book store

EN OKUNASI KİTAPLAR


Sizler için seçtiğimiz bu kitaplar tam size göre…

SANAT TARİHİ

Portreler

Sanat eleştirmeni John Berger’in sanat ve sanatçılar üstüne hayatı boyunca kaleme aldığı yazılarının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan ‘Portreler‘, mağara resimlerinden günümüze kronolojik bir sırayla sunuluyor. Sanat takipçileri için başucu kitabı niteliğindeki bu kitabın ikincisi ise ‘Manzaralar‘ adıyla kısa bir süre sonra yayımlanacak.

John Berger, Metis Kitap, 504 s.

DİSTOPYANIN KAYNAĞI

Yakma Zevki

İnsanların kitap okumaktan nefret ettiği, devletin kitapları yasakladığı bir gelecekte, işi kitap yakmak olan bir itfaiyeci ve onun kitapları kurtarmak için, içinde yaşadığı teknolojik tüketim toplumuna karşı giriştiği mücadele… Bu kurguyu Ray Bradbury’nin ‘Fahrenheit 451‘ adlı kült eserinden biliyoruz. Peki, bu kurgu nasıl bir düşün ve esin zinciri içinde gelişmiş olabilir? Bu kitaptaki öyküler, genç bir yazarın onu üne kavuşturan ilk önemli eserinde özgün dilinin nasıl doğduğunu, dönüştüğünü ve geliştiğini izlemek açısından önemli bir fırsat sunuyor.

Ray Bradbury, İthaki Yayınları, 486 s.

YAŞLILARIN DÜNYASI

Kırışıklıklar

İllüstratör ve yazar Paco Roca, günümüz gençlerinin ebeveynlerine karşı tahammülsüzlüğünü eleştirdiği ‘Kırışıklıklar‘da, çocukları tarafından bakımevlerine yollanan yaşlıların kimselerin anlatmaya cesaret edemediği yaşamlarına ayna tutuyor. Roman kahramanlarının tanıdık hikâyeleri, okuru zaman zaman güldürürken, zaman zaman da düşündürtüyor. Alanında pek çok ödülün de sahibi olan ‘Kırışıklıklar‘, yaşlılık olgusuna içtenlikle eğilerek, yalnızlık, sadakat, hayaller, özlem ve çaresizlik gibi kavramları ele alan samimi bir hikâye anlatıyor.

Paco Roca, Tudem Yayınları, 104 s.

 

 

Önceki Yazılar

SPORCULAR NASIL BESLENMELİ?

Sonraki Yazılar

TON BALIĞININ NESLİ TEHLİKEDE Mİ?