benötesi1

BENÖTESİ TERAPİ

 

 


1960’lı yıllarda Abraham Maslow ve Stanislav Grof tarafından geliştirilen transpersonel terapi, yani benötesi terapi, spiritüel bopyutu insanın merkezine yerleştirir. Bu terapide kendini bütünüyle tanıma için bilincin modifiye edilmiş durumlarının terapotik potansiyelleri kullanılıyor.

Tanımı

Benötesi terapi 60’lı yıllarda ilk kez ortaya atıldığında, insanın daha üstün bir boyutunun olduğunu vurguladı. Doğulu düşünürlerin de savunduğu üzere bu yaklaşım, ızdırabımızın kaynağının, bilincimizin potansiyelinin egonun sınırlarına hapsolmuş olması olduğu fikri üzerine kurulu. Bu yüzden gerçekliğin daha geniş boyutlara ulaşmasını sağlayan bilinç durumlarını geliştirme tekniği kullanılıyor. Buradaki amaç, benliğimizin sonsuzluğunu ve egonun artık hükümdar değil, hizmetkar olduğu boyutu bulmak. Bunun sonucunda da kişinin kendisiyle, çevresiyle, dünyayla ve hayatla olan ilişkisinin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Kişinin çıktığı bu yeni yolculuk, yeni bir felsefi ve ruhani bakış açısı kazandırıyor.

Nasıl uygulanır?

Benötesi terapistler genelde tek kişilik seanslar halinde terapi yapıyor, ancak grup çalışmaları düzenleyip farklı teknikler de uygulayabiliyorlar. Gestalt veya bedensel psikoterapi gibi genel terapi yöntemleri, rüya çalışmaları, şamanik yolculuk, imgeleme veya regresyon teknikleri kullanılabiliyor. Bazı terapistler ise yoga veya çigong temelli metotları tercih ediyorlar.

Kimler için uygundur?

Benötesi terapi herkes için uygun olabilir ama özellikle ayrılık, yas, hastalık veya depresyondan kaynaklı zor dönemlerden geçen veya psikospiritüel kriz yaşayan kişilere yönelik tavsiye ediliyor. Aynı zamanda spiritüel arayışta olan kişiler için de sonuç veriyor.

Okuma önerisi:

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Dr. Mustafa Merter, Kaknüs Yayınları


 

 

Etiketler: