bebekler-de-kitap-okur! (4)

BEBEKLER DE KİTAP OKUR!

 

 

Çocuklarımızı yetiştirirken birçok ayrıntıya dikkat ediyoruz. Bilinçli anne-baba olmak her birimiz için büyük önem taşıyor ve çocukların ilk günden itibaren her bir dönemi ayrı özen istiyor. Çocuklarımızın oynadığı oyuncaklar, kitaplar gelişimlerini doğrudan etkiliyor. Peki, bunların her birini özenle ve doğru zamanda seçmemiz gerektiğini de biliyor muyuz?

Kızım Eliz şu an 15 aylık ve doğduğu günden itibaren oyuncak ve kitap konusuna çok kafa yoruyorum. Eliz’in oyuncaklardan çok kitaplara daha meraklı olduğunu fark ettiğimden beri hem onun için faydalı hem de eğlendirici birçok kitap keşfettim.

Uzmanlara göre çocuklara kitap sevgisi aşılama, 0-12 ay arası bez kitaplarla başlamalı. Özellikle o dönemde bebeklerin ilgisini çekecek kitaplar genelde, bezden yapılmış, dokulu, kapakçıklı, müzikli ve sesli olanlar. Tabii tüm bu kitaplarla beraber kavramlar da öğrenilmeye başlıyor, ama 1, 2 ve 3 yaş derken bu kitapların yerini zamanla hareketli, sözcüklü, üçboyutlu ve hikâyesi olan kitaplar alıyor.

Erken dönemde fabl büyük önem taşıyor çünkü bu dönemde, çocuklarımızın ilgisini daha çok hayvanlar ve bitkiler çekiyor. Mesela konuşan bir köpek, miyavlayan bir kedi hikâyenin içerisinde yer alıyorsa, bunlar çocuklarımızın hayal gücüne katkıda bulunuyor.

Erken dönemde bir diğer önem taşıyan kitaplar ise farklı dokulara sahip resimli ve hareketli hikâye kitapları. Bu kitaplar, çocukların özdeşim kurmasını ve yaratıcı düşünebilmesini destekliyor.

Tabii tüm bunların yanında en önemlisi sizin de bu kitaplardaki hikâyelere dahil olmanız ve bebeğinizi dahil etmeniz! Yani bebeğinizin eline kitabı verip kenara çekilmek yok; ona kitaplardaki resimleri, sesleri hikâye gibi anlatmak, bunu bir etkinliğe dönüştürmek ve sık sık tekrarlayarak rutinleştirmek büyük önem taşıyor.

Çocukların ilgisini çekecek ve gelişimine katkıda bulunacak kitaplar belirli dönemlerde değişecek olsa da genel olarak 0-12 ay arası bebekler için doğru kitap seçimi; bebek arabasına ve mama sandalyesine takılabilen, dişlik içeren, hışırtılı, konuşmalı, müzikli, banyo esnasında suda yüzen yani aynı zamanda oyuncak formatlı kitaplar olacaktır.

Jellycat Bez Kitaplar Serisi

Hem bebek arabasına hem de mama sandalyesine takabileceğiniz, her daim yanınızda gezdirebileceğiniz bu kitaplar, farklı dokularıyla hayvanları bebeklerinize eğlenceli bir şekilde tanıtıyor.

Tiny Love Yaşadığım Yer Aktivite Kitabı

Bu oyuncaklı bez kitabı da hem mama sandalyesine hem de bebek arabasına takarak her yere yanınızda götürebilirsiniz. Hışırtılı dokuya sahip bu kitabın içerisinde dişlik, çıngırak ve ayna da mevcut. Öğretici ve eğlendirici bir kitap.

Yüzen Kitaplar Serisi

Yumuşak dokusu ve canlı renkleriyle hayvanları, nesneleri resimleyen bu kitaplar, banyoda bebeğinizin en eğlenceli arkadaşı olacak.

Ce-Ee Ben Kimim? Serisi

Bu seri ile hayvanlar keşfediliyor. İpuçları, çizimler ve seslerden hayvanlar teker teker tanınmaya başlıyor.

Dokun-Hisset Kartlarım

Bu kartlar kitap değil, fakat farklı dokularıyla çocuğunuzun dokunma duyusunu geliştirmesine yardımcı oluyor. Açıkçası bizim işimize çok yaradı. Örneğin köpek çizimini Eliz’e hem o çizimdeki kuyruğun dokusundaki farklılığı hissettirerek hem de köpek sesi çıkararak ve bunu hikâyelendirerek çok rahat tanıttım. Tüm hayvanları neredeyse bu kartlar sayesinde öğrendi.

Play Time, Puppy!

Annie Kubler, farklı hayvanları kuklalaştırarak bebeğinize o kuklayla beraber hikâyeler anlatabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz kitaplar serisi yaratmış.

Hareketli Süpermarket

Hareketli kitaplar, çocukların parmaklarını kullanmaları ve görselleri hareket ettirerek hikâyeye daha çabuk dahil olmaları için şahane bir imkân sunuyor. Bu kitap ve serisi resimlerin ve anlatımların net olmasıyla çocuğunuzun kelimeleri kolayca öğrenmesi için ideal.

What’s in My House?

Hareketli kitaplara şahane bir örnek daha! Bu kitap sayesinde çocuğunuz görselleri hareket ettirerek o görsellerin altındaki nesnelerin ne olduğunu öğrenecek, evimizde yer alan basit nesneleri tanıma fırsatı bulacak. Bebeğinizin ince motor gelişimi için oldukça faydalı bir kitap. Bu kitabın da serisi mevcut.

Dear Zoo

Çocuğunuzun parmaklarını kullanarak yine ince motor gelişimini destekleyen harika bir kitap! Kitap, çocuğunuzun her bir sayfadaki kapağı kaldırarak farklı hayvanlarla tanışmasını sağladığı gibi, kitabın arkasındaki sorular bölümü sayesinde hafızasını yoklayabiliyorsunuz.

Bebek Koala-Kayıp Oyuncak

Bebek Koala ve bu serideki kitaplar hikâyeli kitaplara geçiş için harika. Hem öğretici hem de eğlendirici bu kitap, günlük hayattaki hikâyeler için çocuğunuza ışık tutacak.

Piyano Çalmayı Öğreniyorum

Hem çocukların kendi müziklerini çalmasını sağlayan hem de renklerin öğretilmesine yardımcı olan, elimizden düşürmediğimiz şahane bir kitap. Nota ve melodilerle çocuğunuzun yaratıcılığını destekleyen bu kitapla belki de Eliz’den çok benim oynadığım doğrudur.

Bach-Benim İlk Orkestram

Butonlara basarak Bach’ın muhteşem müziklerini dinleme şansı! Eliz bu sayede, sayfaları çevirerek, her bir butonu o sayfada bulmayı ve onlara basmayı öğrendi. Her sayfada çalan farklı müzikler ise onu hem sakinleştirdi hem de eğlendirdi. Vivaldi, Mozart ve Beethoven ise serideki diğer kitaplar. Bunlardan mutlaka almanızı öneririm.

Colours

Kitabın içerisinde bulunan kartlar sayesinde çocuğunuzun ince motor gelişimi destekleniyor, hafızası gelişiyor, hayvanları ve renkleri öğrenme çabukluğu sağlanıyor.

Goodnight Moon

Küçük bir tavşanın uyku düzenini anlatan bu kitapta, odadaki eşyaların her birine “iyi geceler” dileniyor. Bu kitabın ilginç tarafı her sayfada odaların gittikçe kararmasıyla uykuya geçişe yardımcı olmayı amaçlaması. Hem renkli hem de siyah-beyaz çizimlerle aydınlık ve karanlık kavramlarını öğreten, yalın çizimleri ve basit kelimeleriyle hayal gücünü zenginleştiren bir kitap.

Yazı: Nilay Uzun İnan

 

 

Önceki Yazılar

FREUD’A GÖRE RÜYALAR

Sonraki Yazılar

KİTAP ÖNERİSİ: FELSEFİ MASALLAR