BAKIŞLAR KONUŞUYOR

 

 


Yolda tanımadığınız bir kişi gördüğünüzde, önce neresine bakarsınız? Uzmanlar bir kişiye baktığınızda, beş potansiyel bölge olduğunu söylüyor. Bu bölgeler baş, göğüs, bel, kalça, bacak ve ayak. Peki, birine bakıp bu kişiyle arkadaşlık yapar mısınız ya da bu kişi sizin sevgiliniz olabilir mi diye sorsam, neresine bakarsınız? 

Tam da bu soruya cevap bulacağımız bir çalışmadan bahsedeyim. Çalışma ABD’de Kansas Üniversitesi’nde 105 öğrenci üzerinde yapılmış. Öğrencilere kendi yaş aralığında, herhangi bir duygu içermeyen ve normal duruşu olan 20 farklı kişinin fotoğrafı gösterilmiş. Deneyin bir bölümünde kullanılan 10 fotoğrafta her kişiyi olası arkadaş olarak düşünmeleri istenirken, diğer 10 fotoğrafta her kişiyi olası sevgili olarak düşünmeleri istenmiş. Bu yönergelerden sonra çeşitli sorular da sorulmuş ve bu arada onlar düşünürken, göz hareketleri kaydedilmiş. Katılımcılardan, “Bu kişiyle arkadaşlık etmek ister misiniz?“, “Bu kişinin sizin en iyi arkadaşınız olma olasılığı nedir?” türündeki sorulara yüksek olasılık ile hiç olası değil ölçeğinde cevap vermeleri istenmiş. Diğer bölümdeki olası partner için de, “Bu kişiyi ne ölçüde çekici buluyorsunuz?“, “Bu kişiyle romantik bir ilişkinizin olma olasılığı hakkında ne düşünürsünüz?” gibi sorulara değer biçmeleri istenmiş.

Katılımcılar olası sevgili adaylarının baş ve göğüs bölümüne bakarken, arkadaş adaylarında bacak ve ayağa daha çok bakmışlar. Baş ve göğüs bölümü, kişinin çekiciliğini inceleme amaçlı yorumlanabilir. Çünkü özellikle simetrik yüzlerin daha çekici olunduğu göz önüne alındığında, kişinin yüzüne, gözüne bakmak çok normaldir ve bu amaca hizmet eder. Arkadaş adayının ayağına bakmaksa, karşımızdaki kişinin karakteri hakkında fikir edinme amaçlı olduğuna işaret.

Çalışmada kadın-erkek arasında da farklar bulundu. Özellikle kadın katılımcılar erkeklere göre, fotoğrafı gösterilen erkeklerin baş kısmına daha çok odaklanmış. Bu da erkeklerin kemik ve kas yapısını inceleme amaçlı olmasına bağlanabilir.

Bu çalışmada ve önceki çalışmalarda bulunan bir diğer sonuçsa, hem kadının hem de erkeğin olası sevgilinin göğüs bölümüne bakıyor olması. Bu bölümler, insan vücudunda çekicilik hakkında bilgi alabileceğimiz bölümler aslında. Kadınlar erkeklerin omuz genişliğinden ve kaslarından bu bilgiyi alırken, erkeklerse üreme içgüdüsüyle doğurganlık sinyalini aldıkları bölge olarak kadınların göğüs bölümüne daha uzun süre bakabiliyorlar. Erkeklerin kadınlara göre daha farklı baktıkları bölümse, karın ve kalça. Bu da kadınların çekiciliğini ölçme amaçlı yorumlanabilir.

Sonuç olarak, ilişkinin türüne göre kimde hangi bölüme bakacağınız tamamen değişebiliyor.

Ceylan Özdem, Psikolog, Michigan State Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.


 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

MUTLULUK LİSTESİ

Sonraki Yazılar

HER MUTSUZLUK HALİ DEPRESYON DEĞİLDİR