Hiroshi Teshigahara tarafından aynı isimle beyazperdeye uyarlanmış ve dünya çapında büyük ilgi görmüştü. Kitaptaki kayıp şahıs başvuru sahibinin kocasıdır. Altı ay önceki kayboluşundan beri kendisinden haber alınamamıştır. Bu gizemli hikâyeyi çözmek ise roman kahramanının işidir.

Kobo Abe, Monokl Yayınları, 240 s.

10. Ağ: Sanal Dünyada Gerçek Kalmak

Gönüllü kölelik çağında yaşıyoruz. Her birimiz ağ vatandaşıyız artık. Ağa bir kez yakalanınca, onun gerçekliği sizin gerçekliğiniz oluverir. “Ağ: Sanal Dünyada Gerçek Kalmak”, yaşanmış örnekler üzerinden günümüzün bu yeni salgınını masaya yatırmakla kalmayıp dijital göbek bağımızı nasıl keseceğimizi, kendimizi fişten nasıl çekebileceğimizi tartışıyor.

Kemal Sayar, Berna Yalaz, Kapı Yayınları, 488 s.

11. Bir Kadını Öldürmeye Nereden Başlamalı?

Hatice Meryem felaketten bir çığlık yaratıyor. Güya kınansa da, olağan sayılanın korkunçluğunu, olağanlığın vahametini hepimizin yüzüne vuruyor. Yazar 10 kısa öyküyle erkeklerin kadınları öldürme gerekçelerini bir bir sıralarken, okuyucuyu düşündürüyor.

Hatice Meryem, İletişim Yayınları, 84 s.

12. Z – Bir Kuşağı Anlamak 

Evrim Kuran, “Kuşakları anlamak; geçmişi onurlandırmak, geleceği mümkün kılmak için fevkalade bir araç. Bir kuşağı anlamak, bir dönemi anlamaktır. Bir dönemi anladığınızda ise paradigmanın kıskacına sıkışmaktan kurtulursunuz. Ve sizin gibi olmayanları kendinize ait yargılarla değil, onlara ait gerçeklerle görmeniz mümkün olur” diyor. Bu kitap, Z kuşağını anlamak isteyenlere rehberlik ediyor.

Evrim Kuran, Mundi, 128 s.

13. Kendinle Savaşma Sanatı

“Kendinle Savaşma Sanatı”, size duygularınızdan korkmadan yaşamanız, geçmişin zincirlerini kırarak özgürleşmeniz ve kendiniz olmanın önündeki en büyük engele yani kendinize karşı savaştan galip çıkmanız için gerekli strateji ve felsefeyi sunuyor. Kendinizi tanımak adına yol gösterici bir kitap.

Fumitake Koga, Koridor Yayınevi, 296 s.

14. Profesör Stewart’ın Matematiksel Tuhaflıklar Dolabı

Matematiğin en heyecan verici kısmının okulda öğretilmediğinin farkında olan profesör Ian Stewart, yıllar boyunca ilginç matematik bulmacalarını ve öykülerini derledi. Bu kitap, mantık oyunlarından geometrik oyunlara kadar bin bir çeşit harikalar bulacağınız matematik dünyasına eğlenceli bir kapı aralıyor.

Ian Stewart, Alfa Yayınları, 320 s. 

15. Sevdiklerimiz, Tiksindiklerimiz, Yediklerimiz

Hayvanlara yaklaşım söz konusu olduğunda hepimiz çelişkilerle dolu bir anla­yış benimsiyoruz. Bazı hayvanlara kalbimizi açarken, diğerlerini mide­ye indiriyor, ötekileri görür görmez ürperiyor, insan hayatının değeriyle hayvan hayatınınkini karşılaştırırken tutarsız bir mantık sergiliyoruz. İnsanlarla hayvanlar arasındaki ahlaken sorunlu etkileşimleri ince­leyen Hal Herzog’un ulaştığı sonuçları okuduktan sonra hayvanlarla ilişkinizi yeniden gözden geçireceksiniz.

Hal Herzog, Yapı Kredi Yayınları, 392 s.

 

 

Önceki Yazılar

Eski Sevgilinizi Nasıl Hatırlıyorsunuz?

Sonraki Yazılar

Aşk mı, Arkadaşlık mı?