bahar alerjisi

BAHAR ALERJİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER


Bahar ayları alerjilerin en çok artış gösterdiği dönemler. Ancak alerjilerden önlemini erken alarak kurtulmanız mümkün.

Baharın gelmesiyle birlikte alerjik durumlar da hızla ortaya çıkmaya başlıyor. Bahar alerjisine hazırlıksız yakalanmak istemiyor, baharın tadını çıkarmayı arzuluyorsan önlem almanda fayda var.

Havaların ısınmasıyla korkulu rüya haline gelen alerji, etkileşimde bulunduğun bazı maddelere karşı aşırı duyarlı olma halidir. Alerjiye neden olan maddeler de alerjen olarak adlandırılır. Polen, bahar aylarında en çok maruz kalınan alerjendir. Haliyle kendisiyle birlikte alerjisini de beraberinde getirir. Açık alerjenlerin kapalı alerjenlere göre daha riskli olduğu düşünülürse dikkatli olmak şart. Korunmak için almamız gereken önlemler ise şunlar;

1. Alerjenlerden kaçınmak çok fazla mümkün değildir. Amacın en az teması sağlamak olsun. Sabah ve öğle arasında açık havada bulunma. Bulunmak zorundaysan mutlaka filtreli maske kullan. Piknik ve doğa yürüyüşlerini bu mevsimde tercih etmemeye çalış.

2. Polenlerin saçına, üstüne yapışabileceğini unutma. Eve geldiğinde kıyafetlerini değiştir ve mutlaka duş al.

3. Polenler evcil hayvanınla evine girebilir. Ev hijyenine ve evcil hayvan hijyenine dikkat et.

4. Evinin camlarını bu mevsimde kapalı tut. Evini havalandırmak istiyorsan filtreli havalandırma ya da hava temizleme cihazı kullan. Hava temizleme cihazının da kirli olduğunda alerjini tetikleyeceğini unutma. Cihazın temizliğini aksatma.

5. Daha fazla sıvı tüket. Sıvı tüketimi burun içi salgını (mukus) arttırır. Mukusun polenleri tutarak alt solunum yollarına girişi engeller.

6. Önlemlerini beslenme ile kuvvetlendir. İçerdikleri antialerjik maddelerle bazı yiyecek ve içecekler alerjini baskılar. Aşırı duyarlılığını azaltır. Yeşil çay, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları antialerjiktir. Bu besinleri tüketmeye özen göster. Domates, elma, üzüm, portakal alerjini tetikler. Bu besinleri tüketirken dikkatli ol.

7. En fazla şikayet edilen belirti burun tıkanıklığıdır. Burnun tıkandığında tuzlu su karışımı ile temizle. Faydalı olduğunu göreceksin.

8. Sigara ve ağır kokulu kimyasallar, duyarlılığını arttırabilir, alerjini daha kötü hale getirebilir. Bu süreç boyunca bu maddelerden uzak dur.

9. Doktoruna danışarak alerji aşısını dene. Aşıyla duyarlı olduğun alerjen artan dozlarda verilerek bu alerjiye karşı bağışıklık sistemini duyarsızlaştırmak hedeflenir. Ayrıca aşı ile alerji sırasındaki belirtilerin azalması sağlanır.

Aldığın önlemlere rağmen alerjin devam ediyorsa doktoruna danış, alerjinle ilgili mutlaka bilgi sahibi ol ve ciddiye al.

 

 

Önceki Yazılar

YERÇEKİMİNE MEYDAN OKUYUN

Sonraki Yazılar

İŞYERİNDEKİ ZOR KİŞİLERLE BAŞA ÇIKMA KILAVUZU

Bir cevap yazın