bath1

BANYO VAKTİ

 

 


Uzmanlar hem sağlığınız açısından hem de estetik açıdan her gün duş almanızı; haftada üç defa da banyo yapmanızı öneriyor. Bu önerilerle küvette geçirdiğiniz vakitler daha da güzelleştirecek. 

Derleyen: Y. Buğra Levent 

Hazırlık Aşaması

Dış ortamla sürekli temas hâlinde olan vücut, gün içinde terler ve kirlenir. Vücuda iyi geldiği kadar ruhu da dinlendiren banyo keyfinin ilk aşaması ideal sıcaklıktaki suyu hazırlamak. Suyun ısısının, vücut ısısından daha sıcak olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde sinir sisteminiz zorlanabilir, dokularınız yıpranabilir ve cildiniz kuruyabilir. Bu da kepeklenme, pul pul soyulma ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Banyo suyunuzun 37 dereceden yüksek olmamasına dikkat edin.

Biraz Müzik

Müziğin sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi tartışılmaz bir gerçek. Sıcak su içinde geçirdiğiniz zamana eşlik edecek hafif bir müzikle, tüm hücrelerinizle beraber kulaklarınızı da dinlendirebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz elbette ki efsanevi Ella Fitzgerald, Leonard Cohen ve Miles Davis.

Köpüklerle Vedalaşın

Banyo köpüklerinin içeriğine, köpürmelerini sağlamak amacıyla eklenen sodyum loret ve sülfat, cilt tahrişlerine ve uzun vadede içten ve dıştan hasarlara yol açıyor. Köpükler yerine cildinize zarar vermeyen, bitkisel içerikli banyo tuzlarını ya da doğal yağlardan oluşturulmuş banyo jellerini tercih edin.

Ortamdaki Işığı Azaltın

Birkaç mum yardımıyla banyonuzu daha loş ve dinlendirici hâle getirin ve başınız dışarıda kalacak şekilde tüm vücudunuzu suyun yenileyici gücüne bırakın.

Nefes Alın

Banyo esnasında ortaya çıkan buhar, nefes kanallarınızın temizlenmesini ve yumuşamasını sağlıyor. Banyo sırasında alacağınız birkaç derin nefes, daha rahat nefes almanıza yardımcı olabilir.

 İpucu: Uyumakta güçlük çekiyorsanız yatmadan yaklaşık bir saat önce yapacağınız 15 dakikalık sıcak bir banyo ile beyninizi ve duyularınızı dinlendirip daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

DİYET HATALARINA DİKKAT!

Sonraki Yazılar

ARKADAŞLIĞA ÖZEN GÖSTERİN!