bes-uygulama-ile-feng-shui (3)

BEŞ UYGULAMA İLE FENG SHUI

 

 

Feng Shui, “rüzgar ve su” anlamına gelen geleneksel bir Çin kavramıdır. Feng Shui, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekanlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren, eski bir Çin yerleşim uygulamasıdır. Bu inanış, insanların çevreleriyle uyum içinde yaşamasını amaçlıyor. Çinlilerin yaşam enerjisi olan Chi’ye derin bir inancı var; Evinize, çevrenize, ağaçlara ve tüm insanlara nüfus eder. Bu gizli güç aynı zamanda Yin-Yang olarak ayrılır.

Yin-yang, Çin felsefesinde, karşılıklı zıtlığın denge içerisinde bulunduğu ve birbirinin içinde olduğunu anlatan bir kavram. Edilgeni, karanlığı, dişiliği, olumsuzu ve tüketimi betimleyen “Yin” geceye, Etkeni, aydınlığı, erili, olumluyu ve üretimi betimleyen “Yang” ise gündüze karşılık gelir. Sürekli bir mücadele içinde olan Yin ve Yang birlikte bütünü yaratırlar.

Tarih öncesi dönemlerde Feng Shui ile bağlantılı hayvan ve sembollerin resimleri bulunmuştur. Bu belgelerin Taoizm, Konfüçyanizm, Budizm ve Şinto gibi birçok inançla bağlantısı olduğu düşünülür.

Feng Shui, daha iyi bir ev enerjisi oluşturmak için yararlı ve güvenli bir yol. Feng Shui, daha rahat uyumaya, daha yaratıcı ve başarılı olmaya yardımcı olabilir. Bazı kolay ve pratik feng shui ipuçları ile hayatınızı geliştirmeye başlayın.

1.Evinizin girişi Chi noktası olarak kabul edilir. Olumlu fırsatların gelebileceği yer burasıdır. Bahçenizin veya kapı önünüzün, evinizin içi kadar temiz ve düzenli olduğundan emin olun.

2.Dağınıklık sıkışmış enerjidir ve dağınık mekanlarda yaşayan insanların baskın enerjisi karamsarlıkla karışan koyuya dayanır. Evinizdeki her mobilya veya aksesuarın kendi alanı olmalı. Bu alanlar evinizin daha huzurlu olmasını sağlar.

3.Evinizde beş elementin de renkleri bulunmalı. Uzakdoğu’da şansı rengi olarak tanımlanan kırmızıyı özellikle evinizin bir köşesinde tutmaya çalışın.

4.Evinizi temiz tutmaya çalışın, gereksiz eşyalarınızdan arının. Kullanmadığınız halde evinizde bulundurduğunuz eşyalar yenilenmeyi engeller. Çizilen duvarlar, kırılmış aynalar veya küfler görüntü olarak da bakımsızlığın sinyalidir.

5.Doğanın sınırsız zenginliğinden faydalanın. Evinize aldığınız canlı bitkiler enerji kalitenizi yükseltmenizi sağlayacaktır. 

 

 

Önceki Yazılar

STRES VE KAYGIYLA BAŞA ÇIKMA

Sonraki Yazılar

YARALAYAN SÖZLERDEN NASIL KORUNMALI?