bebeginizle-oynayabileceginiz-dokuz-oyun

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ DOKUZ OYUN

Bebeğinizin uzun süre boyunca sabit bir ekrana bakmamasına özen gösterin. Sabit bir ekrana bakmak “tek yönlü” iletişimi destekler. Halbuki sağlıklı bir çocukta çift taraflı iletişimi desteklemeye dikkat etmeliyiz. Çift yönlü etkileşimlerin beyinde farklı nöral devreleri uyardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. “Dinlenmek veya arkadaşlarınızla sohbet etmek istediğiniz vakitlerde, çocuğunuzun önüne tablet koymak yerine onun ilgisini çekebilecek oyuncaklar, boya kalemleri, kâğıt koyabilir ve yaratıcılığını geliştirmesi için alan yaratabilirsiniz. Sonrasında, çizdiği resme ilgi gösterip bu resim hakkında konuşarak dil becerilerini destekleyebilirsiniz” diyor Aslı Baykal.  

İşte bebeğinizle yapabileceğiniz diğer eğlenceli aktiviteler:

1– Bebeğinizle elektronik oyunlar dışında, parmak ve el oyunları oynayabilir, kuklaları konuşturabilir, şarkı söyleyebilir ve birlikte kitap okuyabilirsiniz. Bu sayede hem dikkatini ekrandan başka bir uyarana vermesini sağlayabilir ve motor becerilerini destekleyebilir hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.

2– Küçük bebeklerin fiziksel olarak aktif olmaları bilişsel ve fiziksel gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla günde birkaç kere, yarım saat boyunca karınlarının üzerine yatırıp egzersiz ve masaj yapabilirsiniz. Bu zamanlar bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirme açısından da oldukça kıymetlidir.

3– Aslı Baykal’a göre, bebeğiniz evde sürekli dolaşmak isteyip bir türlü yerine oturmadığında belli ki merak ettiği ve keşfetmek istediği yerler var demektir. Böyle durumlarda onun için tehlikeli bir ortam olmadığı sürece keşfetmesi için ona imkân yaratabilir, kendince dolaşmasına izin verebilirsiniz. Bu sayede bebeğinize onu ve ihtiyaçlarını anladığınızı göstermenin yanı sıra ona güvendiğinizi de hissettirebilirsiniz.

4- Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak yeni oyunlar kurabilirsiniz. Örneğin beraber oyun hamuru yapabilir, sonrasında farklı şekiller vererek oynayabilir veya biriktirdiğiniz rulolar, plastik şişeler ve şişe kapaklarıyla kendi oyuncaklarınızı yapabilirsiniz.

5– Ona mutfakta yaşına uygun ve tehlikeli olmayan basit görevler verebilirsiniz. Ayrıca tehlikeli olmayan mutfak malzemelerini keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Şekillerinin ve dokularının nasıl olduğu hakkında konuşabilir, çıkardıkları sesleri dinleyebilirsiniz.

6– En sevdiği şarkıları açarak beraber dans edebilir, sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak kendi partinizi oluşturabilirsiniz.

7– Pelüş oyuncaklarla oynayabilirsiniz; onlarla oynamak, onlara sarılmak bebeğinizin kendisini daha güvende hissetmesini sağlar.

8– Çocuklar özellikle suyla oynanan oyunlardan büyük keyif aldıkları için mercimek, nohut gibi baklagilleri suyla beraber bir kaba koyup başka bir kaba boşaltmasını ondan isteyebilirsiniz. Zamanla bu oyunu kaşık kullanarak yapmasını sağlayabilirsiniz.

9- Eviniz ve çocuğunuzun kirlenmesi sizin için sorun değilse tıraş köpüğüyle yaratıcılığınızı kullanarak bir sürü farklı oyun yaratabilirsiniz. Çocukların severek oynadığı tıraş köpüğü harika bir duyusal oyun materyalidir.

Yazı: Nilay Uzun İnan

 

 

Önceki Yazılar

KENDİNİ SEVMENİN YOLLARI

Sonraki Yazılar

CİLDİNİZE SONBAHAR TEMİZLİĞİ