bibliyoterapi-duygusal-zekanizi-gelistirin (6)

Bibliyoterapi: Duygusal Zekânızı Geliştirin

Duygusal zekânızı geliştirmenize destek olabilecek kitapları bir araya getirdik.

1. Birlikte İyi Hissetmek, David Burns, Psikonet Yayınları

Diğer insanlarla dostane, tatminkâr ilişkiler isteriz ama genellikle tam tersi, düşmanlık, acı ve güvensizlikle karşılaşırız. Peki, bu neden oluyor? Neden iyi geçinemiyoruz? Psikiyatr David Burns’ün klinik tecrübesi ve 1000’den fazla kişiyle yaptığı araştırmalara dayanan “Birlikte İyi Hissetmek”, neden birbirimizle iyi geçinemediğimiz üzerine yepyeni bir teori sunuyor ve ilişkilerin yürümesi için basit ama bir o kadar güçlü teknikler sağlıyor.

2. Çatışma ve İletişim, Kolektif, Optimist Yayınları

Harvard Business Review’un Duygusal Zekâ Serisi’nden “Çatışma ve İletişim”, size stresli iş arkadaşlarıyla nasıl baş edebileceğiniz, çatışma ortamında yol alabilme becerinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda rehberlik ediyor. Kitap, duygularımızın iş hayatımızı nasıl etkilediğine, zor durumlarla ve zor insanlarla nasıl başa çıkabileceğimize, işyerindeki mutluluğa yönelmenin ne anlama geldiğine dair ilham veren denemelere ve araştırmalara yer veriyor.  

3. Duygusal Zekâ, Daniel Goleman, Varlık Yayınları

Dr. Daniel Goleman, EQ’nun IQ’dan daha önemli olduğunu söylediği “Duygusal Zekâ” adlı kitabında, duygusal zekâ yoksunluğunun, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda kötü sonuçlar doğurabileceğinden bahsediyor. IQ’nun tersine duygusal zekâ doğuştan gelen bir özellik değil ve geliştirebilmek mümkün.  

4. Duygusal Zekânızı Ölçün, Mark Davis, Alfa Yayınları

Daha başarılı ve mutlu bireyler olabilmek, toplumda sağlam bir konum elde edebilmek ve ilişkilerimizi daha sağlıklı düzenleyebilmek için duygusal zekâmızı geliştirmeye ihtiyacımız var. Mark Davis’in “Duygusal Zekânızı Ölçün” adlı kitabında, kendi kendinize rahatça uygulayabileceğiniz, karmaşık olmayan testler aracılığıyla kişiliğinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyebileceksiniz. Kitapta duygusal zekânızı geliştirebilmek için adım adım izleyebileceğiniz, kaydettiğiniz ilerlemeyi ölçebileceğiniz pratik bir rehber de bulunuyor.

5. Duygusal Zekâ, Zuhal Baltaş, Remzi Kitabevi

Hayatın anlamı ve yaşanabilirliği, aklın ve duyguların etkin kullanımından doğan sinerjide gizlidir. Zuhal Baltaş’ın “Duygusal Zeka” kitabıyla duygularınızı, değişime uyum hızınızı, stres karşısındaki direncinizi, olumlu düşüncelerinizi ve empati yeteneğinizi keşfedebilirsiniz. Bu kitap, kendinizi tanımanın ve diğerleriyle ilişkilerinizi yönetmenin anahtarını sunuyor.

6. Jack And The Cuckoo-Clock Heart (Jack Et La Mécanique Du Coeur)

Mathias Malzieu’nün romanından uyarlanan “Jack and the Cuckoo-Clock Heart”, duyguların ne kadar hayati olduğuna dair anlamlı yapımlardan biri. Dünyanın en soğuk gününde doğan Jack’in kalbi donar ve ona hayat vermek için kalbinin yerine bir guguklu saat yerleştirilir. Saatin bozulmadan çalışması ve hayatta kalmak için Jack’in tek dikkat etmesi gereken aşk, öfke gibi yoğun duygulardan uzak durmasıdır ama bir gün âşık olur ve duygularını kontrol altında tutmakta zorlanır. 

 

 

Önceki Yazılar

Başarıyı Engelleyen Beş İnanç

Sonraki Yazılar

Koleksiyonerlik: Tutku Mu, Bağımlılık Mı?