shutterstock_227545405

BANA FİLTRENİ SÖYLE, SANA KARAKTERİNİ ANLATAYIM


Instagram’da seçtiğimiz filtrelerin, karakterimize dair çok şey söylediğini biliyor muydunuz?

Derleyen: Buğra LEVENT

Harvard ve Vermont üniversitelerinden araştırmacılar depresyon tedavisi gören 166 gönüllü kullanıcının Instagram’ındaki 43 bin 950 fotoğrafı inceledi. Buna göre depresyon eğilimi olanlar kişiler daha mavi, siyah ve gri görseller paylaşıyor. Depresyonda olmayanlar parlak tonlar verip ‘Valencia’ efekti kullanıyor. Depresif kişiler “Inkwell” efektini tercih ediyor.

Peki, diğer filtrelerde durum nasıl?  Yazılım ve pazarlama firması Marketo’nun yaklaşık dört yıl önce yaptığı araştırmanın sonuçlarına bir göz atalım. ‘Earlybird’ filtresi, ruhu ’70’lerde yaşayanların favorisi. Zira sarı soluk dokunuşları ve renkleri hafifçe bulanıklaştırmasıyla fotoğraflara duygusal bir motif katıyor.  Dünyaya daha renkli bir pencereden bakmak ve ruhundaki hayalperest yönü beslemek isteyenlerin tercihi ise X-Pro II oluyor. Binlerce manzara ya da kedi & köpek fotoğrafları arasından sıyrılmak istercesine, insanlık hallerini gözler önüne sermek isteyen kişiler de Rise filtresini tercih ediyor. Çünkü bu filtre, ışığı yumuşatıyor ve fotoğrafa ‘altınsı’ bir parlaklık katıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Instagram’a Snapchat benzeri yüz filtrelerinin eklenmesiyle modumuzu yansıtmak daha da kolaylaştı. Artık kendimizi renkli efektler yardımıyla da ifade edebilir hale geldik. Sahi, sizin favori filtreniz hangisi?

 

 

 

Önceki Yazılar

KENDİ SESİMİZİ DUYUYOR MUYUZ?

Sonraki Yazılar

YAZ DEPRESYONU GERÇEĞİ

Bir cevap yazın