bastirilmis-ofke-nedir

BASTIRILMIŞ ÖFKE NEDİR?

 

 

Kökeni: Duygusal donma davranışları genellikle nedenlerini çocuklukta bulur. Çocuk fiziksel veya duygusal bir şiddete maruz kaldığında ve kendini savunamadığında “donar”. Bu korku ve şiddet deneyimi beyne kaydolur ve mekanizma “geri programlanmadığı” sürece hayat boyu tekrarlanır. Ayrıca duyguları bastırma; negatif eleştiri ve şiddet uygulayan, hislerini ifade etmeyen ebeveynlerden çocuğa aktarılır. Olanlar karşısında “donmuş” olan çocuk, bunları kendi gerçeği olarak kaydeder. Bu da, daha sonra üzerinde baskı uygulandığında, istismar veya suistimal edildiğinde, tepki verememesine sebep olur.

Pozitif tarafı: Otokontrol boyutu sosyo-profesyonel etkileşimlerde bir beceridir, çünkü sosyal olarak değer verilen ve aranan bir özelliktir.

Negatif tarafı: Baskılama “duygusal toksinler” üretir. Bunlar birikerek sonunda ruhsal travma, patlama, diğerine saldırı, hastalık gibi negatif yollarla boşaltılır.

Dengeyi yakalamak için: Duygular üzerine uzmanlar tarafından yazılmış kitapların okunması içsel devrenin nasıl çalıştığını anlamaya, kendi içinde duyguların varlığına izin vermeye ve farklı belirtileri tanımlamamıza izin verir. Her gün duygu günlüğü tutmak da yardımcı olabilir. Günün pozitif ve negatif anlarını bulmaya çalışarak, ilgili duyguları belirleyerek ve son olarak da ortaya çıkan düşünce ve hisleri bulmaya çalışarak bunu yapabilirsiniz. Çok “donmuş” olanların, duygusal olarak hasta olmayı veya tamamen kontrolü kaybetmeyi beklemeden bir uzmanla görüşmesinde fayda vardır.

 

 

Önceki Yazılar

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Sonraki Yazılar

KLIP KUNS SANAT GALERİSİ