basariyi-engelleyen-bes-inanc (1)

Başarıyı Engelleyen Beş İnanç

Sınırlayıcı inançlar, başarının önündeki en büyük engellerdendir. Bu olumsuz inançlar hakkettiğimiz başarıyı elde etmemizi engelliyor ve kendimizi sınırlamamıza neden oluyor. Bu inançları olumluya çevirebilir ve önünüzdeki engelleri ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Benzersiz Değilim

Kendinizin diğer insanlardan farklı olmadığını düşünebilirsiniz. Benzersiz olduğunuza inanmıyor ve kendinizi nasıl ön plana çıkabileceğinizi de bilmiyor olabilirsiniz. Ama tüm bunlar, bu düşüncenin doğru olduğu anlamına gelmiyor. Bu inanç, kendinize olan güveninizi düşürür ve eşsiz hediyelere sahip olduğunuzu görmenizi engeller. Gerçek şu ki, her insan eşsizdir; herkes bir başkasının sahip olmadığı yeteneklere ve güce sahiptir.

Bu düşünceyi kabul etmek için yeni mantra oluşturabilirsiniz: Kendi kişisel deneyimlerim ve bilgilerim beni diğer insanlardan farklı kılıyor.

Yeni alışkanlıklar edinmeyi deneyebilirsiniz. İlgi alanlarınızın, tutkularınızın, becerilerinizin, bilgilerinizin, deneyimlerinizin ve arzularınızın bir listesini çıkarın. Aralarından en iyi yapabileceğiniz şeyi seçin ve bu alanda kendinizi geliştirmek için yeni atılımlarda bulunun.

Ayrıca başkalarından ilham almayı da unutmayın. Başarı elde etmiş insanların yaşamlarını okuyunca veya izleyince etkileneceğinizden eminiz.

2. Ne İstediğimi Bilmiyorum

Yaşamınızda ne istemediğinizi kolaylıkla tanımlayabilirsiniz, ancak konu ne istediğinize gelince kendinizden emin bir biçimde cevap veremezsiniz. Büyük bir arayış içinde olmak, emin olamamak veya şikâyet ediyor olmak her zaman için daha kolaydır. Ve bu kolay yol birçok kişi tarafından tercih edilir. Çünkü bir şeyi gerçekten istiyor olmak size büyük bir sorumluluk yükler ve o sorumluluğun altına girmek istemediğiniz için “ne istediğimi bilmiyorum” cevabını kullanmayı tercih edersiniz. Eğer bu biçimde devam edilirse başarı neredeyse imkânsız bir hale gelir.

Birçok araştırma, kişisel hedefleri görselleştirmenin daha çabuk sonuca ulaştırdığını söylüyor. Kendinize bir liste hazırlayın: hobilerinizi bir önceki maddemize zaten eklemiştik. Hangi konuda başarılı olduğunuzu öğrendikten sonra isteklerinizi belirlemeniz daha kolay olacaktır. İsteklerinizi belirlerken dış etkenleri düşünmeyin; atılım yaptıktan sonra engellerinizi yazıp onları nasıl çözebileceğiniz konusunda da çalışabilirsiniz.

3. Zamanım Yok

Bu inanç egzersiz, meditasyon veya yürüyüş gibi kişisel bakım alışkanlıklarını edinmeyi zorlaştırıyor. Kendi sağlığınız için yapmanız gereken şeyleri çeşitli bahanelerle ötelemenizin en büyük nedenlerinden biri. Oysaki meditasyon ve kişisel bakım için zaman ayırmak yaratıcılığınızı geliştirmenize büyük katkı sağlar.

Bu tür egzersizleri ötelemeyin ve onlar için zaman yaratmaya çalışın; günde 10-15 dakika olsa bile. Egzersizleriniz alışkanlık haline geldikten sonra süre kendiliğinden uzayacaktır.

4. Benim Dışımda Herkes İyi Görünüyor

Sosyal medya hayatımızın büyük bir kısmını ele geçirdi. Her gün aralıksız bir şekilde sosyal medyada vakit geçiriyoruz. Çoğu zaman da bizlerin hayal ettikleri şeyleri bir başkasının yaşadığını görüyor olmak motivasyon düşüklüğüne neden oluyor.

Sosyal medyayla birlikte karşılaştırmalar da yaygınlaştı. Önlemek neredeyse imkansız olan bu durum, insanların kendi kendilerini sorgulamasına ve başarısız hissetmesine neden oluyor.

Bu tür durumlarda dışa dönmektense içe dönmeyi tercih etmelisiniz. Kendi içinizdeki gücü fak etmenizle birlikte bu karşılaştırmalar da ortadan kalkacaktır. Kendi deneyimlerinize ve gerçeğinize ne kadar odaklanırsanız, başarı yolunda da bir o kadar emin adımlarla ilerlersiniz.

Yoga veya meditasyon yapmayı deneyin. Bu tür kıyaslamaların gereksiz olduğunu ve hayatta asıl nelerin önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

5. Kimsenin Yardımına İhtiyacım Yok, Tek Başıma Halledebilirim

“Kimseye ihtiyacım yok!” inancının benimsenmesinin altında birçok neden olabilir: suçluluk duygusu, utanç, yardım istemekten çekinme, hayal kırıklığına uğramaktan korkmak veya reddedilme korkusu.

Bizler doğası gereği sosyal varlıklarız. Başarılı olmuş çoğu insanın etrafında da onlara yardımcı olan insanlar olmuştur. Başarı yolunda sizlerin de başka insanlara ihtiyacı olabilir. Yardım almaktan ve vermekten çekinmeyin.