tohum

BAĞIŞ İÇİN OYNA!

 

 


Türkiye’nin ilk dijital etkinlik merkezi The Game for Big Kids, Tohum Otizm Vakfı ile anlamlı ve eğlenceli bir işbirliğine imza attı.

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olan otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor. Otizm, çocuğun çevresiyle yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil ve iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve takıntılı davranış biçimlerine sahip olmasıyla tanımlanıyor. Otizmin nedeni günümüzde hala bilinmemekle beraber genetik temelleri olabileceği, çevresel faktörlerle tetiklendiği görüşü hâkim.

Bugün, her 68 çocuktan biri otizm riskiyle doğuyor. Her 20 dakikada bir çocuğa ise otizm tanısı koyuluyor. Otizmin günümüzde bilinen tek çaresiyse erken tanı ve sürekli, yoğun, özel eğitim. Erken tanıyla doğru ve gereken yoğunlukta eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, gelişim sağlanabiliyor ve büyük ilerleme kaydedilebiliyor.

Bireylere ve kurumsal şirketlere dijital etkinlik merkezi olarak hizmet veren The Game For Big Kids; otizmde erken tanı, çocukların özel eğitimle topluma kazandırılması ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması için mücadele eden Tohum Otizm Vakfı’yla bir araya gelerek ürettikleri projeyle otizmli çocukların eğitimine destek olmayı ve otizme yönelik farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda, özel olarak üretilen retro atariler “Bağış İçin Oyna!” sloganı ile 7’den 70’e herkesi eğlenceli bir farkındalığa davet ediyor.

Her yaştan kişinin oynayarak keyifli vakit geçirebileceği atariler, ilk etapta Metro City AVM, Kolektif House Levent ve Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’ne yerleştirildi. Ancak atarilerin konumlanacağı diğer alanlar, Tohum Otizm Vakfı ve The Game’in ortak çalışmalarıyla belirlenerek artırılacak. Atariler minimum 1 TL’lik bir bağışla çalışıyor. Dilediğiniz miktarda parayla bağışta bulunarak oynadığınız oyunlardan elde edilen gelirin tamamıysa otizmli çocukların eğitimi için Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanıyor.

Projeye katkı sağlamak isteyen kişi ve kurumlar, Tohum Otizm Vakfı veya The Game ile görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirler. Unutmayın, oynayacağınız her oyun, otizmli çocuklar için bir umut demek.

Yazı: Gamze Kantarcıoğlu

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

SORULARINIZ

Sonraki Yazılar

NE YAPABİLİRİZ?