Young blonde female blowing her nose

BAHAR ALERJİSİNE DİKKAT!


SİNİR OTU VE HERCAİ MENEKŞESİ

Mevsimsel alerjiye bağlı olumsuzlukları en aza indirmek için tedavi edici olduğu kadar önlem niteliği de taşıyan sinir otu ve hercai menekşesi kürünü uygulayabilirsiniz. Özellikle polen alerjisine karşı mücadelede kullanılan sinir otu, alerji krizlerini kayda değer biçimde azaltıyor, çünkü içinde bulunan antialerjik ve antienflamatuvar maddeler kulak-burun-boğaz bölgesindeki alerjiyi yatıştırır. Sinir otu ile yine alerji önleyici özelliği olan ve genelde egzama, ürtiker gibi deri hastalıklarında kullanılan hercai menekşesi özü bir arada kullanılabilir.

Nasıl uygulanır: İki bitkinin özünden elde ettiğiniz karışımı toz halinde veya kapsül olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu karışımı ılık veya sıcak suyun içinde 15 dakika bekletip şekersiz çay halinde de içebilirsiniz. Önlem amaçlı olarak kullanıyorsanız, günde bir bardak; tedavi amaçlı kullanıyorsanız, günde bir litre tüketebilirsiniz. Alerjinin atak yaptığı dönemlerde karışımın etkisini artırmak amacıyla içine suda yumuşatılmış siyah frenk üzümü ekleyebilirsiniz.

MAVİ KANTARON SUYU

Gözleriniz kaşındığında ve tahriş olduğunda, mavi kantaron suyuna güvenebilirsiniz. Yangı önleyici özelliği vardır. Gözlerdeki kızarıklığı ve kaşıntıyı yatıştırır. Ayrıca mavi kantaron suyunu göz torbaları ve yüzünüz için de kullanabilirsiniz. Makyaj silme pamuğu ile kolayca uygulayabilirsiniz. Mavi kantaron suyu losyon vazifesi görerek yüzünüzdeki kızarıklığı ve göz altı morluklarını giderir. Mavi kantaron suyunu makyaj silme amaçlı bile kullanabilirsiniz. Egzamalı veya doğuştan narin ciltler için de birebirdir.

Nasıl uygulanır: Eczaneden satın alacağınız damlalığın içine mavi kantaron suyunu yeter miktarda doldurun ve başınızı geriye doğru eğin. Damlalığı göz hizanıza getirerek damlatın. Gözlerinizi 2-3 kez açıp kapayın.

IHLAMUR

Baharda bedenimiz kış boyunca kullanılmayan yağları atmak için doğal ve dinamik arınma dönemine girer. Dolayısıyla bahar ayları kilo vermek ve alerji önleyici mekanizmayı beslememiz için en önemli dönemdir. Vücudumuza hafif bir detoks uygulamak için ıhlamur küründen daha iyisi yok. Bu kür bizi yaza hazırlar, dokuyu arındırır, karaciğeri, böbrekleri, bağırsakları temizler, derimizi yumuşatır. Bunların sonucunda daha güzel, az selülitli bir cilde, incelmiş bir bedene kavuşuruz.

Nasıl uygulanır: Ihlamuru çay şeklinde tüketmek hem en yararlı hem de en ucuz yöntem. 2 tutam ıhlamur çiçeğini ve yapraklarını bir litrelik kaynar suyun içinde 15 dakika bekletin. Süzün ve en geç 17 saat içinde tüketin.

İPUCU

Manganez, alerjiye karşı kullanılan başlıca minerallerden biridir. Alerji baş gösterdiğinde günde bir kapsül, önlem amaçlı olaraksa gün aşırı bir kapsül tüketebilirsiniz. Bahar gelmeden 15 gün önce kullanmaya başlamanızı öneririz.

Yazı: Sophie Bartczak, Çeviri: Hazal Louze

 

 

Önceki Yazılar

MAKYAJ KANSER YAPAR MI?

Sonraki Yazılar

HAFİFLETEN LEZZETLER