bagimlilikla-ilgili-gercekler

Bağımlılıkla ilgili Gerçekler

1. Bir kereden bir şey olur mu?

Madde kullanmaya başlamadan önce merak ve korku duyulabilir. Bu duygular, bağımlılık döngüsüne atılan ilk adımdır. Kişi, “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek madde kullandığı takdirde kısırdöngünün içine girer. Zamanla bırakabileceğini düşünse de bırakamayacağını anlar. Ayrıca bazı maddeler tek kullanımda bile bağımlılık riski taşır.

2. Madde kullanımı yaratıcılığı artırır mı?

Gördüklerimizi bir fotoğrafa benzetebiliriz. Madde kullanınca fotoğrafın zıt renkleri artar; bu yüzden kişi dünyayı daha canlı algılıyormuş hissine kapılabilir ve madde kullanımının yaratıcılığı artırdığı düşünülebilir. Ancak değişen, algıdaki bozukluklardır. Kullanmaya devam edilirse, ayrıntılar fark edilmemeye başlar. Uyuşturucu bırakıldıktan sonra algılar normale döner.

3. Vücutta rahatlama hissi yaratır mı?

Sosyal fobi, toplumda en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Kişinin kendini güvensiz hissettiği, yargılanmaktan kaynaklı yaşadığı yoğun kaygı durumudur. Bu kişiler, madde aldıklarında cesaretlerinin arttığını düşünür. Ancak aslında kişi, olumsuz etkilenir ve sorunları daha da çözümsüz hale getirir. Miktar ve sıklığın artması bağımlılık yaratır.

4. Alkol gerçek duyguları ortaya çıkarır mı?

Bilimsel bir gerçeği basit bir dille anlatmak gerekirse alkol, beynin kontrol merkezlerini baskılar ve kontrolü zorlaştırır. Kasların uyumu bozulur. Konuşma ve düşünce süreçleri bozulduğu için söylenenler gerçekte düşünülen kelimeler olmaz. Kişinin hissetmediği şeyleri en yüksek dozda hissetmesine sebep olur. Ayıkken birden fazla şeyi düşünüp yorumlayabiliyorken, sarhoş olduğunda tek bir duyguya yönelir.

5. Bağımlı olmak bir irade meselesi mi?

Bağımlılıkta doğru bilinen yanlışlardan biri de bunun bir irade meselesi olduğu ve iradesi zayıf kişilerin bağımlı olacağı düşüncesidir. Bu yüzden, iradesi sağlam olanların bu sorunu yaşamayacağı düşünülür. Ancak, herkes bağımlı olabilir. Bir kere bağımlı olduğunuzda, kullandığınız madde kendi benliğinizden daha önemli bir hale gelir.

6. Kullanmayı bırakırsam, yalnız kalır mıyım?

Madde kullanan arkadaşlardan uzaklaşmak, ilk zamanlarda kişinin yalnız hissetmesine neden olabilir. Ancak kişi temiz kaldıkça, kendine olan güvenini tekrar kazanacak ve aile ilişkileri düzelmeye başlayacaktır. Yeni arkadaşlar edinecek, madde kullandığı zamandaki hayatından farklı konularda konuşabildiğini ve hayattan keyif aldığını fark edecektir.

7. Her yolu denedim, ancak başaramadım. Ne yapmalıyım?

Bağımlılık tekrarlayan bir hastalıktır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, tütün bağımlılarının yarısı hayatları boyunca en az bir kez bırakma girişiminde bulunmuş ancak çoğunluğu başarısız olmuştur. Başka bir araştırma da tütün bağımlılarının yüzde 42’lik bir kısmının, bıraktıktan sonra tekrar kullanmaya başladığını göstermiştir. Ancak umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Çünkü her deneme, bir sonraki tedavi girişimi için önemli bir basamak olabilir.

Özellikle alkol ve madde bağımlıları için bıraktıktan sonraki ilk aylar çok risklidir. Bağımlı kişinin psikoterapi sürecini aksatmaması gerekir. Bağımlının yakınları ise başarısız girişimlerde dahi kişiyi desteklemeli ve motivasyonu yüksek tutmalıdır.

Kaynak: “101 Soruda Bağımlılık”

 

 

Önceki Yazılar

Yeni Normların Egemen Olduğu Bir Dünya

Sonraki Yazılar

Zihninizi Kontrol Edin