basarisiz-olundugunda-ne-yapilmali

BAŞARISIZ OLUNDUĞUNDA NE YAPILMALI?

Herkes hayatının bir noktasında başarısız olabilir. Bu durumda önemli olan başarısızlığı nasıl karşıladığınızdır.

Başarısızlıklarla karşılaştığınız zaman:

Bırakmayı düşünebilirsiniz. İlk olarak bu sürece gelene kadar neler yaşadığınızı hatırlatın kendinize. Ne kadar uğraştığınızı ve nelerden ödün verdiğinizi hatırlatın.

Geleceğe odaklanın. Geleceği düşünmek (düşünceler olumluysa eğer) güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Eğer tek bir başarısızlıkla yaptığınız işi yarıda bırakacaksanız, neleri kaybedeceğinizi gözden geçirmeniz gerekir. Bir sene sonra neredeyim? Ne yapıyor olacağım, ne kadar kazanacağım? Bu sorulara verecek bir cevabınız yoksa ayağa kalkın ve devam etmeye çalışın.

Bulunduğunuz yere hızlıca bir bakın. Olmak istediğin yer gerçekten burası mı? Kendinize hayattan daha fazlasını hak ettiğinizi ve daha fazlasını yapabileceğinizi hatırlatın.

Başarı hikayeleri okuyun. Başarılı birçok insanın geçmişte yaşadıkları zorlukları, gelmiş oldukları mertebeye nasıl ulaştıklarını okuyunca vazgeçmemeniz gerektiğini anlayacaksınız. Diğer insanların başarısızlıklarının üzerine nasıl gittiğini görmek size ilham kaynağı olabilir.

Hatalarınızı gözlemleyin. Hata yapmanın en iyi tarafı düzeltilebilir olmasıdır. Başarısızlığınıza neden olan hataları veya buna neden olan durumu gözlemleyin ve çözüm üretmeye çalışın.  

Geldiğiniz nokta için minnet duyun. Beş sene önce neredeydiniz, şu an neredesiniz? Muhakkak geçmiş konumuzdan daha iyi bir noktaya varmışsınızdır. Bunlar için kendinize şükran duyun.

İlham verici alıntılar veya kitaplar okuyun. Ayağa kalkıp tekrar ilerlemenize yardımcı olabilir bu sözler.

Unutmayın başarısızlık sadece bir başlangıçtır. İşini yarıda bırakanlar için başlangıç bir son olabilir, ama devam edenler için ufak bir başlangıçtır.

 

 

Önceki Yazılar

KİTAP ÖNERİLERİ: ÇOCUKLUĞUNUZA GERİ DÖNÜN

Sonraki Yazılar

ROBOTLAR BOŞLUĞUMUZU MU DOLDURACAK?