bibliyoterapi-bu-ay-okuyabileceginiz-kitaplar (5)

Bibliyoterapi: Bu Ay Okuyabileceğiniz Kitaplar

Size önerdiğimiz kitaplar arasından beğendiklerinizi ve okuduğunuz diğer kitapları #BAKMAOKU hastag’iyle bizimle paylaşın.

1. Devrimden Önceki Gün

Ursula Le Guin, ilk olarak 1974 yılında Galaxy Science Fiction dergisinde yayınlanan öyküsü “Devrimden Önceki Gün”de, dünya edebiyatının kült eserleri arasına giren romanı “Mülksüzler”de resmettiği anarşist toplumun temellerinin atıldığı Devrim’e önderlik eden Odo’nun hikâyesini anlatıyor. Bilimkurgu ve fantezi edebiyatının önde gelen yazarlarından olan Le Guin’in yarattığı ütopik dünyalar bambaşka gezegenlerde geçse de, aslında insan olmaya ve toplum algısına dair güçlü mesajlar içeriyor. Herkesin okuduğunda kendinden, yaşadığı toplumdan ve dünya düzeninden bir şeyler bulduğu hikâyeleri tıpkı Odo’nun öyküsü gibi katmanlı ve birbiriyle ilişkili. Devrimden önceki günün bu kısa ama güçlü hikâyesini Arnal Ballester’in kendine özgü karakteristik çizimleri renklendiriyor. Eğer sıkı bir Ursula Le Guin takipçisiyseniz, bu öyküyü mutlaka okumanızı öneririz.

Ursula K. Le Guin, İnka Yayınları, 64 s.

2. Aç Gözünü Artık Yaşamıyorsun

Polonya’nın en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Nike’ye layık görülen Olga Tokarczuk’un Türkçede ilk kez yayımlanan öykü kitabı “Aç Gözünü Artık Yaşamıyorsun”da yer alan öyküler, insanın egosuyla nasıl hareket ettiğini ve bunun sonucunda neler yaşanabileceğini bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Olga Tokarczuk, Kalem Kültür Yayınları, 318 s.

3. Sanatın Olmazsa Olmazları

Hep Kitap, sanat tarihine daha yakından şahit olmak, temel bilgileri öğrenmek isteyen okurlar için “Sanatın Olmazsa Olmazları!” başlıklı yeni bir seri çıkardı. Serinin ilk iki kitabından biri olan “Sanatın Önemli Anları”, sanat tarihini şekillendiren önemli olaylara değinirken, “Resimlere Bakmak” ise okurların resimlerin aldatıcı yüzeylerinin altındaki incelikli karmaşıklığı anlamalarına yardımcı oluyor.

Hep Kitap, 176 s.

4. Duygusal Zekâ ve Liderlik

İş dünyasına duygusal zekâ kavramını sokan Daniel Goleman’ın Harvard Business Review’da yayımlanan makalelerini içeren “Duygusal Zekâ ve Liderlik”, duygusal zekâyla odaklanma ve ölçülebilir iş sonuçları arasındaki doğrudan bağı ortaya koyuyor. Kendi duygusal zekânızı tanımak ve geliştirmek ya da diğerlerininkini güçlendirmek istiyorsanız, bu kitap pratik ve kullanışlı önerilerde bulunuyor.

Daniel Goleman, Optimist Yayınevi, 160 s.

5. Karanlığı Aydınlat

Joe Fassler’ın Stephen King’ten Neil Gaiman’a, Khaled Hosseini’den David Mitchell’a 43 usta yazarla ilham kaynakları üstüne yaptığı konuşmaları içeren kitabı “Karanlığı Aydınlat”, yazarlığa adım atmak isteyenlere ilham kaynağı oluyor.

Joe Fassler, Hep Kitap, 352 s.

6. Nörolojik

Beynimiz algımızdaki boşlukları neden ve nasıl doldurur? Körler halüsinasyon görebilir mi? Farkında olmadan gördüğümüz şeyler ruh halimizi ve kararlarımızı nasıl etkiler? Nörolog Eliezer Sternberg, beynimizin bilinçli ve bilinçdışı düzeyde algılarımızı işleyerek anlamlı bir yaşantı oluşturmak için nasıl çalıştığını “Nörolojik” adlı kitabında anlatıyor.

Eliezer J. Sternberg, Metis Yayıncılık, 336 s.

7. Beni Kör Kuyularda

Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Hasan Ali Toptaş’ın yeni romanı “Beni Kör Kuyularda”, insanların tepkisizliğini taşlıyor, vicdanına adeta gedik açıyor. Yazarın her kitabında olduğu gibi bu eserinde de kullandığı dilin ahengi ve konuyu incelikli işleyişi dikkat çekiyor. “Beni Kör Kuyularda”, “bütün mümkünlerin kıyısında”n, tam da oradan konuşuyor. İnsanlardaki seyir merakı,
bu merakın doğurduğu acımasızlık, habire dönen karanlık bir çark, çarkın öğüttüğü insanlar, yarım kalmış sevdalar ve parçalanmış hikâyeleri anlatıyor.

Hasan Ali Toptaş, Everest Yayınları, 240 s.

Kısa kısa Hasan Ali Toptaş

* Sekiz yaşındayken, Denizli’de kurulan pazardan bir kitap aldı. Kitaptaki karakterin adı da Hasan’dı, belki de onunla kendisi arasında benzerlikler buldu ve edebiyatın büyülü dünyasına böylece adım attı.

* 17 yaşında lisedeyken yazdığı “Tövbe” isimli öyküsüyle ilk ödülünü aldı.

* 1995 yılında yayımlanan “Gölgesizler” adlı romanı aynı isimle Ümit Ünal tarafından beyazperdeye uyarlandı.

* Yazarın kitapları birçok dile çevrildi ve farklı ülkelerde yayımlandı.

8. Dönüşüm Sembolleri

Carl Gustav Jung “Dönüşüm Sembolleri”nde disiplinlerarası bir yol çizerek dinden, mitolojiden, etnolojiden, sanattan ve psikiyatriden yararlanıyor. Batı’dan ve Doğu’dan birçok eseri ele alarak imge, sembol ve mit arasındaki ilişkileri saptıyor; rüyalar, masallar, efsaneler ve fantezi görüntülerinin arketiplere dayanan nedenlerini açıklayıp yorumluyor.

C. G. Jung, Alfa Yayınları, 305 s. 

9. Kırık Ayna

“Kırık Ayna”, bugün modern edebiyatın en önemli isimlerinden biri kabul edilen Mercè Rodoreda’nın geleneksel ve modern edebiyatın tüm olanaklarını kullandığı ve kendi tarzını ortaya koyduğu bir roman. Bir ailenin üç kuşak boyunca süren hikâyesini bir solukta okuyacaksınız.

Mercè Rodoreda, Alef Yayınevi, 336 s.

10. Mavi Sakal

Polisiye romanlarının ve hatta Agatha Christie’nin hayranıysanız, Max Frisch’in son romanı “Mavi Sakal”a bir şans tanımanızı öneririz. Adını Perrault’nun, karılarını öldürüp bodrumda saklayan masal kahramanı Mavi Sakal’dan alan romanda, doktor Schaad eski karısını boğarak öldürmek suçundan tutuklanır. Savcı için cinayet nedeni bellidir: Kıskançlık. Beraat etmesinin ardından Schaad’ın zihninde süregiden kâh gerçek kâh hayali yargılama sürecine ve bu sürecin ona çağrıştırdıklarına tanık oluyoruz.

Max Frisch, Yapı Kredi Yayınları, 96 s.

11. Ağaçların Nasıl Konuştuğunu Duyuyor musun?

Ağaçlar ve ormanlar üzerine kaleme aldığı kitaplarıyla başta ülkesi Almanya olmak üzere son dönemde tüm dünyada geniş bir okur kitlesine kavuşan Peter Wohlleben’in çocuklara yönelik kaleme aldığı “Ağaçların Nasıl Konuştuğunu Duyuyor musun?”, miniklere doğa, ağaç ve orman sevgisini aşılayarak küçük yaştan çevreye duyarlı birer birey olmalarını sağlıyor.

Peter Wohlleben, Kitap Kurdu Yayınları, 132 s.

12. Basit Yaşam Sanatı

Hayatın karmaşasından ne kadar yakınsak da, dünyayı değiştirmek kolay değil. Ama dünya istediğimiz yönde gitmiyorsa, belki de yapmamız gereken kendimizi değiştirmek için o ilk adımı atmak ve basit bir yaşam sürmenin sırlarını öğrenmektir. Bu kitap 100 adımda basit yaşamanın, modern hayatın kaygılarından uzaklaşmanın yöntemini öğretiyor.

Shunmyo Masuno, Doğan Novus, 224 s.

13. Çağ Geçitleri

Murathan Mungan’ın “Geçerken uğranılacak şiirler değil / geçidini bulacaksın / kendi içinden geçerken” diyerek açtığı “Çağ Geçitleri” adlı yeni şiir kitabı, altı bölümden ve 90 şiirden oluşuyor. 

Murathan Mungan, Metis Yayınları, 136 s.

14. Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları

Nobel ödüllü Richard H. Thaler “Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları” kitabında, İnsan psikolojisiyle ilgili yeni keşifleri piyasa davranışlarıyla birleştirerek, gitgide daha karmaşık bir hal alan dünyamızda daha akıllıca kararlar verebilmesi için okuyucuyu bilgilendiriyor.

Richard H. Thaler, Pegasus Yayınları, 496 s.

15. Normal Nefes Almaya Devam Edin

Hakan Bıçakçı yeni öykü kitabı “Normal Nefes Almaya Devam Edin”de kendine özgü yalın üslubuyla, modern zamanları ve faillerinin dehşetli monotonluklarını anlatıyor. Gittikçe karmaşıklaşan öykülerde geçen şarkılar ise okuyucuda o an dinleme isteği uyandırıyor.  

Hakan Bıçakçı, İletişim Yayınları, 187 s.

16. Unutma, Mutlu Bir Hayat Çok Az Şeye Bağlıdır

Roma imparatoru Marcus Aurelius, stoacı bir filozof olarak sadece liderliğiyle değil, düşünceleriyle ölümsüzleşmiştir. Mutlu bir hayatın çok az şeye bağlı olduğunu ve ölümlü bir dünyada insana yaraşır şekilde yaşamaktan daha yüksek bir amaç olmadığını hatırlatan Aurelius’un basit ama mutlu bir yaşam üzerine inşa ettiği güçlü felsefesi size de ilham verecek.

Marcus Aurelius, Destek Yayınları, 88 s.