Beautiful woman face portrait freckles street city fashion nature

Benlik Saygısı Kazanmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Düşük benlik saygısı hayatın birçok kısmını olumsuz etkileyebiliyor. Kişi, sosyal çevresinde, iş hayatında ve ilişkilerinde çok ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Benlik saygısını kazanmak adına kolayca hayatınıza uygulayabileceğiniz birkaç ipucu var.

1. Kim olduğunuzu anlamak için hayatta sizin için en uygun olanı bulmanız gerekir.

2. İlişkide yaşanan sorunları tartışmak, terkedilme korkusunu en aza indirir.

3. Kendinize şu soruları sorun: benim için önemli olan nedir? Ailem için önemli olan nedir? Bu soruları bir görevi yerine getir gibi cevaplamaktan kaçının. Sizin ve sevdiğiniz insanlar için en doğru cevabın ne olacağını bulmaya çalışın.

4. Kötü alışkanlıkların üstesinden gelmenin ilk adımı farkındalıktır. Sadece kendinizi izleyin. Kendinizi yargılamak yerine, neden bu şekilde davrandığınızı sorgulayın ve cevabı bulmaya çalışın. Kendinize dürüst bir şekilde cevap verirseniz, bağımlılığınızın altında yatan temel sorunu bulabilirsiniz. Sorunu net bir biçimde tanımladıktan sonra durumu iyileştirmek daha kolay olacak.

5. Duygular doğru ya da yanlış, iyi veya kötü olmaz. Eğer duygularınıza olumsuz tanımlar yüklerseniz, suçluluk duygusunu da beraberinde getirir ve durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Hissettiğiniz şey öfkeyse, bu gerçektir. Öfkeli hissetmenin yanlış olduğunu düşünmek ve o duyguyu yok saymak size yardımcı olmaz. Bir duyguyu başka bir duyguyla değiştiremezsiniz.

6. Yalnızlık hissini tamamen yok edemeyebilirsiniz ama en aza indirebilirsiniz. Eğer sevilmediğinizi düşünüyorsanız bunun nedeni kendinizi sevmiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Önce kendinizi sevmeyi öğrenin, sonra da başkalarının sizi sevmesine izin verin. Yanlış anlaşılma veya terkedilme riski her zaman vardır. Ancak tüm bunlardan kaçmak, kendinizi yalnızlığa sürüklemenize neden olur. Risk alın ve her gün yeni insanlarla tanışacağınıza dair kendi kendinize söz verin.

7. Küçük olaylara karşı abartı tepkiler veriyorsanız, bu durum geçmiş travmalarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bir olay yaşadığınızda neden bu kadar şiddetli tepkiler verdiğinizi analiz etmenizi önerebiliriz. Tepkiniz ne kadar doğru? Karşınızdaki kişi bu kadar büyük bir öfke göstermek ne kadar doğru?

Bu tür şiddetli tepkilerin üstesinden gelmek istiyorsanız, geçmişinizi kurcalamanız gerekebilir. Yani öfkenizin kaynağına inmeniz gerekir.

8. İnsanlarla olan ilişkilerinizi analiz edin: mesela verdiğiniz kadar alıyor musunuz? Başkalarının sizin için bir şeyler yapmasına ne kadar izin veriyorsunuz? Muhtemelen kendi başınıza yeterince güçlü olduğunuzu düşünüyorsunuzdur ama unutmayın ki ara sıra destek almaya herkesin ihtiyacı vardır. İnsanların size yardım eli uzatmalarına izin verin.