basarisizligin-alti-nedeni

BAŞARISIZLIĞIN ALTI NEDENİ

Bazen başarısız olur ve bu başarısızlığın nedenlerini bulamayabiliriz. İşte başarısızlığa neden olan en yaygın sorunlar ve bunların çözümleri.

1. Azim Eksikliği

Çoğu insanın hedeflerine ulaşmasındaki en yaygın sebeplerden biri azim eksikliğidir. Kişi bilgisiz veya yeteneksiz olduğundan değil, pes ettiği için hedefine ulaşamaz.

Hedefinize ulaşmak için yapılması gerekenleri iyice anlayıp, harekete geçmeniz gerekir. Çünkü sonucun ne olacağını bilmezsiniz. Hem başarısız olsanız bile deneyim edinmiş olursunuz ve bir dahaki sefere adımlarınız daha bilinçli ve daha sağlam olur. Önceki girişimlerinizi değerlendirin ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirin.

2. Özgüven Eksikliği

Başarısızlığın en temel sebeplerinden biri özgüven eksikliğidir. Özgüven eksikliği olan kişiler genellikle başladıkları işi bitiremezler, çünkü başarısız olacaklarından emindirler. Ama cesaretinizi toplamalı ve işe koyulmalısınız. Çünkü başarısız olmanız için hiçbir sebep yok.

Sizin için nelerin önemli olduğunu belirlemekle başlayabilirsiniz. Bir şeyi yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız yapın. Beklemek sizi ne ileri götürür, ne de geri. Hareket etmek için beklemeyin ve pedalları çevirmeye başlayın. Başarıyı elde edeceğinize eminiz.

3. Bitmek Bilmeyen Bahaneler

Bir konuda başarısız olunduğunda hemen bahanelerin arkasına saklanırız. Oysaki kazanan insanlar başarısızlıklarını analiz ederler, mazeret aramazlar.

Başarısızlığa karşı tutumunuzu değiştirmeniz gerekir. Evet, birçok nedenden veya kişiden dolayı kaybetmiş olabilirsiniz. Peki ya şimdi? Yine beklemeye mi alacaksınız kendinizi. Hayır. Bahaneleri bir kenara bırakın ve bir dahaki girişimlerinizde neleri değiştirmeniz gerektiğine odaklanın.

4. Geçmiş Hataların Analizi

Başarısızlık müthiş bir öğreticidir. Sizin yapmanız gereken şey, ondan bilgiyi doğru bir şekilde almak olmalı. Bilge insanlar hatalarından yararlanır ve bu deneyimleri ciddiye alır. Durumu analiz edin: elde etmek istediğiniz şey neydi, stratejiniz neydi ve uğraşınız neden işe yaramadı?

5. Zayıf Disiplin

Büyük başarılar, katı disiplinler olmadan tamamlanmadı. Kendi kendinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekir. Dikkatinizi dağıtan her şeyi bir süreliğine rafa kaldırmakla başlayabilirsiniz. Odak sağlayabilmek için bu önemli.

6. Kadercilik

Bazıları başarı veya başarısızlığın tamamen şansa bağlı olduğunu düşünüyor. Bu kişiler, kadere inanılmaz bir biçimde bağlanırlar ve hareket etmek için ekstra çaba sarf etmezler.

Bu durumdan kurtulmak için aynanın karşısına geçin ve şu sözleri tekrar edin: Her şey bana bağlı, eğer istersem başaramayacağım hiçbir şey yok.

Belki tamamen size bağlı değildir ama en azından kontrolü elinize almış olursunuz.

 

 

Önceki Yazılar

BEBEKLERİ EKRANDAN UZAK TUTMANIN YOLLARI

Sonraki Yazılar

“DAİMA EN KÖTÜSÜNE HAZIRIM!”