çevre dostu 1

BANYONUZDA ÇEVRE DOSTU HAREKETİ BAŞLATIN


Suyu, ısıyı, ürünleri ve ambalajları boşa harcıyoruz. Banyoda kendimize sağladığımız bakım ve rahatlama, gezegenimiz için her zaman iyi olmayabiliyor. Dünyanın geleceği enerji tasarrufuna ve temiz doğaya bağlı. Uygulaması kolay bazı küçük alışkanlıkları hayatımıza dahil ederek dünyamızı koruyabiliriz.

Banyomuz hijyen ve bakım ihtiyaçlarımızı karşıladığımız, kendimizi rahatlattığımız ve güzelleştirdiğimiz yerdir. Size sunduğumuz yeni ritüellerle hem gerekli olan hijyen ve bakımı sağlayabilir hem de ruhunuzu besleyebilirsiniz. Günümüze uyarlanmış geleneksel uygulamaları deneyebileceğiniz gibi, ‘yeşil‘ teknolojilerden de faydalanabilirsiniz. Bu uygulamaları keşfettiğinizde, kısa sürede doğa için yapabileceğiniz ne çok şey olduğunu fark edeceksiniz. Bir düşünün; saç fırçanız, diş macununuz, gündüz kreminiz üretilip banyonuza gelene kadar neler oluyor? Bunlar için kullanılan hammaddeler, üretimde harcanan enerji, fabrikaların sebep olduğu çevre kirliliği, ambalajlama, ulaştırma, depo, dağıtım ve nihayetinde bu ürünler tüketildikten sonra çevreye olan etkileri… Anlayacağınız, yapacak çok şey var. “Sadece benim çabamla ne olur?” demeyin. Sonuçta herkes üzerine düşeni yaparsa, kayda değer bir ilerleme sağlanır. Sizin ve yeni nesillerin geleceği için tavsiyelerimizi uygulamaya başlamanın tam sırası.

Duşta

KÜVETİ DOLDURMAYIN

Küveti doldurarak yıkanmanın duş almaya göre beş kat daha fazla su israf ettiği çoktan kanıtlanmış bir gerçek. Küveti doldurmak yerine duş almayı ve şampuanlandığınız sırada suyu kapatmayı deneyebilirsiniz. Küvet doldurma alışkanlığı yüzünden bazı ülkelerde ne yazık ki hava sıcaklığı ortalamasında artış görülmesinin yanı sıra yeraltı su seviyesinde de endişe verici derecede azalma gözlemlenebiliyor. Bu yüzden özellikle yaz mevsiminde hem yerel halkın hem de tatilcilerin su tüketimine dikkat etmesi büyük önem taşıyor. Duş alarak sıcak su tasarrufu yapabilir ve böylece elektrik, gaz ve yakıt gibi ısınma için kullanılan yenilenemeyen enerji kaynaklarının tasarrufuna katkı sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızı küvette yıkarken de küvetin sadece üçte birini doldurmanız yeterli.

TEK ÇEŞİT ŞAMPUAN KULLANIN

Bebekler için, boyalı saçlar için, kepekleri önlemek için… Gerçekten bu kadar çok şampuan şişesine ihtiyacınız var mı? Gerçek bir saç probleminiz olmadığı sürece tek bir şampuanla yetinmelisiniz. Aile boyu şişeleri ve şampuanla saç kreminin bir arada olduğu ürünleri tercih edebilirsiniz. Eğer saçınız cansız ise şampuanlardan medet ummak yerine stresi hayatınızdan çıkarmayı, dengeli beslenmeyi ve saç diplerine masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

DOĞAL SABUNLARA DÖNÜN

Son zamanlarda duş jeli kullanmaya oldukça alıştık, ancak bu jellerde sentetik parfümler, doğaya zarar veren koruyucular, kimyasal bileşenler kullanılıyor. Duş jellerinin içine konulduğu plastik şişeden bahsetmiyoruz bile! Bu ürünler baştan aşağı fosil yakıt türü olan petrol kullanılarak üretiliyor. Fosil yakıtlar yaşam türlerinin milyonlarca yılda fosilleşmesinden elde edilir yani yenilenemez ve bu hızla tüketimine devam edilirse, 40 ila 60 yıl içinde biteceği öngörülüyor. Organik kozmetik ürünler üreten bazı kuruluşlar bu yüzden, sabun özlü duş jellerinin ‘doğal‘ olduğuna, daha iyi temizlediklerine ve vücudumuzdaki bakteri ve mantarları tamamen yok ettiklerine dikkat çekiyor. Üstelik sabun bazlı bu duş jelleri vücudumuzu duruladığımızda tamamen temizleniyor ve kalıntı bırakmıyor. Öte yandan zeytinyağı gibi bitki özlü duş jellerini de tercih edebilirsiniz ve duştan sonra vücut yağı veya nemlendirici vücut kremi kullanabilirsiniz.

Lavaboda

TASARRUF EDEREK TIRAŞ OLUN

Cildine özen gösteren beyler iyi bilirler ki, klasik tıraş bıçaklarıyla tıraş olmak elektrikli veya pilli makinelerle tıraş olmaktan daha uzun sürer. Ancak klasik tıraş bıçakları kullanıldığında, cilt hem daha yumuşak olur hem de bu ekolojik bir harekettir. Kullan-at bıçaklar da doğa açısından kullanılmamalıdır. Sıcak sudan yüzde 50 tasarruf etmek için tıraşa başlamadan önce lavabonun yarısını doldurun. Suyun akmasına izin vermek, bir tıraşta 18 litre su ziyan etmek anlamına geliyor. Bunun dışında tıraş köpüğü kullanmamaya özen gösterin ve geridönüşümü olmayan sprey şişeleri satın almayın. En iyisi tıraş için sabun ve tahta gövdeli tıraş fırçası kullanmanızdır. Tıraş fırçaları sabunu cildinize yayarken aynı zamanda ölü deriyi temizler, gözenekleri açar. Böylece sakal sağlıklı şekilde uzar.

ŞARJ EDİLEBİLİR DİŞ FIRÇALARI KULLANIN

Uzmanlar en az üç ayda bir diş fırçasının yenilenmesini tavsiye ediyor. Bu yüzden sadece baş kısmı değiştirilen, şarj edilebilir diş fırçalarını tercih etmenizde fayda var. Böylece geridönüşümü olmayan plastik fırça gövdelerini çöpe atmamış olursunuz. Ayrıca dişlerinizi fırçalarken suyu kapamayı unutmayın ve bir su bardağına doldurduğunuz musluk suyuyla ağzınızı çalkalayın.

Kişisel bakım

ORGANİK PAMUKLARLA YÜZÜNÜZÜ TEMİZLEYİN

Makyaj temizleme mendillerini hayatınızdan çıkarın. Hepsi cildinizi güneşten koruduğunu, nemlendirdiğini, tazelediğini ve temizlediğini söylüyor. Su kullanmadan yüz temizliği yapmanızı sağlasalar da bu mendillerin günlük kullanımı klasik temizliğe kıyasla 20 kat daha fazla çöpe sebep oluyor. Bu yüzden organik temizleme pamuklarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde tuvalet kâğıdı tercihinizi de bu yönde kullanmanızı öneririz. Tek kullanımlık pamuklu çubuklar yerine de kulaklarınızı nemli havluyla temizleyebilirsiniz.

Tuvalette

SİFONUNUZU DEĞİŞTİRİN

Her gün her birimiz günde tam 30 litre suyu sifon çekerek harcıyoruz. Bu yüzden su miktarı kontrol edilebilen sifonları kullanarak büyük oranda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yazı: Agnes Rogelet, Çeviri: Hazal Louze

 

 

Önceki Yazılar

PERFORMANSI ARTTIRMAK İÇİN MÜZİK DİNLEYİN

Sonraki Yazılar

UZUN ÖMÜRLÜ ÇİFTİN ALTIN KURALLARI