bibliyoterapi-is-hayati (7)

Bibliyoterapi: İş Hayatı

İş hayatına bakış açınızı değiştirecek kitapları derledik.

1. Bırak Deli Desinler, Linda Rottenberg, CEO Plus, Doğan Kitap

Kendi işinizi mi kurmayı düşünüyorsunuz? Uluslararası girişimcilik platformu Endeavor’ın kurucusu Linda Rottenberg’e göre, pazarlanabilir bir ürüne dönüşecek bir fikri olan ya da çalıştığı organizasyonu dönüştürecek bir süreç geliştirmiş herkes girişimci olabilir. “Bırak Deli Desinler”, girişimcilik macerasına atılmadan önce mutlaka okunması gereken kitaplardan.

2. Geleceğin Meslekleri, Deniz Kılınç, Şebnem Özdemir, Abaküs Kitap

Teknolojideki değişim hızı ve uygulama sahasının genişlemesiyle 2016 yılından itibaren pek çok önemli kaynak, mesleklerin sanıldığından daha hızlı şekilde değişeceğini vurguluyor. Peki, bu değişime nasıl adapte olabiliriz? “Geleceğin Meslekleri”, değişimin tetikleyicileri hakkında bilgi vererek, olası meslekler ve bu mesleklerin arka planı hakkında aklınıza takılanları aydınlatmak amacıyla hazırlanmış.

3. Girişimcilik Öyküleri, ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu, Elma Yayınevi

Nasuh Mahruki’den Tekin Acar’a, Ali Sabancı’dan İtila Tümer’e, Nevzat Aydın’dan Şarık Tara’ya, Emrehan Halıcı’dan Muzaffer Çilek’e ve Türkiye’nin önde gelen daha birçok girişimcisinin öyküleri var bu kitapta. İş hayatına yeni başlayanlar ya da içerisinde olanlar veya başarı öykülerinden ilham almak isteyenlerin ilgisini çekecek bir kitap.

4. Liderliğin Kalbinde, Joshua Freedman, Paloma Yayınevi

İş yaşamında duygusal zekâ’nın yani EQ’nun önemi sıklıkla vurgulanıyor. Joshua Freedman’ın kaleme aldığı “Liderliğin Kalbinde”, özellikle iş dünyasında sağlam adımlarla yükselmek, başarılarıyla öne çıkarken aynı zamanda çevresindekiler ve çalışma arkadaşları tarafından sevilen ve saygı gören biri olmak isteyen herkes için önemli bir rehber niteliğinde.

5. Ortalamanın Sonu, Todd Rose, Paloma Yayınevi

Bizi ortalamayla kıyaslayan ölçütlerin, potansiyelimiz hakkında önemli bilgiler ortaya koyduğu şeklindeki varsayım bilincimize öyle kazınmış ki onu sorgulamıyoruz bile. Oysa Todd Rose bu varsayımın bilimsel olarak yanlış olduğunu söylüyor. Kendinizin, çocuklarınızın, personelinizin yeteneklerini keşfetmek ve başarının yolunu açmak için önemli bir kaynak.

6. Yaratıcı Özgüven, Tom Kelley, David Kelley, Optimist Yayınları

Dünyaya ne yapmaya geldim? Birçoğumuzun zaman zaman kendine sorduğu bu sorunun yanıtına dair yol gösterici bir kitap karşınızda. İnsanların ve kurumların tüm potansiyellerini serbest bırakmalarına ve kendi yaratıcı özgüvenlerini inşa etmelerine yardımcı olan bu kitap hem pratik hem de faydalı.
BAŞARI

 

 

Önceki Yazılar

İş Hayatı

Sonraki Yazılar

Kendimizi Ne Kadar Seviyoruz?