bibliyoterapi-kendinizi-kesfedeceginiz-kitaplar (7)

Bibliyoterapi: Kendinizi Keşfedeceğiniz Kitaplar

İç huzuru bulmanıza ve kendinizi keşfetmenize yardımcı olacak kitapları bir araya getirdik.

Gerçek Huzur, Thich Nhat Hanh, Sola Unitas

Aşırı yoğun duygular ve zorlu durumlarla mı uğraşıyorsunuz? Thich Nhat Hanh’ın Buda’nın 2.600 yıllık geleneksel bilgeliğine ve diğer kutsal kitaplara dayanan öğretisi, düşüncelerimize ve yaşamlarımıza daha derinlemesine bakmamıza yardımcı oluyor. “Gerçek Huzur”, ilham verici hikâyeler, meditasyon uygulamaları ve öğrenme yolunda nasıl doğru eylemlerde bulunacağımızı bize gösteriyor.

Gerçek Mutluluk, Martin E. P. Seligman, Eksi Kitaplar

Araştırmalara göre mutluluk, halihazırda sahip olduğumuz şefkat, yaratıcılık, mizah, iyimserlik ve cömertlik gibi nitelikleri tanımlayarak ve geliştirerek elde ediliyor. Pozitif psikolojinin kurucusu Martin Seligman “Gerçek Mutluluk”ta, olumlu niteliklerinizi ve güçlü yanlarınızı ortaya çıkarmanızı sağlıyor.

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar, Epiktetos, Beta Kitap

Stoacılar insanın temel amacının mutluluk olduğunu savunur. Gençliğini Antik Roma’da Epaphroditos’un kölesi olarak geçiren Stoacı filozof Epiktetos, bütün yaşamını mutluluk, doluluk ve sakinlik yolunda harcamıştır. Yetkinleşmek yerine gelişmeyi vurgulayan ve günden güne geliştirilen erdemli bir yaşamı savunan Epiktetos’un “İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar” kitabı hayata dair bakış açınızı değiştirecek.

Uygarlığın Huzursuzluğu, Sigmund Freud, Metis Kitap

“Uygarlığın Huzursuzluğu”, Freud’un psikanalizin bulgularının sosyal hayat için ne anlama geldiğini dile getirdiği başlıca eseridir. Freud’a göre, hayvani dürtülerle güdülenen insanın aynı zamanda uygar bir varlık olmaya çalışması trajik bir durumdur. Bununla beraber Freud, insanın uygarlıktan vazgeçemeyeceğini de kabul eder. Sonuç uygarlığın kaçınılmaz huzursuzluğudur.

Yaşam Kitabı, Jiddu Krishnamurti, Omega Yayıncılık

Yaşam; karşılaşılan durumlar, zorluklar ve onlara yanıt sürecidir. Karşılaşılan durum ve zorluklar her zaman yeni olmakla birlikte verilen tepkiler hep eskidir. Koşullanma ve geçmişin sonucu anlamına gelen bu tepki, kınanmadan ve disipline sokulmaya çalışılmadan anlaşılır aslında. Tam anlamıyla yaşamak ve geçmişin etkilerini bugüne taşımamak adına okunması gereken bir kitap.

Film önerisi:

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

Ang Lee’nin yönettiği “Pi’nin Yaşamı”, Pi Patel adındaki Hintli bir gencin geçirdiği gemi kazası sonucunda hayatta kalma çabasını, umudunu, zorluklarla mücadele ediş tarzını, pes etme noktasına geldiğinde nasıl direndiğini masalsı bir dille ele alıyor.

 

 

Önceki Yazılar

Odaklanmanıza Yardımcı Olacak Öneriler

Sonraki Yazılar

Yüze Dokunmamak için Ne Yapılmalı?