bibl

BİBLİYOTERAPİ


EFSANE UZAYDA
Otostopçunun Galaksi Rehberi

Kitapseverlerin kütüphanesinin olmazsa olmazlarından olan Douglas Adams’ın kült eseri Otostopçunun Galaksi Rehberi, Elon Musk sayesinde artık uzayda. Tesla’nın üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’a ait Falcon Heavy füzesi kısa bir süre önce uzaya fırlatıldı. Rekor fırlatılışın en ilginç yanı ise uzaya gönderilen Tesla model otomobildi. Elon Musk, otomobilin torpido gözüne “Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabını koydu ve kitabın en ünlü sloganlarından olan “Don’t panic” (Panik yapma) otomobilin ekranında yer aldı. Hala bu kitabı okumadıysanız, şimdi tam sırası!
Douglas Adams, Alfa Yayınları, 228 s.

ASLINDA YANI BAŞINIZDA
Hygge – Danimarkalıların Mutluluk Sırrı

Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı Danimarka’nın mutluluk sırrıyla tanışmaya hazır olun. Sevdiğinizle koltukta kıvrılıp dinlenmenin huzurunu, dostlarınızla güzel bir yemek yemenin keyfini, güneşli bir günde pencereden süzülen ışığın yaydığı neşeyi nasıl tarif ederdiniz? Danimarkalılar böyle anları hygge sözcüğüyle anlatıyor. Hygge felsefesi ile hayatınıza küçük dokunuşlar yaparak mutluluğu yakalayabilirsiniz.
Meik Wiking, Pegasus Yayınları, 288 s.

KÜLT YAPIT
Ölümlü Ölümsüz

Frankenstein’ın yaratıcısı Mary Shelley’nin kaleme aldığı “Ölümlü Ölümsüz“, sonsuzluk, ölüm ve aşk kavramlarını ele alıyor. Ölümsüzlük iksirini yudumlayan yalnız bir adamın önce bunu bir armağan olarak algılaması, ardından da sevdiği herkesin ölümüne şahit olmasıyla hayatının adeta bir işkenceye dönüşmesi konu ediniyor. Bu kült esere çizgileriyle hayat veren ise Maria Brzozowska.
Mary Shelley, Delidolu Yayınları, 48 s.

OLMAZSA OLMAZ
İstanbul’un Sakinleri

İstanbul’u İstanbul yapan sizce nedir? Trafiği, kalabalığı, tarihi eserleri diyebilirsiniz ama asıl bu şehri İstanbul yapan, bizimle aynı havayı soluyup beraber yaşadığımız küçük dostlarımız. Bu kitapta, İstanbul’da yaşayan, bir zamanlar buraya yolu düşmüş olan, bu şehri özleyen herkesin kendi hayatından bir şeyler bulacağı metinler yer alıyor. 18 yazar, sadece İstanbul’a değil, şehirle adeta özdeşleşmiş olan martılara, güvercinlere, kedi ve köpeklere anlatılarında yer veriyor.
Kolektif, Timaş Yayınları, 160 s.

FELSEFEYE İLK ADIM
Antik Çağlardan Günümüze Felsefenin Öyküsü

Felsefenin antik çağlardan başlayan uzun tarihini keşfe çıkmak için nereden başlayacağınızı bir türlü bilemiyorsanız, ilk adımı atmanız için harika bir kitap karşınızda. Yunan filozoflardan modern filozoflara kadar sayısız filozof, teori, soru ve yöntem birbirinden güzel illüstrasyonlarla okuyucuya sunuluyor.
Kolektif, Hep Kitap, 160 s.

FARKINDALIK MESELESİ
Yalnızca Yavaşladığında Görebileceğin Şeyler

Haemin Sunim’in modern hayatın bir parçası haline gelen stres kaynaklarına yönelik basit ve içten öğretileri, sınırları ve zamanı aşarak yavaşlamanın verdiği gücü ve huzuru anımsamamızı sağlıyor. Bu rehber niteliğindeki kitapta yazar, bize iş hayatında yaşadığımız hayal kırıklıklarından aşkta ve ilişkilerdeki tutumumuza kadar her konuda spiritüel tavsiyeler veriyor.
Haemin Sunim, Pegasus Yayınları, 288 s.

ÜÇLEMENİN SONU
Yukarı Mahalle

Birinci Dünya Savaşı ve Büyük Buhran yıllarının boğucu atmosferinde yerleşik kalıpların dışına taşanların, gelecek kaygısı taşımayan ama bugünü de sonuna kadar yaşayanların, sistemin dışında kalmakta direnenlerin, beş parasız aylak takımının hikayesini konu ediniyor “Yukarı Mahalle“. Dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden John Steinbeck’in “Tatlı Perşembe” ve “Sardalya Sokağı“yla oluşturduğu üçleme bu kitapla tamamlanıyor.
John Steinbeck, Sel Yayıncılık, 192 s.